novinarstvo s potpisom
Na poziv mojih bostonskih prijatelja iz Egipta u petak 15. veljače sam sudjelovao na potresnoj komemoraciji četvrte obljetnice stravičnog pogubljenja koptskih kršćana u Libiji. Istovremeno je to bila prigoda da se sjetimo kontinuiranih progona kršćana u Egiptu kao i nekih drugih uz to vezanih događaja, od kojih je najvažniji pohod pape Franje Egiptu.
Na taj dan prije četiri godine je svijet prenerazila ISIL-ova snimka koja prikazuje maskirane džihadiste u crnom kako velikim noževima odrubljuju glave egipatskim koptskim kršćanima koji, odjeveni u narančaste kombinezone, vezanih ruku iza leđa, bespomoćno kleče na obali okrenuti prema vodi koja se počinje crveniti od njihove mučeničke krvi.
To su bili najjeziviji prizori zvjerskog pogubljenja bespomoćnih nevinih ljudi koje je suvremeni svijet vidio.
Nedužni egipatski gastarbajteri, koji su u Libiju došli kako bi zaradili za najosnovnije životne potrebe svojih siromašnih obitelji, brutalno su smaknuti samo zato što su kršćani.
Fanatizirani džihadisti su u ime svoje izvitoperene vjere i takozvane Islamske države (ISIL) poslali u svijet još jednu dokumentiranu poruku svoje demonski nadahnute vjerske mržnje i krvoločne brutalnosti.
Stravične slike koje su obišle svijet podsjetile su mnoge znalce na scene kojima Hieronymus Bosch, genijalni nizozemski slikar iz vremena (protu)reformacije, prikazuje Pakao. Očito se radilo o pomno režiranom krvavom teatru zastrašivanja.
ISIL-ova videosnimka bila je prijeteće naslovljena ”Poruka napisana krvlju sljedbenicima križa”, a poruka je upućena, kako navodi ISIL, ”neprijateljskoj Egipatskoj crkvi”, ali očito namijenjena svim kršćanima svijeta.
Posebno je znakovita prijetnja jednog od egzekutora koji je istaknuo da su se približili Rimu te naglasio kako im je cilj da i tamo siju smrt sve dok ne ”zavladaju svijetom”.
Usprkos takvim prijetnjama hrabri i povremeno nepredvidivi papa Franjo je u listopadu sljedeće godine iznenadio svijet najavivši svoj pohod Egiptu.
Istovremeno se pripremala najava osnivanja Islamske države Egipat, čiji je programirani glavni cilj trebao biti ubijanje koptskih kršćana i razaranje njihovih crkava. To su kao svoj prioritet džihadisti javno obznanili u tada objavljenoj video-poruci.
U tom istom listopadu izvršen je napad na koptsku pravoslavnu katedralu u Kairu u kojem je smrtno stradalo 25 vjernika uz veliki broj teško ranjenih. U veljači je na brutalan način ubijeno sedam Kopta, a više od tisuću ih je protjerano iz svojih domova.
Slijedio je čitav niz žalosnih epizoda koje ilustriraju destruktivne nakane ISIL-a prema Koptima i drugim kršćanima najbrojnije arapske zemlje u kojoj Kopti čine oko deset posto stanovnika.
Moram priznati da mi je bilo izuzetno drago što hrabri papa Franjo nije otkazao bez sumnje visokorizičan posjet Egiptu potkraj travnja 2017. Svijet je to očekivao, a mnogi su ga, zabrinuti za njegovu sigurnost, uzaludno nagovarali da to učini.
Za njega su solidarnost s ranjivima i evanđeoske poruke mira i suživota ipak bili važniji od brige za vlastitu sigurnost i ugled.
Poslije tadašnje krvave Cvjetnice, kada je uslijed bombardiranja crkava preminulo 49 kršćana, i same egipatske vlasti su se ponadale da će se pohod pape Franje odložiti za neka mirnija vremena.
Kada se to nije dogodilo, poduzeli su sve moguće mjere sigurnosti, iako im je bilo teško shvatiti Papino inzistiranje na ”jednostavnosti”. Franjo je, naime, odbio boravak u najbolje zaštićenom državnom dvorcu, kao i vožnju u blindiranoj limuzini te mnoge druge mjere predostrožnosti.
