autograf.hr

novinarstvo s potpisom

 
Ukrajina zastava

UKRAJINA ČIM PRIJE U EUROPSKU UNIJU!!

EU zastava

Pozadina nivelacije stopa poreza (tzv. porezne reforme)

AUTOR: Ivica Grčar / 08.11.2016.
Ivica Grčar

Ivica Grčar

Piše umirovljeni čitatelj (podaci poznati redakciji) da mu nije jasno na osnovi kojih brojki sam došao do zaključka da se ništa bitno ne može promijeniti nakon voluntarističkih niveliranja poreznih stopa.

Pa da odgovorim čitatelju: ustvrdio sam da nekompetentno niveliranje poreznih stopa ne može bitno utjecati, primjerice, na činjenicu da je, prema studiji Svjetske banke, u Hrvatskoj samo mirovinskih prava ”iskreirano” za oko tisuću milijardi kuna (ili tri godišnja bruto domaća proizvoda).

Čitatelj u reagiranju dokazuje (i tabelom s izračunima) da bi oko 115 tisuća umirovljenika koji imaju mirovine veće ili jednaku kao i njegova supruga, ukoliko se prihvati voluntarizam predložen niveliranjima poreznih stopa, svaki mjesec dobivali oko 93 kune manju mirovinu.

Ako se razmatra oporezivanje mirovinskih prava, onda prije svega treba razmotriti izvore financiranja tih prava. Ili jednostavnije, odakle novac za sva ”iskreirana” mirovinska prava.

Oporezivanjem (najviših) mirovina ne može se ništa bitno promijeniti u osiguranju pokrića novca za isplate mirovina u Hrvatskoj.

Zaokupljenom sa 93 kune manje mjesečnog prihoda u njegovom ”kućnom budžetu” čitatelju je promaklo o kakvoj se količini novca radi ako se promišlja cjelina samo mirovinskih prava odobrenih u Hrvatskoj bez pokrića u novcu.

Na uvođenju naplate doprinosa i na honorare 2005. radio je ing. Damir Kuštrak kao tadašnji zamjenik ministra financija. A sada 2016. na uvođenju naplate doprinosa na autorske honorare radi ministar financija Zdravko Marić. Zajedničko Kuštraku i Mariću je da su obojica došla raditi u Ministarstvo financija za znatno manje plaće iz Todorićevog koncerna Agrokor. Pa, je li to slučajno?

U sustavu financiranja mirovinskih prava iz poreza (doprinosi su porezi s unaprijed određenom namjenom) besmisleno je uvoditi poreze na mirovine.

Porez na mirovine znači da se na prihod ostvaren iz poreza (mirovinskih doprinosa) ubire porez (na dohodak) da bi se tako ubrani porezi opet vratili natrag praktično u istu ”blagajnu” iz koje su isplaćivane (oporezovane) mirovine!?

Kakvog to ima (fiskalnog) smisla čitatelji mogu zaključiti sami.

Razmišlja li se pak o (socijalnoj) pravednosti, konkretno da nije moralno da samo pet tisuća umirovljenika ima mirovine veće od 7 tisuća kuna, a većina od čak 800 tisuća umirovljenika mirovine manje od 2 tisuće kuna, valja podsjetiti da se to ne može ispraviti niveliranjima poreznih stopa.

Ipak, smatram da predlagatelji niveliranja stopa poreza točno znaju što rade.

Predlaganja besmislenih oporezivanja na razini spomenute 93 kune mjesečno, svejedno hoće li takvi prijedlozi biti prihvaćeni, ima namjenu odvraćanja pozornosti obveznika poreza od u istom paketu predloženih nivelacija poreznih stopa sa značajnim povoljnostima za hrvatske ”porezne lobiste”.

Istovremeno s pismom čitatelja zabrinutog za 93 kune manje mirovine 115 tisuća umirovljenika dostavljeno mi je i priopćenje sa skupa predstavnika autorskih udruga s ministricom kulture.

Na tom skupu kod ministrice kulture ukazivalo se na moguće negativne učinke uvođenja obveze plaćanja doprinosa (za mirovinsku i zdravstvenu zaštitu) i na isplate u Hrvatskoj uglavnom mizernih autorskih naknada.

Predstavnici autorskih udruga upozorili su ministricu kulture da bi, ako se uvede i naplaćivanje doprinosa na autorske naknade predloženo nekompetentnim niveliranjima poreznih stopa, to smanjilo ionako mizerne autorske naknade, primjerice, književnicima za oko 7 posto.

Na tom skupu su sudjelovali i predstavnici Hrvatskog novinarskog društva (zanimljivo, jer većina aktivnih članova te udruge se ugovorima o radu lišila autorskih prava i uglavnom prestala isporučivati novinarske autorske priloge).

