novinarstvo s potpisom
Biti sretan što si Srbin ili Hrvat, ima li išta poraznije po samu sreću. Napisao je to Mirko Kovač u svojoj sjajnoj knjizi polemika ”Elita gora od rulje”. Predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović prilikom godišnjice inauguracije izjavila je da je prije svega majka, Hrvatica i vjernica.
Zuzana Čaputova, ekološka aktivistica, pravnica, novoizabrana predsjednica Slovačke, zemlje slične Hrvatskoj po korumpiranim vlastima i konzervativnim stajalištima koji u mnogim aspektima prelaze u klerofašizam, sušta je suprotnost kolegici iz Hrvatske.
Nakon proglašenja izborne pobjede Čaputova se zahvalila na slovačkom, češkom, mađarskom, rusinskom i romskom jeziku, jezicima manjina koje žive u Slovačkoj.
Za razliku od Grabar-Kitarović Čaputova i bez savjetnika zna što je fašizam, nacizam i zlo. Nije kalkulirala i nije se plašila u predizbornoj kampanji zagovarati stajališta iza kojih čvrsto stoji, a za koja je bila svjesna da mogu odbiti velik dio konzervativnih slovačkih birača.
Otvoreno podržava istospolne brakove, zagovara da homoseksualni parovi mogu usvajati djecu, podržava Istanbulsku konvenciju, pravo žena na abortus, globalni sporazum UN-a o migraciji i dekriminalizaciju nekih droga.
Njezinoj pobjedi nije odmogao ni vapaj s oltara trnavskog nadbiskupa Oroscha, koji je pozvao brojne slovačke vjernike da ne glasaju za nju, jer eto on, a time valjda i Bog, smatraju da je ”glas za Čaputovu velik grijeh”.
Nije pomogla ni hajka na društvenim mrežama, ni nacističke metode kad su je prozivali da se izjasni koje je vjere, odnosno da li je Židovka kao i njezin partner, a sve to uz fotografiju na kojoj su joj fotošopom dodali ”židovski” nos.
”Ne veseli me samo pobjeda, već ponajprije to što je dobivena na način za koji su mnogi mislili da nije djelotvoran. Moguće je krenuti u političku borbu s vlastitim uvjerenjima, ne mora se podleći populizmu, moguće je govoriti istinu i pridobiti građane i njihovo povjerenje bez agresivnog rječnika i napada na protivnika. Već smo mislili da pristojnost u politici počinje biti znak slabosti; danas vidimo da je to naša snaga. Smatrali smo da je jaz između konzervativnog i liberalnog nepremostiv, ali vidimo da smo ga uspjeli premostiti”, izjavila je Čaputova u govoru zahvale nakon objavljivanja rezultata izbora uz opasku da će se truditi zadobiti povjerenje i onih koji nisu glasali za nju.
Ništa od toga što je izjavila Čaputova nije fraza. Način na koji je vođena njezina kampanja umnogome se razlikovao od političkih bitki u Slovačkoj i u cijeloj srednjoj Evropi, da ne spominjemo Balkan.
U atmosferi koja je zavladala u slovačkom društvu nakon prošlogodišnjeg šokantnog ubojstva mladog slovačkog istraživačkog novinara Jana Kuciaka i njegove partnerice Martine Kušnirove većina slovačkih birača tražila je drugačiju politiku od one u kojoj su sukobi, optužbe, podmetanja, napadi i korupcija svakodnevica.
Sprega politike, biznisa i podzemlja dozlogrdila je većini građana, a Zuzana Čaputova je u svojoj dugogodišnjoj borbi protiv lokalnih moćnika predstavljala drugačiji put i nadu da borba ima smisla.
Kao pravnica i aktivistica ekološke organizacije koja se protivila ilegalnom i po okoliš vrlo opasnom odlagalištu smeća u njenom rodnom Pezinoku Čaputova je došla u sukob s poduzetnikom Marianom Kočnerom, jednom od okrivljenih za naručivanje ubojstva dvadeset i osmogodišnjeg novinara Kuciaka i njegove djevojke. Tokom predizborne kampanje pojavio se na jednoj njezinoj konferenciji za novinare i pokušao je zastrašiti upitavši je da li ga se boji. Odgovorila je odlučno – ne.
Ne mine tjedan a da slovački mediji ne objave novu aferu koja pokazuje povezanost sudstva, tužilaštva i policije s poduzetnicima optuženim za korupciju. S njima je dovođen u vezu i bivši premijer Robert Fico, koji je morao odstupiti zajedno s ministrom unutarnjih poslova nakon serije masovnih prosvjeda izazvanih ubojstvom mladog novinara koji je istraživao povezanost vlasti i sumnjivih poduzetnika. Na prosvjedima je značajno mjesto odigrala i Zuzana Čaputova.
