novinarstvo s potpisom
Ploča u Jasenovcu i promjena imena Titova trga u Zagrebu samo su vrh ledenog brijega, upozorio je bivši predsjednik Republike Ivo Josipović u srijedu u Zagrebu, gdje je, zajedno sa svojim prethodnikom na predsjedničkom položaju Stjepanom Mesićem, na tribini Saveza antifašističkih boraca i antifašista (SAB) upozorio na opasnosti fašizma, naglašavajući kako odabir između ta dva svjetonazorska sklopa “nije pitanje prošlosti, nego budućnosti”.
U posljednje tri godine “potpuno je jasna i vidljiva regresija društva, i to u četrdesete godine prošlog stoljeća”, upozorava Josipović.
“U Hrvatskoj, i u politici, i u nevladinim organizacijama, i u Crkvi, postoji ozbiljno organizirana sila koja Hrvatsku hoće vratiti u neka druga vremena”, kazao je Josipović, kritizirajući prethodne izvršne vlasti, ali i antifašistički orijentirane dijelove društva, da nisu učinili dovoljno kako bi obranili svoje vrijednosti.Kritizirao je i organizatore prosvjeda na Trgu žrtava fašizma u ponedjeljak, rekavši kako su pogriješili kada su odlučili ne dopustiti političarima da govore.
“Kako bez političara mislite ostvariti političke ciljeve?”, retorički je pitao, rekavši da su na skupu trebali govoriti i Davor Bernardić, i Stjepan Mesić, i Zoran Milanović.
Josipović desnici poručuje da bi “i desne opcije morale biti antifašističke, što je u Europi posve normalno”, a od zagovornika antifašistizma traži da, umjesto što šalju “flah poruke”, “dodaju malo soli i papra, kako bi motivirali građane”.
“Antifašizam za koji se ne borimo sutra fašiste opet dovodi na vlast”, poručuje Josipović.
Stjepan Mesić zauzeo se za snižavanje tenzija u društvu, a drži da su se one mogle sniziti i ranije “da se sjelo za stol i komuniciralo”. Nezavisna država Hrvatska (NDH), podsjeća Mesić, “nije bila ni nezavisna, ni država, ni Hrvatska”, a postojala je samo zato “što je Hitler tako odlučio”.
Poslijeratna osveta, s druge strane, dogodila se i u Francuskoj. Tko danas u Hrvatskoj širi strah od bilo koga, pa i od Srba, “samo želi što više od hrvatskog budžeta”, tvrdi bivši predsjednik, koji za aktualno stanje u društvu krivi medije i postojeći model obrazovanja.
“Ne treba nam zaoštravanje, ali ono se neće dogoditi samo ako mladi dobiju dobro obrazovanje, a mediji se počnu zauzimati za vrijednosti koje je osigurala pobjeda antifašističke koalicije: demokraciju, radna mjesta, kvalitetno obrazovanje i dobar život”, kazao je Stjepan Mesić.
(Prenosimo s portala Novoga lista).