novinarstvo s potpisom
Dragutin Matak
Dietrich Bonhoeffer je bio njemački protestantski pastor, teolog i istaknuti borac protiv nacizma. Nacisti su ga ubili 1945. godine u logoru Flossenburgu. Jedan od njegovih zapaženih citata glasi ovako:
”Kršćanstvo stoji ili pada na svojem neustrašivom prosvjedu protiv nasilja, samovolje i nasilničkog ponosa i na svojem zastupanju slabijih. Kršćani su neuvjerljivi u zastupanju i provedbi ovih stavova. Kršćanstvo se suviše lako prilagođuje obožavanju moći. Oni bi trebali biti daleko odlučniji i svojim djelovanjem svratiti na sebe više pozornosti svijeta nego što to čine sada. Kršćani bi trebali snažnije istupiti u korist slabijih umjesto da prvo razmatraju navodno pravo jakih.”
Ovaj se dragocjeni apel odnosi na sve kršćane svijeta u sva vremena, ali ga sada primjenjujemo na posebna događanja u Sjevernoj Americi u kojoj odluke i stavovi mnogih kršćana u najmanju ruku zbunjuju.
S jedne strane obećava se nacionalni napredak i zlatno doba na financijskoj i ekspanzionističkoj osnovi, a ne na temeljima kršćanskih vrijednosti, i to ne smeta nekim kršćanima koji nisu samo izabrali takvu političku vlast već je i opravdavaju.
Drugi kršćani opet pozivaju na ljudsko dostojanstvo, milosrđe i suživot, kako je istaknuto u duhovnoj poruci biskupice Episkopalne Crkve Mariann Edgar Budde na nacionalnoj jutarnjoj molitvi 21. siječnja 2025.
Da je situacija vrlo ozbiljna vidljivo je iz reakcije predsjednika Donalda Trumpa na završne riječi ove homilije u pogledu na imigrante koji nemaju potpuni legalni status u američkom društvu. To je kontekst događanja u kojem valja hrabro primijeniti poruku Dietricha Bonhoeffera.
Evo što je rekla biskupica Episkopalne Crkve:
”Dopustite mi još jednu molbu, gospodine predsjedniče. Milijuni su vam poklonili povjerenje. Kao što ste jučer rekli naciji, osjetili ste ruku Boga punog ljubavi. U ime našeg Boga, molim da se smilujete sada preplašenim ljudima u našoj zemlji. I u republikanskim i u demokratskim obiteljima ima transrodne djece koja strahuju za svoje živote.
I ljudi koji beru naše usjeve i čiste naše poslovne zgrade; koji rade na našim farmama peradi; koji peru posuđe u našim restoranima i rade noćnu smjenu u bolnicama — možda nisu američki građani i nemaju urednu useljeničku dokumentaciju, ali većina imigranata nisu kriminalci. Plaćaju poreze i dobri su susjedi. Oni su vjerni članovi naših crkava, džamija, sinagoga i hramova.
Smilujte se, gospodine predsjedniče, onima u našim zajednicama čija djeca strahuju da će biti odvojena od svojih roditelja. Pomozite onima koji bježe iz ratnih zona i progona u svojim zemljama da ovdje pronađu suosjećanje i dobrodošlicu. Naš nas Bog uči da budemo milosrdni prema strancu, jer smo nekada i mi bili stranci u ovoj zemlji.
Neka nam Bog svima podari snage i hrabrosti da poštujemo dostojanstvo svakoga čovjeka, govorimo istinu u ljubavi i kročimo ponizno jedni s drugima i s našim Bogom, na dobrobit svim ljudima ovoga naroda i svijeta.”
Nato je uvrijeđeni predsjednik Trump reagirao:
”Takozvana biskupica koja je govorila na Nacionalnoj molitvenoj službi u utorak ujutro radikalna je ljevičarska ekstremna mrziteljica Trumpa. Uvela je svoju Crkvu u svijet politike na vrlo neljubazan način. Bila je gnjusna u tonu, neuvjerljiva i nerazumna. Nije spomenula da su mnogi migranti došli u našu zemlju ubijati ljude. Mnogi su deponirani iz zatvora i mentalnih ustanova. To je golemi val zločina koji se odvija u SAD-a. Osim njezinih neprimjerenih izjava, služba je bila vrlo dosadna i neinspirativna. Nije u svom poslu baš dobra! Ona i njezina Crkva duguju javnosti ispriku!”
Ovo je jedna od prilika kad kršćani trebaju jasno i energično zastupati i braniti slabe i ugrožene bez obzira na prijetnje i istupe moćnih političara kojima je kršćanstvo samo fasada iza koje prikrivaju svoje pravo lice. Umjesto isprike, biskupica Budde je spremna moliti se za predsjednika. Njena Crkva odlučno odbacuje jednostrane i neučtive objede predsjednika Trumpa.
Izdvajamo osvrt u kojem se u šest točaka iznosi
ODGOVOR EPISKOPALNE CRKVE:
”Predsjedniče Trump,
Ovom hrabrom javnom stavu pridružuju se još mnogi kršćani, Crkve i pojedinci u Americi. Navodimo javnu izjavu Adventističke Crkve u Sjevernoj Americi:
APEL ZA LJUDSKO DOSTOJANSTVO I UČTIVOST U SJEDINJENIM AMERIČKIM DRŽAVAMA
Sjevernoamerički odjel Crkve adventista sedmog dana: 31. siječnja 2025. | Columbia, Md.
