novinarstvo s potpisom
Čini se da je dr. Vice Vicent John Batarelo, momak koji je stigao iz Australije (rođen je u Sidnejyu) kao vrlo draga i otvorena osoba, a u Hrvatskoj je zauzeo gard ljutita bojovnika izričito uskih pogleda na svijet (nije baš uvijek suvisao, pa mu je Inoslav Bešker održao lekciju iz Kristologije i lingvistike kada je Vice počeo bacati sumpor na anglosaksonske božićne marketinške novotarije), ostao u offsideu, ali ga njegov šef, zagrebački nadbiskup i kardinal Josip Bozanić, za sada nije odlučio kazniti za verbalni delikt.
Naime, Batarelo je ne samo predsjednik ultradesne katoličke udruge Vigilare i jedan od pokretača tzv. novog konzervatizma u Hrvatskoj već i predstojnik Ureda za pastoral obitelji Zagrebačke nadbiskupije, pa nije sasvim svejedno što to piše i što izjavljuje pa bilo to i na svom profilu na Facebooku.
Tamo je na pasja kola napao predsjednicu Kolindu Grabar Kitarović zbog njena ponašanja i kretanja tijekom posjeta SAD-u (boravila je u New Yorku,) ali se Bozanić pravi da Batarelo nije ništa rekao, odnosno, možda je dogovoreno da Batarela prizemlji neki od poznatijih teologa, pa da se vidi prima li naš povratnik iz Australije poruku ili će biti potrebno da ga se pozove na odgovornost na neki drugi način.
Bez brige, opalili su šamar Batarelu. Javio se profesor moralne teologije iz Rijeke Josip Grbac, koji nije neki teški desničar i koji se zapitao: ”Tko je Vice Batarelo? Rekao bih da nije teolog i stručnjak za navedenu problematiku i možda se ne treba baviti njegovim izjavama”. Prof. Grbac je to rekao u izjavi za Jutarnji list u kojoj je komentirao Batarelov napad na Predsjednicu.
Za one koji to nisu pratili, podsjetimo da je Vice napisao (na Facebooku) ovako: ”Nemojmo raditi božanstvo ni kraljice od nje (Kolinde)”. Iako je prije drugog kruga predsjedničkih izbora Grabar Kitarović zadobila podršku ”novih konzervativaca”, Batarelo naglašava da nije dobila ”bjanko ček”.
Zasmetala ga je činjenica da hrvatska predsjednica sudjeluje na konferenciji o ravnopravnosti spolova u New Yorku,koju organizira Clinton Foundation. Naglašava da je riječ o privatnoj inicijativi i da Hillary Clinton nema nikakvu službenu funkciju.
”Bill i Hillary Clinton su poznati podupiratelji i promotori kulture smrti, to jest za pobačaj, protiv ‘tradicionalnog’ braka i protiv drugih tradicionalnih vrednota. Oni sustavno razgrađuju tradicionalne i konzervativne vrednote na kojima su izgrađeni SAD i zapadni svijet. Ravnopravnost spolova zvuči dobro, ali je paravan za globalnu promociju ubijanja nerođene djece.
Uz to promoviraju gender equality, opet paravan za genderizam. Clintoni su predstavnici ekstremne lijevoliberalne opcije u SAD-u i to izvoze po svijetu”, naglasio je Batarelo.
Zapitao se zašto predsjednica Hrvatske ”dobrovoljno sudjeluje na takvom sastanku s vrlo dubioznim sadržajem”, te je najavio da će od njezinog Ureda tražiti razlog sudjelovanja na takvoj konferenciji. Razumljivo bi mu bilo da Vesna Pusić ide na takvu konferenciju jer je to u skladu s njezinom ”relativističkom filozofijom”.
