novinarstvo s potpisom
Prekosutra, u srijedu 11. listopada, zaokružit ćemo 4 godine od pokretanja ovoga portala. Od 11. listopada 2013., kada smo ga simboličnim udaranjem u tipku enter Zdravko Zima, Josip Štilinović i ja pustili u pogon na press konferenciji u prostorijama Hrvatskog novinarskog društva, nije prošao ama baš ni jedan dan da nismo objavili svježe, vrlo kvalitetne tekstove i to poštujući najviše standarde naše profesije, ali i jezika.
Kada smo krenuli, rekosmo da temelj novinarstva leži na striktnom poštivanju činjenica i na tome da se saslušaju obje strane u konfliktu, odnosu ili žarištu događaja. No, u Hrvatskoj i u našoj regiji postoji kroničan nedostatak kulture čitanja, političke i ine kulture, što nas dovodi do života u društvu izuzetno slaba javnog mnijenja koje je bilo i ostalo podložno surovim manipulacijama.
Ne mogu lagati i kazati vam da nisam umoran. Kao urednik ostao sam sâm, nisam ni dana stao. Nije ni moja supruga Claudia Keller, koja je naša izvršna urednica.
Nema za nas prava na bolest ili na godišnji odmor: tu smo, svaki Božji dan, istina, jer nas ovaj posao čini zadovoljnima, premda svi na portalu volontiramo, ali u prvome redu zbog vas, naših čitateljica i čitatelja i zbog cijele naše javnosti, zbog dobra našega društva.
Nikada nismo objavili neprovjerenu informaciju, nismo dobili packe jer, i to je istina, predstavljamo normu, umišljamo si da smo portal koji stvara i oblikuje javno mnijenje i da to čini izuzetno dobro.
Koju mi platformu zagovaramo?
Onu jedinu moguću!
Uredništvo portala autograf.hr prihvaća i poštuje Kodeks časti Hrvatskog novinarskog društva i svi oni koji pišu za ovaj portal prihvaćaju taj etički kodeks.
Pravo na točnu, potpunu i pravovremenu informaciju te slobodu mišljenja i izražavanja misli, što ćemo posebno njegovati u kolumnama, komentarima, osvrtima i analizama, jedno je od temeljnih prava i sloboda svakog ljudskog bića bez obzira na rasu, boju kože, spol, jezik, vjeru, političko ili drugo uvjerenje, nacionalno ili socijalno podrijetlo, imovinu, rođenje, naobrazbu, društveni položaj ili druge osobine.
Iz prava javnosti da bude upoznata s činjenicama i mišljenjima proizlazi i cjelina obveza i prava novinara.
U svom su radu novinari dužni braniti ljudska prava, dostojanstvo, slobode i vrijednosti, uvažavati pluralizam ideja i nazora, opirati se svim oblicima cenzure, pridonositi jačanju pravne države i kao dio javnosti sudjelovati u demokratskoj kontroli moći i vlasti.
Novinari se pridržavaju ustava i zakona, njeguju kulturu i etiku javne riječi i uvažavaju civilizacijska dostignuća i vrijednosti.
Njihova je obveza pridržavati se profesionalnih etičkih načela.
Neće podilaziti niskim strastima, neće krasti tuđi rad, neće lagati i neće varati.
Takvi, ako budu surađivali s našim portalom i budu otkriveni u neetičkom ponašanju, bit će strogo sankcionirani: njihov rad se neće honorirati, a njihovu sramotu nećemo skrivati jer ćemo im onemogućiti suradnju i trajno ih udaljiti.
Kulturi laži treba suprotstavljati kulturu istine i života. Istina tu ne znači tek puku točnost, suglasnost. Ona nije nešto što se može konstruirati i čime se može manipulirati.
Novinar ne smije pitanje istine ostaviti otvorenim. On stoji pod pritiskom da se suoči s njom. Tako novinarstvo nije tek puko skupljanje podataka, nego kritičko propitkivanje stvarnosti.
Test svake istine, a onda i novinarske, leži, kako reče Heidegger, ”jedino u vjernosti pojedinca prema sebi samome”. Novinar, u slobodi i u poštovanju života i istine svakog bitka, služi istini.
Kao ljudska bića i novinari su moralna i razumna bića koja nastoje otkriti vezu između vjernosti sebi i vjernosti profesiji, te je u svakodnevnome djelovanju i ostvariti.
Iz te uske povezanosti izrasta po našem sudu i snaga i vjerodostojnost svake, pa i novinarske profesije. A ona se mora temeljiti na istini: ponajprije na istini o sebi, potom na istini o vlastitom ponašanju i djelovanju, te na kraju na istini o novinarskoj profesiji, kao i o novinarstvu i medijima danas.