”U Sjedinjenim Američkim Državama ima mnogo onih koji se boje za svoju budućnost i za živote članova obitelji. Kao kršćanska denominacija u SAD-u, Crkva adventista sedmog dana podupire prava svih osoba, bez obzira na njihovu zemlju podrijetla — jednaka prava predviđena Ustavom SAD-a i pravičan tretman imigranata i izbjeglica u ovoj zemlji.
Kao članovi Crkve adventista sedmog dana, vjerujemo da smo ‘svi jednaki u Kristu, koji nas je jednim Duhom povezao u jedno zajedništvo s njim i jedne s drugima; trebamo služiti i biti služeni bez pristranosti ili ustezanja’. (Temeljno vjerovanje, br. 14).
‘Mi održavamo svoju odanost biblijskim načelima jednakosti i dostojanstva svih ljudskih bića unatoč povijesnim i stalnim pokušajima da se boja kože, mjesto podrijetla, kasta ili percipirano potomstvo koriste kao izgovor za opresivno i dominantno ponašanje. Takva su nastojanja poricanje naše zajedničke ljudskosti i osuđujemo svaku takvu agresiju i predrasude smatrajući ih uvredom Bogu.’ (Izjava Crkve adventista sedmog dana ‘Jedno čovječanstvo: izjava o ljudskim odnosima koja se bavi rasizmom, kastizmom, tribalizmom i etnocentrizmom’).
Biblija objavljuje da ‘nema razlike između Židova i Grka. Nema razlike između robova i slobodnih. Nema razlike između muškarca i žene jer svi ste vi jedno u Kristu Isusu’ (Galaćanima 3, 28 SHP). Mi smo jedno čovječanstvo. Dehumanizacija i marginalizacija zakonom ili provedbom zakona ili politike dijametralno su suprotni Bibliji. Stoga je nehumano oduzimati ljudima njihovo od Boga dano dostojanstvo u Kristu te podržavati politiku koja ih tjera da se boje ići u crkvu i školu zbog prijetnje deportacijom.
Crkva adventista sedmog dana u Sjevernoj Americi potiče svoje crkve i škole da budu topla i gostoljubiva mjesta za sve ljude. Sve je stvorio Bog i zaslužuju da se prema njima postupa s dostojanstvom i poštovanjem.
U svjetlu činjenice da pripadamo zajedničkom čovječanstvu, u svjetlu činjenice da smo svi stvoreni jednaki, u svjetlu činjenice da trebamo voljeti svoje bližnje kao same sebe, i u svjetlu činjenice da je Isus rekao: ‘Što god učiniste jednome od ove moje najmanje braće i sestara, meni učiniste’ (Matej 25, 40), naš apel je da mi, kao adventisti, pokažemo našim imigrantskim obiteljima da ih volimo tako što ćemo podignuti svoj glas i stajati uz njih u ovim vremenima nesigurnosti.
Naš apel kreatorima politike i vladinim čelnicima nalazi se u ‘Priručniku Crkve adventista sedmog dana’ (str. 92): ‘Svi su u potrazi za cjelovitošću. Svi su nadareni, potrebni i cijenjeni. Svi su stvoreni na sliku Božju s urođenim dostojanstvom bez obzira na bilo kakva ograničenja koja mogu imati.’ Stoga, neka se naši zakoni i provedba naših zakona primjenjuju prema svoj Božjoj djeci, koja su stvorena na Njegovu sliku, s dostojanstvom i učtivošću koju zaslužuju.
G.Alexander Bryant, predsjednik; Kyoshin Ahn, izvršni tajnik; Judy R. Glass, blagajnica/financijska direktorica
***
ŠTO KAŽU KATOLIČKI BISKUPI?
Nadbiskup Timothy Broglio, predsjednik Američke konferencije katoličkih biskupa (USCCB), izdao je izjavu 22. siječnja u kojoj je ustao protiv nekoliko Trumpovih izvršnih naloga.
”Neke odredbe sadržane u izvršnim naredbama, poput onih usmjerenih na postupanje s imigrantima i izbjeglicama, inozemnu pomoć, širenje smrtne kazne i okoliš, duboko su zabrinjavajuće i imat će negativne posljedice, od kojih će mnoge naštetiti najranjivijima među nama.”
Potpredsjednik SAD-a J. D. Vance, preobraćenik na katoličanstvo, osporavao je izjave nadbiskupa bacajući ljagu na njegove motive: ”Kao praktičan katolik, ostao sam slomljen zbog te izjave”, rekao je Vance u televizijskom intervjuu emitiranom 26. siječnja.
Kao u vrijeme Dietricha Bonhoeffera tako i danas nije lako hrabro stati na stranu slabih i diskriminiranih nasuprot moćnicima. Aktualnu situaciju u Sjedinjenim Američkim Državama sve se više prispodobljuje Bonhoefferovom vremenu.
Vjerujemo da će kršćani sve hrabrije i sa sve izraženijom neustrašivošću stati protiv nasilja, samovolje i nasilničkog ponosa u zastupanju slabijih po uzoru na Dietricha Bonhoeffera kojega je motivirao Isus koji kaže ”kad god ste učinili nešto za jednoga od ove moje najmanje braće, za mene ste učinili!” (Matej 25,40).
MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN HR8923600001102715720 (SWIFT/BIC: ZABAHR2X za uplate iz inozemstva) ILI PREKO PAYPAL-A. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA KLIKNITE OVDJE.