”Ali zašto konzervativna predsjednica Grabar Kitarović ide tamo? Hrvatska mora imati svoj stav i to vezano za pitanja kulture, morala i vrednota. Oni su važni te postoji cijeli globalni pokret za jasniju lokalnu i globalnu politiku izgrađenu na ljudskim vrlinama, krepostima i vrednotama. Clintoni nisu dio ovoga, štoviše oni su potpuna suprotnost. Mislim da bi bilo bolje da je predsjednica provela svoje vrijeme u New Yorku ili Washingtonu s nebrojnim i vrlo utjecajnim konzervativnim organizacijama, think tankovima i institucijama”, napisao je Bozanićev čovjek za pastoral obitelji.
Matirao je, mislio je da ju matira, time što smatra da Predsjednica ”mora imati jasan stav o pobačaju” te da po tom pitanju nema mjesta za oportunizam i pragmatičnosti. ”Ili imaš stav i braniš ga ili… nemaš i koristiš svakakve mlakušne izgovore”, poručio je zaključivši: ”Na kraju, podržimo novu predsjednicu, ali kao slobodni hrvatski državljani zahtijevajmo bez straha neke odgovore i jasnije stavove od nje i od drugih političara. To je naša odgovornost i dobro za Hrvatsku”.
Batarelo je, da sumiramo, Kolindu Grabar Kitarović nazvao politički nezrelom osobom koja podržava dubiozne, dapače i vrlo negativne i opasne društvene stavove, koja se klanja pred imperijalizmom i globalizacijom, koja nema stava, koja ne zna artikulirati politiku konzervativaca, koja dopušta ”mentalitet pobačaja”, koja nema jasnu politiku izgrađenu na ljudskim vrlinama, krepostima i vrednotama, koja je oportunist i pragmatičar(ka), koja je mlakonja (”mlakuša”, slaba vjernica, slaba katolkinja, koja je makijavelist i da je zbog svega toga, on, Batarelo, ”šokiran!” (ništa nisam izmislio, sve je to Batarelo napisao).
Da je Batarelo funkcionar SDP-a ili HDZ-a, odmah bi dobio nogom u stražnjicu, ali preživio je, što ne znači da je Bozanić presretan. Nije rečeno da ga kardinal nije pozvao na raport. Ništa se ne zna. To je ipak ”hrvatska Crkva” u kojoj kraljuje kuloarska javnost. Daleko je ta Crkva od standardnog ponašanja u Franjinom Vatikanu u koji svako malo, u nadi da će ga tamo i zaposliti, viri Josip Bozanić. Ali to je druga priča. Inače, ne bi se katolički mediji na Kaptolu i drugdje sustavno bavili cenzurom pape Franje. A bave se.
N, zato je prof. Grbac prilijepio medijski šamar nadobudnom konzervativcu. Osim što je stao na Predsjedničinu stranu, poznati moralni teolog je rekao: ”Kršćani nikada ne mogu opravdati pobačaj, ali predsjednica ima pravo na vlastito mišljenje i djelovanje. Ona mora plivati unutar visoke politike, i to unutar različitih struja, i zaista je pogrešno zbog toga je napadati. Osim toga, tko je Vice Batarelo? Rekao bih da nije teolog i stručnjak za tu problematiku i možda se ne treba baviti njegovim izjavama”.
Ja se ne bih složio s kolegom Draženom Ćurićem iz Večernjaka da je konzervativna scena uglavnom prešutjela tu ”svađu u obitelji”. Prišarafili su ga jer se Batarelo povukao. Iako je opet objavio poduži komentar na svom Facebook zidu, gdje sam sebe brani, ali ne odgovara ni Grbcu ni drugima, zapravo ponavlja i ublažava što je već napisao (i lupeta o nekakvoj međunarodnoj izolaciji za mandata Mesića i Josipovića). Time što gradi stav zaštite vlastite slobode mišljenja, čime daje do znanja da ga boli što su ga iz Crkve nagazili, on je ipak reterirao. Ne odgovoriti prof. Grbcu je dokaz da Batarelo baš i ne shvaća potrebu za unutarcrkvenom polemikom.
