autograf.hr

novinarstvo s potpisom

 
Ukrajina zastava

UKRAJINA ČIM PRIJE U EUROPSKU UNIJU!!

EU zastava

Etika u znanosti je pala – živjela sudska cenzura

AUTOR: Ivica Grčar / 27.10.2019.
Ivica Grčar

Ivica Grčar

Ustavni sud u predmetu U-IIIB-3403/19 od 11. rujna 2019. godine ”privremeno je odgodio izvršenje rješenja Ministarstva financija prema Pravnom fakultetu” (čitati: odgodio ovrhu zbog neplaćenih poreza i doprinosa više od 26 milijuna kuna).

Osnovano je sumnjati na osnovu prethodne ”obostrane susretljivosti” pojedinih profesora i dekana Pravnog fakulteta u Zagrebu s ”najvišim hrvatskim sucem”, da je i ova odgoda ovrhe dobrim dijelom ostvarena zahvaljujući tome što se Pravni fakultet u Zagrebu dosad nije očitovao o kritičkim akademskim ocjenama disertacije Miroslava Šeparovića iz Ustavnog suda Republike Hrvatske.

Najnovija odluka Ustavnog suda o odgodi ovrhe Ministarstva financija prema Pravnom fakultetu u Zagrebu je rezultat višegodišnje ”kooperativnosti” tog fakulteta sa vlastima i sudstvom u ”zaobilaženju” propisa čija primjena nije u interesu Pravnog fakulteta u Zagrebu

Otprilike mjesec i pol ranije, naime, zabranjena je knjiga umirovljenog prof. Vjekoslava Miličića pravomoćnom presudom na ”nejavnoj sjednici” sudskog vijeća u sastavu Miloš Lojen, Vesna Rep (izvjestiteljica) i Veljko Kučeković iz Županijskog suda Varaždin Stalne službe u Koprivnici (poslovni broj: Gž-613/2019-2 od 24. srpnja 2019. godine).

Navod iz presude: ”Nalaže se tuženiku Vjekoslavu Miličiću da o svom trošku povuče iz prodaje sve primjerke knjige ‘Ćudoređe i deontologija znanstvenog rada – nećudoređe i neprofesionalnost plagiranja’, te se zabranjuje tuženiku da daljnjom prodajom ili na bilo koji drugi način učini tu knjigu dostupnu trećim osobama”.

U zabranjenoj knjizi umirovljeni prof. Vjekoslav Miličić prvi je objavio da se u disertaciji Miroslava Šeparovića iz Ustavnog suda ”nekorektno navode tuđi tekstovi” (plagiraju), a kasnije je i Mišljenjem Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju to potvrđeno (pogledati Autograf.hr tekst pod naslovom ”Imamo dokaz: disertacija predsjednika Ustavnog suda je plagijat”, objavljen 13. veljače 2018. godine).

Umirovljeni prof. Miličić je bio profesor na Pravnom fakultetu u Zagrebu (predavao je, primjerice, i Miroslavu Šeparoviću i mentorici Šeparovićeve disertacije prof. dr. sc. Dubravki Hrabar).

Na Pravnom fakultetu u Zagrebu je i Miroslav Šeparović iz Ustavnog suda obranio doktorat.

Na Pravnom fakultetu u Zagrebu, međutim, nisu ni pomislili na to da fakultetsko Etičko povjerenstvo razmotri prigovore na Šeparovićevu disertaciju, premda se o toj disertaciji raspravljalo u sudskom postupku (na Općinskome radnom sudu u Zagrebu Posl. br. Pr-4058/2013), premda je u Miličićevoj knjizi ukazano na plagirane dijelove i premda je u Mišljenju Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju utvrđeno da se u toj disertaciji ”nekorektno prenose, prepričavaju i sažimanju tuđi tekstovi”.

Na Pravnom fakultetu u Zagrebu, međutim, radije se nisu zamjerali najvišem hrvatskom sucu etičkim ocjenjivanjem njegove disertacije pripremajući tako, po mojem mišljenju, teren za odluku Ustavnog suda o odgodi 26 milijuna kuna ovrhe Ministarstva financija.

E, pa, s obzirom na to da je i osporavana Šeparovićeva disertacija sa Pravnog fakulteta u Zagrebu, kao i s obzirom na to da je umirovljeni prof. Miličić bio nastavnik na tom fakultetu, predložio sam prof. Vjekoslavu Miličiću da i on zatraži od Ustavnog suda da odgodi izvršenje koprivničke pravomoćne presude u dijelu kojim se zabranjuje da se spomenuta knjiga”učini dostupnom trećim osobama”.

