novinarstvo s potpisom
Premda smo možda različitih nacionalnosti, kultura i vjerskih uvjerenja, ujedinjeni smo zajedničkom ljudskošću i misijom da brinemo za društvo i stvoreno. To služenje je osobito hitno, zato što mnogi pate u sukobima i ratovima, zbog prisilnog selilaštva i izbjeglištva te gospodarskih nesigurnosti.
Moramo očitovati konkretne znakove solidarnosti s onima u teškoj potrebi, rekao je papa Franjo primivši 19. svibnja veleposlanike iz Estonije, Malavija, Namibije, Sejšela, Tajlanda i Zambije, povodom primanja njihovih vjerodajnica. Napomenuo je da se mnogi izoliraju od teških stvarnosti, strahujući od terorizma i da će sve veći pritok selilaca temeljno promijeniti njihovu kulturu, gospodarsku stabilnost i način života.
“To su strahovi koje razumijemo i ne možemo olako odbaciti, nego se na njih mora odgovoriti na inteligentan i kreativan način, tako da se prava i potrebe svih poštuje i uzdrži”, kazao je papa Franjo a prenosi Radio Vatikan.
Istaknuo je potrebu davanja glasa ljudima koji su žrtve nasilja ili prisilne migracije. Nezaobilazan je put diplomacije u rješavanju sukoba – iznad svega u oduzimanju oružja onima koji čine nasilje, kao i potreba okončavanja “pošasti trgovine ljudima i drogom”.
“Premda naše inicijative za mir trebaju pomoći ljudima ostati u njihovoj domovini, sadašnje stanje nas nuka da pomognemo seliocima i onima koji se za njih brinu”, promičući “integraciju koja poštuje tradicije selilaca” ali istodobno “čuva kulturu zajednice koja ih prima, obogaćujući obje strane”. To je od temeljne važnosti, kazao je Papa.
Na kraju je podsjetio na kršćanske i manjinske zajednice koje su progonjene zbog svojih uvjerenja, obnavljajući za njih svoju molitvenu podršku i solidarnost.
(IKA)