A ”konzervativna scena” je – što? Letica? Tomac? Šeparović? Raspudić? I koliko još doktora ili magistara teologije? Hajde, Ćuriću, ne postoji nikakva ”konzervativna (teološka) scena”, jer u Hrvatskoj uopće ili, točnije rečeno, gotovo da nema teologije. Pa završimo s time.
Imamo neke vjernike laike tipa Željka Markić koja je pokrenula hrpu ad hoc udrugica i inicijativa i koja ne razlikuje bitno od nebitnoga, koja štoviše nema problema družiti se s kriminalcima i zločincima (i sama je obavila neke ne baš moralne radnje sa svojim nekretninama), pa bi zaista bilo čudno da uživa podršku hijerarhije koja bi se barem manifestativno željela pozicionirati uz Papu.
Ne postoje obrazovani (naglašavam ovo – obrazovani) vjernici laici sa društvenom vidljivošću, osim nekih profesora teologije i slično, a njih nabrajamo na prste jedne ruke (jedna od njih piše na našem portalu stalno, Jadranka Brnčić, a drugi se javlja povremeno, Ivan Markešić). Preostala je na toj tzv. konzervativnoj sceni samo jedna zaista obrazovana i artikulirana osoba – Neven Šimac, i to bi bilo to, moj dragi druže Ćuriću.
No, da se ne bi stekao dojam da sam ja ljut na Vice Vincenta Johna Batarela, dapače, mislim da će biti koristi od njegove kritike Kolinde Grabar Kitarović (kad tad). Smatram, naravno, pametnim što se Predsjednica druži s bivšim predsjednikom, a možda i s budućom predsjednicom SAD-a (uostalom, mora biti pristojna prema Amerikancima koji su je postavili na Pantovčaku), ali nisam siguran da su sva pitanja koja postavlja/otvara Batarelo nepotrebna.
Jer, što je do sada, otkako znamo za nju kao moguću predsjednicu (najavila je kandidaturu lani u petom mjesecu u Večernjem listu), uopće ta žena suvislo rekla? Pogledajte samo na što joj liči službena stranica Ureda predsjednice i kako se osramotila pisanjem svoje službene biografije? Je li rekla kakvu rečenicu u svom inauguracijskom govoru koja ima kulturološku težinu? A na što joj liči ta gomilica beskičmenjaka koje je postrojila u Uredu? Gdje su njeni intelektualci? Je li to Mate Granić? Recimo da jest. I tko još?
Stoga, ako Batarelo drugim riječima ili čak nehotice upozorava da mi ne poznajemo hrvatsku predsjednicu i da je ona neartikulirana, plošna, kunktatorski raspoložena i šuplja, mislim da nije zaslužio smrtnu kaznu.
U redu, tu se slažemo, momak ne razumije političke i diplomatske odnose. Ali ih ne razumije ni njegov šef kardinal Bozanić, pa što onda? Sramota traje. Ništa drugo. Je li Batarelova kritika ”infantilna” ili ”načelna”, manje je važno pitanje. Meni je pravo pitanje: Tko je ili što je Kolinda Grabar Kitarović? Možemo li to negdje pročitati, a da je to ona napisala?
Kako ne možemo, zaključujem da imamo nepoznatu predsjednicu.
Bilo je sivih kadrova koji su punili i pune na široko i na duboko cijelo naše područje i veći dio naše povijesti. Neće Kolinda biti iznimka. Srećom nećemo se opterećivati previše, jer teško da će imati vremena nadoknaditi godine formacije. Možda stigne pročitati kakav časopis. Ja bih joj savjetovao da krene s onima o ženskoj modi: Predsjednica ne samo da je šuplja priča, već se ne zna ni oblačiti.
I, dajte gospođo, pustite kosu, ta niste Evita Perón. Povjerovat ću vam to ako zaista budete umirali za ovaj narod. Za sada ja u vama vidim Imeldu Marcos.