Protivnik Čaputovoj na predsjedničkim izborima u drugom krugu bio je Maroš Šefčovič, dugogodišnji diplomat, član Europske komisije, europski povjerenik za energetiku, kandidat Ficove vladajuće socijaldemokratske stanke SMER, kojoj bi puno bolje pristajala krajnje desna strana političkog spektra zbog radikalne desničarske politike koju vodi posljednjih godina. Za vrijeme predizborne kampanje i uglađeni diplomat Šefčovič je govorio kako se obraća onim biračima ”koji inzistiraju na tome da Slovačka ostane kršćanska zemlja”.
Politički autsajder Čaputova je vodila kampanju pod geslom ”Suprotstavimo se zlu” ne napadajući protivnike i neistomišljenike i govoreći o onom što je u zemljama srednje Europe postalo takoreći psovka – o humanizmu, solidarnosti i istini.
Prvi predsjednik novostvorene Čehoslovačke nakon Prvog svjetskog rata Tomaš Garigue Masaryk i prvi predsjednik Čehoslovačke nakon baršunaste revolucije Vaclav Havel pucali bi od ponosa da je mogu čuti. Za njih nije bilo dovoljno imati državu bez ideje i vizije, a humanizam, istina i ljubav, koliko god to danas utopijski i naivno zvučalo, bili su srž njihovih programa.
Skeptici upozoravaju da se ne treba prerano veseliti pobjedi Čaputove imajući na umu da je na izbore izašlo svega nešto više od 40 posto birača, jer su u drugom krugu ostali, premda različiti, ali oboje proeuropski političari.
Tvrde kako će izbori za Europski parlament u svibnju i parlamentarni naredne godine tek pokazati pravu sliku slovačkog društva.
Na prethodnim izborima nezadovoljstvo građana tradicionalnim političkim strankama rezultiralo je glasanjem za populiste i najcrnje ekstremiste. Neofašist Marian Kotleba, bivši župan Banskobistričke regije, u prvom krugu predsjedničkih izbora dobio je 10 posto glasova, a ekstremni desničar Štefan Harabin čak 14 posto.
Koliko su debelo neke države srednje Europe zaglibile u nazadnjaštvo, odnosno njihova društva u predmoderna svjedoče i napisi svjetskih medija koji u pobjedi Čaputove vide tračak nade i odmak od neliberalnih režima u Poljskoj i Mađarskoj.
Susjedna Češka, koju se u svijetu smatra po mnogo čemu liberalnijom i naprednijom od Slovačke, na čelu države ima Miloša Zemana, čovjeka kojeg se polovica zemlje stidi, koji ne propušta priliku da izrazi svoje rasističke i islamofobne stavove, napada i vrijeđa intelektualce i poziva na likvidaciju novinara, koji se otvoreno divi autoritarnim režimima u Rusiji i Kini.
Indikativno je da je prije drugog kruga predsjedničkih izbora Zeman primio Šefčoviča u posjet, što mu je po mnogim ocjenama moglo samo naškoditi.
Češko društvo osakatila je antimigrantska histerija i islamofobija u zemlji u kojoj živi zanemarljiv broj muslimana. Posljedica populizma i zastrašivanja građana je i trećeplasirana ekstremistička stranka Tomija Okamure, karikaturalnog političara, jer je i sam migrant, po ocu Japanac. Vijest o izboru Čaputove primio je s velikom nelagodom.
”Aktivistica Čaputova predstavlja sve ono što i briselski lobi, odnosno sve ono što bi tradicionalno slovačko društvo moralo odbaciti. Podržava likvidaciju tradicionalne obitelji i tradicionalnih kršćanskih vrijednosti, podržava uništenje suvereniteta narodnih europskih država. Najgore što nam od Čaputove prijeti je rizik od raspadanja jedinstva Višegradske četvorke i njezinog kritičkog pristupa prema Bruxellesu i prema migrantima”, izjavio je Okamura koji je i potpredsjednik parlamenta.
Još samo prije nekoliko godina bilo je nezamislivo da ekstremni desničar zauzima tako visok položaj.
”Da bi zlo uspjelo, dovoljno je da se dobro razmrvi”, govorila je tokom predizborne kapanje Zuzana Čaputova.
Neki hrvatski mediji javljali su kako je Kolinda Grabar Kitarović dobila konkurenticu.
Tim dvjema ženama zajedničko je samo to što su predsjednice svojih država i, ako baš inzistirate, slična boja kose. Između njih je duboka provalija. Svjetonazorski i moralno gledano predsjednica Hrvatske predsjednici Slovačke nije ni do koljena.
UKOLIKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN, POZIVOM NA BROJ 060 800 333 ILI SLANJEM SMS PORUKE NA 647647 UZ KLJUČNU RIJEČ DEMOS. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA KLIKNITE OVDJE.