novinarstvo s potpisom
”Samo da vas podsjetim da je naša Republika Hrvatska katolička država koja neizmjerno cijeni kršćanstvo i vjeru u Boga”.
Tako je odgovorio direktor jedne osnovne škole u Zagrebu na moj upit zašto je odobrio da raspelo visi u državnoj školi. Situacija je da raspelo visi u holu škole koja nije privatna, ne živimo u teokraciji, nismo svi hrišćani, ali nismo svi ni vernici. Nekim roditeljima dece koja pohađaju državnu školu verski simbol, ma koji on bio, predstavlja izvesni problem – nelagodu.
Oni koji su plaćeni da se bave ustavnim pravom tumače nam kako je Republika Hrvatska sekularna država. Iako to nigde nije tom reči i navedno, ustavni stručnjaci nas uveravaju, svojom interpretacijom Ustava, da živimo u laičkoj ili svetovnoj državi, gde su sve verske zajednice slobodne ali odvojene od države.
Naša država još uči da hoda, pa neretko padne i izgrebe kolena, samo što više nema velikog brata da je digne i kaže joj da će biti bolje te da treba vremena da krasta zaraste.
Naša je sreća, možda zbog te mladosti države ili zbog vitalnosti onih koji su Ustav i pisali, da mi i dalje imamo žive ljude koji su svoje viđenje sekularnosti uneli u Ustav. Profesor Smerdel više puta je objašnjavao šta to piše u čuvenom članku 41. Ustava:
”RH je svjetovna država, jer ne prihvaća nijednu religiju kao državnu”.
To bi mu, laički, značilo da se svako moli svom Bogu, totemu ili vudu lutkici i takvom molitvom ne vrši (re)presiju na druge da svi moraju da znaju ko je njegovo božanstvo i zašto mu se intimno klanja.
To bi značilo i da država poštuje svačije pravo da se moli onome u koga veruje, bio on u nekoj nominalnoj većini ili manjini, ali da neće kačiti figurice i slike tih božanstava iznad glava sudija u sudnicama, iznad glava matičara u toku sklapanja braka ili životnog partnerstva, odnosno u stanici policije kada mu represivni aparat broji rebra.
Ali, to bi možda moglo da bude razumljivo u nekoj drugoj zemlji ekumenizma, no kod nas smo i dalje izgubljeni u prevodu, te se čini da smo sve nekako pomešali.
Naš narod je, koliko god se koprcao da to nije tako, prilično tvrdoglav i baštini inat kao nematerijanu kulturnu baštinu. Nekad moraš da mu neke stvari objasniš i uz kolaž ili plastelin, a nekad i da napišeš na tarabi ”Ovo je taraba” ne bi razumeo napisano i, još važnije, ne bi prihvatio objašnjenje. Takav smo narod. Duboko ukorenjeno i prihvaćeno objašnjenje za sve i svja koje nas najbolje opisuje.
Ja sam nažalost preko noći, zbog mojih poriva da znam više u odnosu na ono šta mi se servira kao ispravno i često većinski prihvaćeno (to je valjda merilo da je onda to i normalno), postao istaknutiji član u društvu. Jednostavno sam targetiran zbog toga što sam se osokolio da postavim tako kretensko pitanje zašto visi raspelo čoveka, hvala bogu samo u vidu nekakve drvene figure, u državnoj školi.
Neki pojedinci su se setili krstaških bitaka svojih predaka, kako se ono kaže: ”Proključala im je krv”, i poželeli su da i meni ”pokažu svoga Boga”, pa su prionuli na posao.
Koristeći sve blagodeti savremenih tehnologija, onih tehnologija koje su nastale kao rezultat evolucije čoveka, propitivanja i naučnih eksperimenata, jasno su pokazali da ih ima, koliko su bučni, (ne)načitani, (ne)trpeljivi ali i fizički snažni. Fizički obračun takvim vernicima nije stran. Sve za odbranu vere i Domovine, kao da je to zapravo jedno.
Pojedinci koji vode određene portale, prozor u svet za haotične misli, postali su pisci bez znakova interpunkcije, pa u naletu svoje penušave logoreje napišu uvek i više nego što su mislili. Jednostavno, znaju da im ponovo neće sinuti ista misao.
