novinarstvo s potpisom
Kolumna (rubrika) ”Imam pravo” će tragom pisma čitatelja upozoravati na slabosti sustava u cijelosti i na taj način poduprijeti pojedince u njihovim neravnopravnim sporovima s puno moćnijim državnim službama, velikim bankama, ovršnom mafijom, kršenju ljudskih prava u kompromitiranom pravosuđu, itd.
Pozivamo čitatelje da nam se javljaju (kontakti ispod teksta).
U prvom napisu ”Imam pravo”, dok se čitatelji ne počnu javljati, pisat ću o odmazdi poreznika novinarima zbog njihovih kritičkih napisa o kriminalu u Poreznoj upravi Ministarstva financija.
Pišući o korupciji hrvatskih poreznika, učestalo sam u kolumni ”Pravda za sve” (tjednik Lider) na osnovi pisama čitatelja kritizirao Poreznu upravu Ministarstva financija. I poreznici su mi se zbog toga na razne načine osvećivali.
Čak su me i kolege novinari, uvjereni u svoju dobronamjernost, učestalo upozoravali ”da nije pametno bosti s rogatima”.
Poreznici, razljućeni kritikom, ustrajno su me izlagali odmazdi, shvativši u međuvremenu da kao neovisni novinar neću odustati, ali uvjereni da će ustrajnom odmazdom zaplašiti kolege novinare.
Paralelno su poreznici razvili čitav ”sustav nagrađivanja” novinara koji su umjesto kritika pisali lijepo o neuspješnim ministrima financija i Ministarstvu financija, odnosno službama tog Ministarstva. Čitave skupina kolega ”nagrađivane” su zbog svojih lijepo napisanih tekstova raznim, nerijetko i nezakonitim poreznim povlasticama.
Primjerice, u EPH-u je zaposlena Marija Živković, bivša službenica Porezne uprave, i otad je 30-ak istaknutih EPH-aovaca imalo ugovor o radu i istodobno su bili upisani u Registar poreznih obveznika kao osobe slobodnih zanimanja u novinarstvu. Uz plaću iz radnog odnosa dodatno su utajom poreza i doprinosa dobivali honorare kao da su slobodni novinari upisani u Registar poreznih obveznika.
I tako do danas imamo (u međuvremenu u nemilosti poreznika) kolegu novinara Davora Butkovića koji, prema Popisu poreznih dužnika ažuriranom 15. siječnja 2015. godine, duguje 450.418,89 kuna poreza na dobit i 349.885,97 dospjelih neplaćenih doprinosa (kao osoba upisana u Registar poreznih obveznika) te usporedno 51.888,33 kuna poreza na dohodak i prireza. Uz 1,365.566.08 kuna PDV-a kolega Butković ukupno duguje 2,217.759.27 kuna poreza i doprinosa.
Kao dokaz nejednakosti novinara pred poreznim propisima iz Poreznog ureda Zagreb Centar 29. listopada 2013. dostavljeno je rješenje o ovrsi 13.756,72 kuna predujma poreza ovdje potpisanom novinaru (naglašavam: ovrha zbog predujma, a ne neplaćenog dospjelog poreza).
No, kako u to vrijeme zaista nije bilo prometa na mojem poslovnom računu, jednostavno nije ni bilo moguće naplatiti taj famozni predujam. I ne naplativši spomenutih 13.756,72 kuna predujma poreza, 17. ožujka 2014. doneseno je rješenje o ”obustavljanju ovrhe”.
Pitanje je kako to da isti poreznici nisu na vrijeme počeli utjerivati naplatu predujma poreza kolegi Davoru Butkoviću, nego su propustili poduzimati propisane postupke naplate predujma prije nastanka tako velikog iznosa poreznog duga?
Tvrdim da su korumpirani poreznici sve to radili svjesno i namjerno – nepodobnim novinarima rješenja o ovrhama zbog neplaćenog tzv. predujma poreza na nepostojeći prihod, a ”kooperativnim novinarima” razne porezne pogodnosti, pa i višegodišnje toleriranje neplaćanja dospjelih poreza, prireza i doprinosa.
Kad sam 4. prosinca 2014. pisao o svemu tome na ovom portalu, uz tekst je objavljeno i ovo: (Napomena uredništva: za ocjene i podatke iznesene u ovom članku odgovara isključivo autor).
No, prošli tjedan dostavljeni su mi zapisnik i pravomoćna odluka Upravne inspekcije o nadzoru provedenom na osnovi moje prijave protiv hrvatskih poreznih vlasti.
Nakon dostavljene mi pravomoćne odluke Upravne inspekcije po prvi puta sam u situaciji da više ne moram kao pojedinac uvjeravati urednike i čitatelje što mi rade poreznici. Sada na osnovi pravomoćnog rješenja nadležnog tijela državne vlasti mogu izvijestiti o utvrđenim prekršajima zakona koje su poreznici počinili osvećujući mi se.