Najkraće rečeno, naš etički kodeks glasi ovako:
Mi novinari i suradnici portala autograf.hr uvijek ćemo se boriti za napredak i reforme, za uljuđenu i građansku zemlju tako da nikada ne toleriramo nepravdu, opačine ili korupciju, tako da se uvijek protivimo svakovrsnim demagozima, tako da svoj novinarski rad ne stavimo u interes egoističkih političara, da se uvijek suprotstavimo privilegijima, da se zalažemo za jednaka prava za sve građanke i građane, da budemo nemilosrdni prema pljačkašima javnog dobra, da nam nikada ne ponestane sklonosti prema siromašnima, da uvijek ostanemo vjerni javnoj koristi, da ne budemo zadovoljni pukim objavljivanjem vijesti, nego da stremimo oslobađanju od svake vrste robovanja, da ostanemo krajnje neovisni i da se nikada ne bojimo napasti sve što je pogrešno, makar dolazilo od bogatih grabežljivaca ili od kobnog siromaštva.
Ime Autograf upućuje na potrebu obnove jedne nemalim dijelom kompromitirane profesije jer pretpostavlja odgovoran, nekompromisan, potpuno moralan i angažiran stav.
Suočeni smo s potrebom vraćanja digniteta novinarstvu. Treba se vratiti ključnim načelima slobodnog novinarstva koja mu omogućuju da bude nezaobilazan faktor u izgrađivanju demokracije u društvu, da bude korektiv vlasti, nepotkupljivi razotkrivač društvenih zala i važno sredstvo u borbi protiv rasizma i ksenofobije, predrasuda, odnosno sposobno prepoznati prava i braniti dostojanstvo pripadnika manjina i svih segmenata društva.
Autograf.hr želi govoriti o obnovi odnosa u društvu, o stvaranju zdrave politike, ekonomije i kulture, o jačanju nade i volje, ali i o postojanju educirane publike koja prosuđuje i sudjeluje. Dodatak ”novinarstvo s potpisom” govori o autorima, ali i o publici, o postojanju korektnih novinarki i novinara, analitičara i kolumnista i o čitateljima koji će pokazati zrelost i odgovornost.
Portal autograf.hr, ponavljam, uvijek će se, dok bude trajao, boriti za napredak, za građansku i europsku Hrvatsku ne tolerirajući nepravdu, suprotstavljajući se demagozima svih vrsta i definirajući svoj novinarski angažman izvan svakog stranačkog ili partikularnog interesa.
Zalaganje za pravnu državu implicira borbu protiv privilegija, odanost načelima općeg dobra te senzibiliziranost za siromašne i socijalno deprivirane, pogotovo stoga što su takve i slične vrijednosti posljednjih godina prilično zanemarene.
Zato je redakcija sastavljena od široke palete suradnika, pisaca, publicista i intelektualaca svih vrsta koji imaju što ponuditi javnosti, ali iz ovih ili onih razloga nisu u dovoljnoj mjeri prisutni na medijskoj i inoj sceni.
Samo tako može se kreirati portal koji neće imati nacionalistički, nego nacionalni i kozmopolitski karakter, koji je lokalan i univerzalan i koji u kolopletu prezentiranih sadržaja nalazi mjeru nove i europski postulirane Hrvatske kao zemlje koja s povjerenjem gleda u svoje susjede, a s nadom u svoje obaveze.
Je li se naš zajednički napor isplatio?
Ogroman broj čitateljica i čitatelja, što se nažalost ne vidi na adekvatan način na našem računu i što nam zaista predstavlja problem, jer ovisimo isključivo o donacijama pojedinaca kojima je ovaj portal značajan i važan, (kliknite na crvene apele pa ćete vidjeti naš IBAN)
i masa poruka koje nam stiže govore da ovo što radimo ima smisla.
Svaka naša autorica ili autor pravo je naše bogatstvo, ali ako se nečim možemo zaista pohvaliti, to je ulogom ”pučkog pravobranitelja” koju je preuzeo naš kolega Ivica Grčar.
Možemo se pohvaliti i beskompromisnim zastupanjem kršćanskog humanizma, ali i ekumenskog i međureligijskog dijaloga te, što je možda još važnije u našem društvu, apsolutnom ravnopravnošću svjetonazora koje naši autori sa sobom nose i predstavljaju.
Zlatko Hasanbegović i Ministarstvo kulture su zadali tako velik udarac neprofitnim medijima da je pitanje tko će na kraju balade preživjeti. Učinili su to zato jer su shvatili da se vrlo kvalitetan i ne mali broj novinarki i novinara preselio na ovakve portale kao što je autograf.hr, u neprofitan sektor. A događa se i to, kako mi je rekla ovih dana kolegica Jasmina Kuzmanović, da se silan broj izuzetnih osvrta i komentara zbog našeg općeg siromaštva čak više ne može pronaći ni na portalima, nego se to čita na Facebooku.
Za kraj, hvala vam neizmjerna što nas čitate.
Ali vas molimo, još jednom, da postanete podupiratelj/ica portala.
Vi ste dokaz da možemo stvarati bolje društvo i da ponekad valja htjeti i nemoguće kako bismo dosegnuli moguće.