Tako su opisujući mene, onoga koji se usudio i kome nije dato, navodili uvrede, jasne psovke, istočnjačke tuđice, a sve kako bi tekst izgledao kao da su pčele ubice jako blizu i da je Nojeva barka ovog puta otplovila bez nas.
Deluzijski poremećaj može da se pojavi u okruženju od pre postojećeg paranoidnog poremećaja ličnosti. Karakteriše ga da se uvrti u glavu neka misao većeg, manjeg, boljeg ili lošijeg nego što zaista jeste i tada nastaju psihičke rane.
Tako se ponašaju neki od ljudi koji su označili mene, u tom svom pisanju, jer oni zaista misle to što pišu.
Veruju u novi svetski poredak slobodnih zidara, trovanje fluorom iz paste za zube, ometanje njihovih talasnih dužina harpovim antenama, krivicu drugih jer su se zaglavili u starom liftu a skoro pa izvesno i u vlašku magiju.
Naš veliki Dušan Kovačević odavno je opisao jednog takvog čoveka u ”Balkanskom špijunu”. Takvi svakodnevno glume lik Ilije Čvorovića, a (mi) ostali smo sa dodeljenim likom napaćene Danice, koja slikovito guli krompir za zajednički obrok pod crvenom sijalicom.
To je onda veliki problem, prvo za njih, a onda i za ove druge koji se nađu u njihovoj sferi interesa. Njihovim pisanjem o drugima, bez da su kontaktirali onoga koga uvredama i lažima opisuju, s namerom stavljaju virtuelne trake oko ruku svojih likova na koje su se okomili, bez odgovornosti šta će im se, Bože mi pomozi, sutra možda i dogoditi.
Ej, kako li sam samo bio naivan da ja Srbin, gej i stranac Domovine postavim benigno pitanje u ova maligna vremena. Postavio sam pitanje i zbog toga sam sada dobio (ne)traženu pokoru. Ukupno 86% građana Republike Hrvatske izjašnjava se kao katolici (DZS iz 2011.), a čini se da je kraljnji cilj da brojka dođe do 101%.
Sredstva za postizanje tog cilja su često maltretiranje, nametanje, nerazumevanje, šikaniranje, pretnje, fizički obračuni i sve one šejtanove manufakture koje Isusu, ako je i postojao, nisu bile bliske.
Ali, ko ga pita. Znaju bogobojazni vernici šta bi Isus uradio sa Antihristom kada bi ga video. Ako ga kojim slučajem i ne bi video, oni bi mu ga opisali i u njegovo ime bi ga, podrazumeva se, utepali ”k’o mačku u džaku”.
Suština čitave priče je da smo došli do pozicije kada su rovovi duboko iskopani, a nervi izgubljeni u svim prethodnim ratovima, a ratovalo se.
Tranzicija je moderna reč za kolektivnu bežaniju iz ralja socijalizma u novi, vrli kapitalizam kome mi, naravno, pripadamo. Kod nas tranzicija i dalje tranzitira, a mi stojimo. Nikako se ne snalazimo.
U narodu se računaju samo pobede, akcije i reakcije, ali ne i odgovornost. Nema propitivanja jer brbljivci nikome nisu dragi.
Propitivanje je znak slabosti i alarm za uzbunu da još imamo posla sa neistomišljenicima.
Učimo decu za školu za život, ali je života sve manje. Iz zemlje u kojoj je 86% vernika katolika, ostali nam nisu bitni za statistiku, odlazi sve što može i mora, a oni koji ostaju još uvek nisu našli gde je šalter za odlazak. Drugi i drugačiji nam i ovako ne trebaju jer oni nisu kao mi, a mi nećemo da budemo kao oni.
Kada stavimo po stranu nerazumevanje drugih i drugačijih, uvrede, pretnje, porive za batinjanjem, ostaje najbitnije pitanje. Za koga će da visi raspelo u pustoj školi?
UKOLIKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ ŽIRO RAČUN: HR8923600001102715720, POZIVOM NA BROJ 060 800 333 ILI SLANJEM SMS PORUKE NA 647647 UZ KLJUČNU RIJEČ DEMOS. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA O RAČUNU KLIKNITE OVDJE.