”Poreznim lobistima” iz koncerna Agrokor na ”privremenom radu” u Ministarstvu financija i Vladi jako odgovara da su, primjerice, novinari zaokupljeni predlaganjima nivelacije poreznih stopa na autorske honorare sa zanemarivim učincima, a da im gotovo nezapaženo promiču u fiskalnom smislu neusporedivo značajnije odluke Vlade

Koliko mi je poznato, na tom skupu nije bilo predstavnika neovisnih novinara koji se nisu lišili svojih novinarskih autorskih prava.

Predstavnici novinara (bez autorskih prava), prema priopćenju Hine, upoznali su ministricu Obuljen Koržinek ”s negativnim efektima najavljene porezne reforme na novinare” (čitaj: najavljene nivelacije poreznih stopa).

”Ugrožavanje egzistencije novinara (op. a: bez autorskih prava?) imat će negativan efekt na ionako posrnulu medijsku industriju, kvalitetu izvještavanja, pa i demokraciju”, istaknuli su ”zabrinuti” HND-ovci, a ministrica s ”velikim razumijevanjem” obećala da će se to na Vladi ozbiljno raspraviti.

Ha, ha, ha!

Podsjetio me taj cirkus sa predlaganjem zanemarivo malih poreznih prihoda od doprinosa na autorske honorare na još 2005. godine predloženu i naknadno usvojenu isto tako apsurdnu naplatu doprinosa na honorare (po tadašnjim ugovorima o djelu).

Tada su predstavnici Hrvatskog novinarskog društva, kao jedine (autorske?) udruge, bili za uvođenje obvezne naplate doprinosa na mizerne honorare tzv. novinarskih ”honoraraca”. Tobože radi sprečavanja ”rada na crno”.

Predstavnici svih ostalih udruga su se tada (uzalud) izjašnjavali svi redom protiv tog besmislenog i naknadno ipak usvojenog prijedloga upozoravajući da nema riječi o ”radu na crno” jer se radi o strukturnoj nezaposlenosti (generacije mladih nemaju šanse za legalno zaposlenje do kraja života).

Te 2005. na uvođenju naplate doprinosa i na honorare radio je ing. Damir Kuštrak kao zamjenik ministra financija.

A sada 2016. na uvođenju naplate doprinosa na autorske honorare radi ministar financija Zdravko Marić.

Zajedničko Kuštraku i Mariću je da su obojica došla raditi u Ministarstvo financija za znatno manje plaće iz Todorićevog koncerna Agrokor.

Nekompetentno niveliranje poreznih stopa ne može bitno utjecati, primjerice, na činjenicu da je, prema studiji Svjetske banke, u Hrvatskoj samo mirovinskih prava ”iskreirano” za oko tisuću milijardi kuna (ili tri godišnja bruto domaća proizvoda)

Je li to slučajno?

Nakon 11 godina promašene primjene naplate doprinosa na honorare, prema priopćenju Hine, ”Intencija predlagača porezne reforme bila je, vjeruju u HND-u, povećati blago oporezovan dopunski dohodak, a ne primarni”.

I HND je, prema priopćenju ”ministrici Obuljen Koržinek predložio nekoliko rješenja kako bi se izbjegao financijski udar na novinare ‘honorarce”’.

HND-ovci su predložili ”izuzimanja od obveze plaćanja doprinosa onih novinara i medijskih radnika kojima je prihod od autorskih naknada jedini prihod”.

Nije jasno misle li HND-ovci pritom na one koji ne žele plaće koje se umanjuju za doprinose i žele honorare u punom iznosu bruto plaće ili na nezaposlene kolegice i kolege (pogledati presude u slučaju kolegice Nataše Škaričić, koja se odrekla neto plaće i radi bruto naknade potpisala ugovor kao honorarka, da bi nakon raskida ugovora o honorarnoj suradnji pokrenula spor zbog, navodno, fiktivnog radnog odnosa).

Drugi prijedlog HND-a, prema priopćenju, ”sadrži potpuno oslobođenje od plaćanja doprinosa za prvih 100.000 kuna bruto autorskih naknada godišnje. Prema tom prijedlogu isplatitelji tijekom godine ne bi obračunavali i plaćali doprinose za autore, nego bi se utvrđivali putem godišnje prijave poreza”.

Znači li to da HND napokon ipak prihvaća tzv. RPO, što je dosad odbijano?

I napokon, prema priopćenju: ”predstavnici HND-a također su upoznali ministricu sa efektima najave ukidanja najniže stope PDV-a, odnosno, povećanjem PDV-a na dnevne tiskovine sa 5 posto na 12 posto”.

Da poslodavcima treba povlašteni PDV razumijem, no nije mi jasno zašto u HND-u bilo tko misli da bi manji PDV vlasnicima medija koristio njihovim zaposlenicima? Zar misle da bi kompromitirani hrvatski medijski poslodavci ”dijelili zaradu” od manjeg PDV-a sa svojim zaposlenicima?