Upravna inspekcija je među ostalim utvrdila da su osvetoljubivi poreznici odgađali dostavljati žalbe drugostupanjskom tijelu, da su donosili rješenja o ovrhama prije rješavanja zahtjeva o odgodama izvršenja, da rješenja o ovrhama nisu obrazložena u skladu sa čl. 88. Općeg poreznog zakona i čl. 98. Zakona o upravnom postupku.
Kršeći zakon, osvetoljubivi poreznici su, nadalje, donijeli čak tri ovršna rješenja za isti dug utvrđen jednim poreznim rješenjem. Onda su ”propustili” na vrijeme dostaviti sva ta rješenja i provjeriti urednost dostave. Potom su ta tri ovršna rješenja zavrtili kao nekadašnji ”šibicari” tri kutije šibica sa kuglicom, onemogućili žalbu i na brzinu zaplijenili novac na računu u banci.
A u Samostalnom sektoru za žalbe Ministarstva financija odugovlačili su rješavanje žalbi na čak tri ovrhe protivno članku 170. Općeg poreznog zakona, izbjegavali suprotno članku 95. Zakona o upravnom postupku odbijanje žalbe obrazložiti očitovanjem na žalbene navode, već su ”kopipejstali” tekst obrazloženja iz drugih predmeta koji nisu imali nikakve veze sa žalbama na ovrhe.
Slavko Linić, kao ministar financija, 15. studenoga 2012., upravo u jeku nadzora Upravne inspekcije, uputio je pismo Goranu Radmanu, ravnatelju HRT-a, u kojemu je tvrdio da potpisani novinar u svojim nastupima na HTV-u nanosi velike štete Poreznoj upravi i Ministarstvu financija.
To pokazuje da su službenici Porezne uprave bili poticani i od samog ministra financija na osvetnički pohod protiv ovdje potpisanog novinara.
U toj osvetničkom porezničkoj hajci potpisanom novinaru je nezakonito zaplijenjeno više od 49 tisuća kuna.
Zapravo, Republika Hrvatska je potpisanom novinaru (posredstvom korumpiranih poreznika) ukrala spomenutih 49 tisuća kuna i omogućila kolegi da ne plaća poreze.
No, ”kvaka” je u tome da se kazneni postupak može pokrenuti samo protiv poreznika, a ne i Republike Hrvatske (država ne može biti kazneno odgovorna niti kažnjena).
Pripremam kaznenu prijavu na osnovi pravomoćne odluke i zapisnika Upravne inspekcije i niza ostalih dokaza protiv poreznika koji su kršili Opći porezni zakon i Zakon o upravnom postupku samo da bi se osvetili potpisanom novinaru.
Kaznenu prijavu pripremam na osnovi članka 291. Kaznenog zakonika protiv Gordane Linzenmajer i Ane Molnar iz Ispostave Porezne uprave Zagreb Centar, Zdenke Koharić, bivše šefice Sektora za žalbe Ministarstva financija, Nade Ćavlović Smiljanec, bivše ravnateljice Porezne uprave i Slavka Linića, bivšeg ministra financija, jer su kao službene i odgovorne osobe iskoristili svoj položaj i(li) ovlasti da bi potpisanom novinaru prouzročili štetu, te pribavili znatnu imovinsku korist poslušnim kolegama novinarima.
Kažu mi mnogi da ta kaznena prijava ima male izglede.
No, ustrajat ću ipak, jer odmazda poreznika prema (neposlušnim) novinarima nije rijedak slučaj.
Podsjetio bih, primjerice, na odluku Vrhovnog suda (Gzz-152/05-2 i Rev-638/05-2, ili na odluku Ustavnog suda U-III-6002/2011 objavljenu u Narodnim novinama 121/12 isto o slučajevima odmazde poreznika. U navedenim primjerima državni proračun je oštećen za više od 300 milijuna kuna.
Kad je došla na naplatu samo jedna od dosuđenih naknada šteta u ovim primjerima u iznosu većem od sto milijuna kuna, Martina Dalić kao tadašnja ministrica financija naredila je istragu. No, kad su joj rekli tko su odgovorne osobe za tako velike štete za državni proračun, ministrica Dalić je odustala od daljnje istrage.
Ne mogu pristati na to da se odgovornost za štetu za državni proračun veću od 300 milijuna zataškava, a od mene utjeruje 13 tisuća kuna predujma poreza na nepostojeći prihod, bez obzira na to što će Državno odvjetništvo i Uskok nastojati zataškati nezakonito postupanje Ministarstva financija.
***
Pozivamo čitatelje da se jave Ivici Grčaru i iznesu svoje probleme prouzročene time što im razni moćnici krše prava.
Pišite na: [email protected] ili nazovite broj 098 484 355.