novinarstvo s potpisom
Dužnici po novome neće po sili zakona završiti u stečaju kada mjerodavni trgovački sud odbije zahtjev za sklapanje predstečajne nagodbe. Umjesto stečaja, koji je zasad jedina opcija kad nagodba propadne na sudu, Ministarstvo financija predložilo je rješenje po kojemu dužnik može zatražiti obnovu predstečajnog postupka, objavio je u ponedjeljak Poslovni dnevnik. Riječ je o novoj odredbi iz Novele Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi, koja je do 2. studenoga bila dostupna za javnu raspravu na stranicama Ministarstva financija i uskoro bi mogla pred Vladu.
Krajnje pojednostavnjeno, riječ je o koraku kojim Slavko Linić s jedne strane želi doskočiti blokadama predstečajnih nagodbi Dalekovoda i Industrogradnje koje je postavio sudac Trgovačkog suda Mislav Kolakušić kad je zatražio tumačenje Ustavnog suda vezano za predstečajni zakon, a s druge strane mogućnosti da to, bar do sudskoga pravorijeka, neće biti i jedine zaustavljene nagodbe.
Prema podatcima iz obrazloženja razloga za donošenje izmjena zakona, od stupanja na snagu Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi Fina je zaprimila 5167 prijedloga za pokretanje predstečajne nagodbe, prema kojima je ukupno prijavljeno nešto manje od 49 milijuna kuna obveza. Riječ je o tvrtkama u kojima radi 42 437 radnika, ističu u Ministarstvu. Od toga 565 prijedloga čine predmeti za koje je ovlašten jedino Regionalni centar Zagreb. Ukupna je svota prijavljenih obveza te grupe poduzetnika 44,6 milijuna kuna, odnosno čak 91,16 % svih prijavljenih obveza. Na zagrebačkom području radi 29 197 radnika zaposlenih u tvrtkama koje su podnijele prijedlog za pokretanje predstečajne nagodbe.
Od početka primjene Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi ukupna insolventnost tvrtki smanjila se za gotovo 10 milijardi kuna, tvrde u Ministarstvu. Prije donošenja toga zakona u Hrvatskoj su bila blokirana 72 654 poslovna subjekta koja su zapošljavala 61 066 radnika i imala 44,5 milijardi kuna obveza. Nakon godine dana blokirano je 15 000 manje poslovnih subjekata (57 513), koji zapošljavaju ukupno 42 060 radnika, a njihove su ukupne obveze oko 34,7 milijardi kuna, ističu u Ministarstvu.
Vjerovnici su do početka studenoga izglasovali plan restrukturiranja za oko 1000 tvrtki u kojima radi oko 15 tisuća zaposlenih, čime su zapravo spašene te tvrtke i radna mjesta pa su u Ministarstvu financija vrlo odlučni da se problem nelikvidnosti velikog broja tvrtki riješi upravo predstečajnim nagodbama, odnosno obnovom postupka u onim slučajevima u kojima se prvotno nije uspio postići dogovor ili postupak nije otvoren.
Obnova postupka bila bi moguća pod uvjetom da dužnik uspije uvjeriti zainteresirane vjerovnike kako su razlozi za odbijanje sklapanja predstečajne nagodbe, sadržani u rješenju mjerodavnoga trgovačkog suda, otklonjivi u obnovljenom postupku pred nagodbenim vijećem. Tako se ujedno produljuju rokovi mogućeg trajanja postupka predstečajne nagodbe, gotovo do dogovora vjerovnika. Procjene pokazuju da bi postupak nagodbe po novom postupku mogao trajati i do godine dana (do sada 90, odnosno 120 dana).
Tako bi u konačnici stečaj bio rješenje samo za tvrtke koje ni u obnovljenom postupku ne uspiju izboriti suglasnost vjerovnika o predloženom planu restrukturiranja te postane sigurno da je jedino rješenje za njih – likvidacija.