Razgovarao sam o tome ovih dana neformalno na otvorenjima izložbi i s nekoliko članova Uprave hrvatskog P.E.N. centra. I njima sam predložio da razmotre da se i ta ugledna međunarodna institucija ”založi za ljudska i intelektualna prava” prof. Vjekoslava Miličića, za zaštitu integriteta istraživanja etičnosti u znanosti, kao i za zaštitu sudski zabranjene konkretne knjige izdane pod međunarodnim standardnim knjižnim brojem: ISBN 973-95399475-5-0 (knjiga je financirana i javnim novcem za znanstvene projekte).

Bilo bi dobro da i P.E.N. centar zamoli Ustavni sud da odgodi zabranu (cenzuru) Miličićeve knjige, ako ni zbog čega drugog a ono da se oboljeli prof. Miličić ne osjeća napuštenim i ”ostavljenim na cjedilu” od kolega i cjelokupne akademske zajednice u Hrvatskoj.

A bilo bi dobro da hrvatski P.E.N. centar razmotri i posljedice pravosudnog pritiska ”najvišeg hrvatskog suca” i podložnoga mu kompromitiranog hrvatskog sudstva na akademsku zajednicu u želji da članovi te zajednice prestanu etički vrednovati ”uratke” dužnosnika.

Ustavni sud u predmetu U-IIIB-3403/19 od 11. rujna 2019. godine ”privremeno je odgodio izvršenje rješenja Ministarstva financija prema Pravnom fakultetu” (čitati: odgodio ovrhu zbog neplaćenih poreza i doprinosa više od 26 milijuna kuna)

I radovi dužnosnika se moraju objavljivati da bi ih se moglo javno etički propitivati, ocjenjivati i vrednovati.

Evo samo nekih od oblika pritisaka (sudskih) dužnosnika na akademsku zajednicu ne bi li se prestali vrednovati radovi sudaca, bivših ministara i ostalih dužnosnika:

  • vodi se dvadesetak iscrpljujućih sudskih postupaka protiv više članova akademske zajednice zbog toga što su se usudili ukazati ne nekorektnosti u objavljenim ”radovima” dužnosnika, osobito Šeparovića iz Ustavnog suda, bivšeg ministra Barišiča i prorektora Čovića;
  • odlukom Ustavnog suda je ”razvlašten” Odbor za etiku u znanosti i visokom obrazovanju (odluka U-II-6251/2016., objavljena u Narodnim novinama 46/2017);
  • Šeparović javno prijetio: ”…Gospoda iz tog Odbora svoje umotvorine morat će objasniti pred Državnim odvjetništvom i policijom” (izrečeno pred novinarima 13. veljače 2018. godine nakon objavljivanja Mišljenja Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju o ”nekorektnom prenošenju, prepričavanju i sažimanju tuđih tekstova” u Šeparovićevoj disertaciji;
  • Odbor za etiku u znanosti i visokom obrazovanju ne djeluje već više od godinu i pol zahvaljujući ”kvaki” da je dosadašnjim članovima istekao mandat, a Sabor propušta birati/imenovati nove članove;
  • Ustavni sud studenoga 2018. godine ukida mišljenje (!?) Etičkog povjerenstva Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (odluka: U-III-2992/2018);
  • tu je i spomenuta sudska cenzura knjige prof. Miličića u kojoj se dokazuje da je ”najviši hrvatski sudac uhvaćen u plagiranju”, itd.

Inače, najnovija odluka Ustavnog suda o odgodi ovrhe Ministarstva financija prema Pravnom fakultetu u Zagrebu je rezultat višegodišnje ”kooperativnosti” tog fakulteta sa vlastima i sudstvom u ”zaobilaženju” propisa čija primjena nije u interesu Pravnog fakulteta u Zagrebu.

Pravni fakultet u postupku na Ustavnom sudu radi odgode ovrhe Ministarstva financija zastupa (sada odvjetnica) Zdenka Koharić.

A Zdenka Koharić je prije odvjetništva bila zaposlenica Ministarstva financija, najprije kao pomoćnica ravnatelja Službe za zajedničke i opće poslove Porezne uprave Ministarstva financija, a poslije kao načelnica Samostalne službe za drugostupanjski upravni postupak (to je vrtuljak u kojemu se obveznici na porezna rješenja žale – poreznicima).

Zdenka Koharić je kao pomoćnica u zajedničkim i općim poslovima Porezne uprave sudjelovala u realizaciji odluke Ministarstva financija o osnivanju ”stručnog studija poreznog prava” na Pravnom fakultetu u Zagrebu.

Sporazum o osnivanju studija za poreznike je bio potpisan 17. srpnja 1996. godine.

Za potrebe tog studija je Pravnom fakultetu u Zagrebu Ministarstvo financija osiguralo novac za uređenje zgrade u Gundulićevoj ulici 12, u središtu Zagreba, kao i novac za obnovu knjižnog fonda fakultetske knjižnice, naravno i honorare predavačima s Pravnog fakulteta u Zagrebu, itd.

