novinarstvo s potpisom
”Voli i budi zdrav!” poruka je s plakata Hrvatske udruge za borbu protiv HIV-a u edukativnoj kampanji koju provodi u povodu 1. prosinca, Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a/HIV-a. Na svojim službenim stranicama udruga ističe kako je u našem društvu problem nelagode i neznanja i dalje prisutan unatoč svjetskim naporima da se prevencijom postotak zaraženih svede na nulu.
HIV je virus humane imunodeficijencije. Pripada porodici retrovirusa, a nakon ulaska u ljudski organizam napada specifičnu vrstu bijelih krvnih stanica, T-limfocite, u njima se množi, uništava ih i postupno slabi imunitet, piše na stranicama Ministarstva zdravlja, koje također provodi edukativnu kampanju ”Znanje pobjeđuje”. Iako je široj javnosti poznato kako se HIV prenosi nezaštićenim spolnim odnosom, prema istraživanjima mladi u Hrvatskoj i dalje se nedovoljno koriste zaštitom prilikom spolnih odnosa. Isto tako važno je redovito testiranje jer je to jedini način kako ustanoviti svoj HIV status.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije iz 2012. godine, procjenjuje se da 35,3 milijuna ljudi u svijetu živi s HIV infekcijom. HIV je do sada uzeo 36 milijuna života. Prema podacima Registra za HIV Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, od prvih zabilježenih slučajeva HIV zaraze u Hrvatskoj 1985. do sredine studenoga 2013. u Hrvatskoj su ukupno registrirane 1102 osobe kojima je dijagnosticirana HIV infekcija, od toga 420 oboljelih od AIDS-a. U istome je razdoblju 176 osoba umrlo od AIDS-a.
”Godišnji pobol od HIV infekcije u Hrvatskoj kreće se u vrijednostima 12 – 17 na milijun stanovnika, što Hrvatsku i dalje svrstava u zemlje niskog pobola od HIV infekcije. Tijekom 27 godina praćenja broj prijava oboljelih od AIDS-a razmjerno je nizak i uglavnom ujednačen, između ostaloga zahvaljujući poboljšanom i u Hrvatskoj dostupnom liječenju, koje je prema parametrima preživljavanja i zadržavanja u skrbi dobro i uspješno. Zadnjih godina vidljiv je određen trend porasta broja otkrivenih novih slučajeva HIV infekcije, što dijelom objašnjavamo djelovanjem deset HIV savjetovališta za besplatno i anonimno savjetovanje i testiranje u osam gradova u Hrvatskoj”, kazala je dr. med. Sanja Kurečić Filipović, specijalistica epidemiologinja iz Službe za epidemiologiju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Zanimljivi su podaci HZJZ-a iz Registra za HIV o načinu zaraze. Najviše osoba zarazilo se spolnim odnosom: 87 %. U toj vrsti prijenosa dominira muški homoseksualni spolni odnos s 56,1 %, slijedi visokorizični heteroseksualni spolni odnos, a riječ je o osobama s većim brojem partnera koje ih često mijenjaju. Takvih se zarazilo 20,8 %. Nakon toga slijedi postotak zaraženih osoba kojima su partneri prenijeli HIV: 10,4 %. Od ukupno oboljelih od HIV-a/AIDS-a 6,4 % osoba infekciju je steklo dijeljenjem pribora za intravensko uzimanje droga. Ostali načini prijenosa, na primjer primanje zaražene krvi ili krvnih preparata i prijenos s majke na dijete, čine manje od 5 % od ukupnog broja registriranih slučajeva zaraze HIV-om.
”U Hrvatskoj se već 27 godina zajedničkim radom zdravstvene službe i brojnih sudionika izvan zdravstva kontinuirano i intenzivno provode mjere sprečavanja, suzbijanja i liječenja HIV-a/AIDS-a. U sklopu mjera prevencije neprekidno se prati broj oboljelih i inficiranih, analizira epidemiološko stanje u zemlji, provodi nadzor nad krvi, imunobiološkim lijekovima i hospitalnim infekcijama te edukacija čitave populacije, a posebno osoba s rizičnim ponašanjima”, istaknula je doktorica Kurečić Filipović.
HIV savjetovališta u Hrvatskoj osnovana su u zavodima za javno zdravstvo u Zagrebu, Puli, Rijeci, Splitu, Zadru, Osijeku, Slavonskom Brodu, Dubrovniku i Korčuli, Zatvorskoj bolnici u Zagrebu i u Klinici za infektivne bolesti ”Fran Mihaljević”. Savjetovališta su od osnutka do sredine 2013. omogućila 40 829 individualnih savjetovanja za 22 328 korisnika, a 21 809 osoba testirano je na HIV. U tom razdoblju otkrivene su 203 osobe zaražene HIV-om, koje su upućene u medicinske i druge službe liječenja i skrbi.
”Rad centara temelji se na preventivnim aktivnostima kojima se savjetovanjem i testiranjem nastoje smanjiti pobol i smrtnost od HIV-a/AIDS-a te udio rizičnih ponašanja u populaciji. Dobrovoljno testiranje na HIV omogućuje otkrivanje HIV infekcije u ranom stadiju i pravovremeno liječenje. Time se poboljšava prognoza i kvaliteta života oboljelih te sprečava nehotično širenje infekcije na druge. Vrlo je važno infekciju otkriti u što ranijem stadiju i zaraženu osobu uputiti na liječenje. Pravilnim liječenjem bolesnika smanjujemo viremiju i time djelujemo preventivno jer smanjujemo mogućnost širenja infekcije. Isto tako vrlo je važno kontinuirano raditi na smanjivanju stigme i diskriminacije oboljelih”, smatra doktorica Kurečić Filipović.