Ne vjerujem hrvatskim medijskim vlasnicima, mislim da im i ne treba vjerovati, kao i da to da hrvatskim medijskim vlasnicima ne treba vjerovati neovisni i slobodni novinari trebaju objaviti.

A ministrica Obuljen Koržinek, prema priopćenju Hine, predstavnicima autorskih udruga i HND-u zapravo nije ništa obećala.

Prema priopćenju: ”predstavnici HND-a su upoznali ministricu kulture s efektima najave ukidanja najniže stope PDV-a, odnosno povećanjem PDV-a na dnevne tiskovine sa 5 posto na 12 posto”. Da poslodavcima treba povlašteni PDV razumijem, no nije mi jasno zašto u HND-u bilo tko misli da bi manji PDV vlasnicima medija koristio njihovim zaposlenicima? Zar misle da bi kompromitirani hrvatski medijski poslodavci ”dijelili zaradu” od manjeg PDV-a sa svojim zaposlenicima?

Prema Hini: ”Ministrica Obuljen Koržinek rekla je da Ministarstvo kulture zajedno s drugim ministarstvima radi različite simulacije koje bi trebale pokazati kakvi će biti učinci reforme (op. a: nivelacije poreznih stopa) na cjelovito područje kulture, s obzirom na to da su autorski honorari samo jedan dio troškova proizvodnje u kulturi i pri tome se značajno razlikuju od jednog do drugog područja.

Posljedice će biti različite na one koji ostvaruju drugi dohodak ili su samostalni, što je slučaj s velikim brojem umjetnika i novinara, zato sada ne treba o detaljima, kazala je i dodala da je jako dobro da su na sastanku bili predstavnici različitih kulturnih i umjetničkih područja: audiovizualnog područja, izdavaštva, likovnih umjetnosti i različitih izvođačkih umjetnosti”, rekla je Obuljen Koržinek.

Da, ”poreznim lobistima” iz koncerna Agrokor na ”privremenom radu” u Ministarstvu financija i Vladi jako odgovara da su, primjerice, novinari zaokupljeni predlaganjima nivelacije poreznih stopa na autorske honorare sa zanemarivim učincima, a da im gotovo nezapaženo promiču u fiskalnom smislu neusporedivo značajnije odluke Vlade.

O značajnijim fiskalnim učincima nivelacije poreznih stopa pretenciozno nazvane poreznom reformom nema značajnijih novinarskih priloga.

***

Pozivamo čitatelje da se jave Ivici Grčaru i iznesu svoje probleme prouzročene time što im razni moćnici krše prava.

Pišite na [email protected], odnosno na [email protected] ili nazovite broj ++ 385 (0)98 484 355

***

Opaska uredništva: za podatke i ocjene iznesene u ovoj rubrici odgovara isključivo autor.

 

Još tekstova ovog autora:

     O izgredima Ustavnog suda Sabor ''ni bu – ni mu''!
     Etički nazori oprečni većini kandidata za suce Ustavnog suda
     Posljednji slobodni novinar upisan u Sudski registar
     Signal novinarima da se okane iluzija o slobodi medija
     Banke nekontrolirano “dilaju” podacima o klijentima
     Treća novinareva tužba Sudu za ljudska prava
     Sudionici izbora su nasamareni – apstinenti imaju pravo
     Hoće li policija na birališta privoditi izborne apstinente?
     Prijavljujem Plenkovića zbog prijetnje DORH-u i USKOK-u
     Sudstvo i soc-skrbitelji žive od medijske šutnje

> Svi tekstovi ovog autora
  • DNEVNI TWEEt DRAGE PILSELA

  • MOLIMO VAS DA PODRŽITE AUTOGRAF UPLATOM PREKO PAYPAL-A:
  • ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    VRIJEME SUODGOVORNOSTI – ostale emisije

     

  • vrijeme i suodgovornosti

  • Facebook

  • Donacije

  • Cigle

  • ekumena

  • javni servis

  • prometej

  • povratak adolfa pilsela

  • u što vijerujemo

  • fraktura 1

  • fraktura 2

  • fraktura 3

  • superknjizara

  • vbz drago

  • vbz 1

  • vbz 2

  • vbz 3

  • vbz 4

  • ljevak 1

  • ljevak 2

  • ljevak 3

  • ljevak 4

  • ljevak 5

  • ljevak 6

  • oceanmore 1

  • oceanmore 2

  • petrineknjige 1

  • petrineknjige 2

  • petrineknjige 3

  • srednja europa 1

  • srednja europa 2

  • planetopija 1

  • planetopija 2

  • ks 1

  • ks 2

  • ks 3

  • ks 4

  • meandar 1

  • meandar 2

  • meandar 3

  • biblija