Na 31. stranici Večernjeg lista od 18. rujna 1996. godine, međutim, objavljeno je da je osnivanje tog poreznog studija neustavno. Na taj studij su se u početku mogli upisati samo ”vježbenici” iz Ministarstva financija. To je protivno Ustavu, jer  diplomu Sveučilišta u Zagrebu imaju pravo pod jednakim uvjetima stjecati svi građani, a ne samo ”vježbenici” Ministarstva financija.

I nikome ništa!

Studij su svečano otvorili tadašnji dekan Pravnog fakulteta Jakša Barbić i (tadašnji) ministar financija Božo Prka.

Ipak, kasnije su diskretno otklonjeni nedostaci i porezni studij je formalno ponovo osnovan, a svečano ga je (ponovo) otvorio u međuvremenu novi ministar financija Borislav Škegro.

Na Pravnom fakultetu u Zagrebu, međutim, radije se nisu zamjerali najvišem hrvatskom sucu etičkim ocjenjivanjem njegove disertacije pripremajući tako, po mojem mišljenju, teren za odluku Ustavnog suda o odgodi 26 milijuna kuna ovrhe Ministarstva financija

Odgođena ovrha od 26 milijuna kuna temelji se na rješenju Ministarstva financija Republike Hrvatske, Samostalnog sektora za drugostupanjski upravni postupak (klasa: UP/II-471-02/19-01/96, ur. broj: 513-04-19-2 od 31. svibnja 2019. godine).

Podsjetimo, Zdenka Koharić, koja sada kao odvjetnica zastupa Pravni fakultet u Zagrebu, bila je šefica tog famoznog Sektora za drugostupanjski upravni postupak u Ministarstvu financija.

Mislim da se članovi akademske zajednice više ne bi trebali olako upuštati u etičko propitivanje tzv. disertacija dužnosnika. Mogli bi proći kao prof. Miličić i ostali ”tuženici” u sudskim sporovima koje su protiv njih pokrenuli Šeparović, Čović i bivši ministar Barišić.

I postigli su cilj Šeparović, Čović i Barišić.

Akademska zajednica je kuš!

Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju više nema, a tuženi pojedini članovi akademske zajednice, napušteni od te iste zajednice u sporovima koje protiv njih vode Šeparović, Čović i Barišić, sada se ”vade” sami i služe kao upozorenje da dužnosničke tzv. znanstvene radove nije uputno etički vrednovati.

(Opaska uredništva: Za ocjene i podatke iznesene u ovom osvrtu odgovara isključivo autor osvrta).

 

UKOLIKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN, POZIVOM NA BROJ 060 800 333 ILI SLANJEM SMS PORUKE NA 647647 UZ KLJUČNU RIJEČ DEMOS. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA KLIKNITE OVDJE.

Još tekstova ovog autora:

     Preminuo je Emil Römer, žrtva hrvatskog pravosuđa
     Facebook, Google i ostali brišu podatke s tražilica u RH
     O izgredima Ustavnog suda Sabor ''ni bu – ni mu''!
     Etički nazori oprečni većini kandidata za suce Ustavnog suda
     Posljednji slobodni novinar upisan u Sudski registar
     Signal novinarima da se okane iluzija o slobodi medija
     Banke nekontrolirano “dilaju” podacima o klijentima
     Treća novinareva tužba Sudu za ljudska prava
     Sudionici izbora su nasamareni – apstinenti imaju pravo
     Hoće li policija na birališta privoditi izborne apstinente?

> Svi tekstovi ovog autora
  • DNEVNI TWEEt DRAGE PILSELA

  • MOLIMO VAS DA PODRŽITE AUTOGRAF UPLATOM PREKO PAYPAL-A:
  • ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    VRIJEME SUODGOVORNOSTI – ostale emisije

     

  • vrijeme i suodgovornosti

  • Facebook

  • Donacije

  • Cigle

  • ekumena

  • javni servis

  • prometej

  • povratak adolfa pilsela

  • u što vijerujemo

  • fraktura 1

  • fraktura 2

  • fraktura 3

  • superknjizara

  • vbz drago

  • vbz 1

  • vbz 2

  • vbz 3

  • vbz 4

  • ljevak 1

  • ljevak 2

  • ljevak 3

  • ljevak 4

  • ljevak 5

  • ljevak 6

  • oceanmore 1

  • oceanmore 2

  • petrineknjige 1

  • petrineknjige 2

  • petrineknjige 3

  • srednja europa 1

  • srednja europa 2

  • planetopija 1

  • planetopija 2

  • ks 1

  • ks 2

  • ks 3

  • ks 4

  • meandar 1

  • meandar 2

  • meandar 3

  • biblija