U tom kontekstu se valja podsjetiti i na to da su pred sam Uskrs te samo nekoliko tjedana prije najavljenog posjeta prvoga čovjeka Katoličke Crkve izvršeni tragični bombaški napadi na dvije koptske crkve, u kojima je poginulo više od četrdeset vjernika, a ranjeno više od stotinu.
U jednoj od njih (u Aleksandriji) je bogoslužje u vrijeme napada vodio Papin su-domaćin, koptski papa Trawadros koji je, na sreću, ostao neozlijeđen.
Odgovornost za napade su odmah trijumfalistički preuzeli komandosi krvoločnog ISIL-a nesvjesni u tim trenucima da tim činom cijeli svijet okreću protiv sebe.
Na našem komemorativnom skupu u Bostonu su nas organizatori podsjetili da je nekoliko sati nakon što je ISIL objavio snimku svirepog smaknuća egipatskih kršćana u Libiji egipatski predsjednik Abdel Fattah al-Sisi proglasio sedmodnevnu žalost u cijeloj zemlji, a prikazali su nam i posebnu televizijsku poruku predsjednika u kojoj se solidarizira s Koptima i najavljuje odlučnu odmazdu za ta ubojstva. Uslijedili su oštri zračni napadi na ISIL-ove položaje u Libiji kao i konkretne mjere progona i suđenja islamskim teroristima u samom Egiptu.
Egipatski Kopti predstavljaju najbrojniju kršćansku zajednicu unutar muslimanskog svijeta, a pripadaju orijentalnom pravoslavlju koje se zbog razlika kristoloških definicija nakon Kalcedonskog koncila 451. godine odvojilo od tada još zajedničkog središnjeg kršćanstva.
Ime su dobili preko starogrčke riječi za Egipat, a kršćanima se smatraju od apostolskih vremena jer ih je prema njihovoj predaji već u prvom stoljeću evangelizirao sveti Marko, pisac istoimenog Evanđelja.
Apologetski često naglašavaju da su kao kršćani bili prisutni u Egiptu već šest stoljeća prije dolaska islama, koji ih tijekom povijesti proganja, a povremeno čak i istrebljuje.
Posljednjih godina su učestala njihova ubojstva i paljenja njihovih bogomolja koje provode militantni pripadnici Muslimanskog bratstva i s njima povezane ekstremističke udruge.
Nasuprot namjerama ISIL-a ubojstva koptskih kršćana nisu prouzročila dodatna strančarenja i podjele unutar egipatskog društva. Dogodilo se upravo suprotno: cijeli se Egipat ujedinio u osudi krvoločnog barbarstva džihadista i solidarnosti sa svojim kršćanima.
Glasovito muslimansko sveučilište Al Azhar u Kairu je masakr proglasilo ”barbatskim djelom” koje nema ništa zajedničko s bilo kojom religijom ni s ljudskim vrijednostima.
Predsjednik Sisi, pobožni musliman, je nedužne koptske mučenike proglasio istinskim sinovima Egipta te osobno posjetio papu Trawadrosa, poglavara Koptske pravoslavne crkve, da mu izrazi sućut i podršku.
Koptski kršćani, dugo tretirani kao drugorazredni građani, odavno nisu primili toliko javnog priznanja i imali toliko pozitivne prisutnosti u egipatskim medijima. Cijeli Egipat je stao iza njih, te je u to vrijeme bilo teško zamisliti da će ih uskoro netko u zemlji opet tretirati kao opasne petokolonaše.
Naš današnji skup u Bostonu ipak nismo mogli zaključiti a da se ne podsjetimo da se i nakon slabljenja ISIL-a progoni kršćana u Egiptu, posebice Kopta, ipak nastavljaju, što potvrđuju i najnoviji napadi na crkve i vjernike u nekoliko gradova.
Trajni progon nažalost pridonosi i kontinuiranom iseljavanju, o čemu su nam svjedočila i nekolicina tek nedavno pristiglih kršćanskih emigranata iz Egipta.
UKOLIKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN, POZIVOM NA BROJ 060 800 333 ILI SLANJEM SMS PORUKE NA 647647 UZ KLJUČNU RIJEČ DEMOS. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA KLIKNITE OVDJE.