novinarstvo s potpisom
Ili kako je bravar zabravio granice, a nasljednici s doktorskim titulama ne mogu naći ključ
Nastavnik zemljopisa u Osnovnoj školi “Vladimir Nazor” u Požegi bio je odličan i promućuran pedagog. Drug Miljević, kako smo ga zvali, nastojao je nama nemirnim pubertetlijama drmajućih hormona utuviti u glavu znanja specifičnim metodama.
– Zapamtite, naša domovina Jugoslavija graniči s BRIGAMA – grmio je Miljević tih ranih šezdesetih dok smo mi dečkići, slušajući ga s pola uha, nožićem rezbarili klupu ili ispod oka gledali djevojčice koje su se pravile odraslijima nego što zapravo jesu.
Jugoslavija, dakle, graniči s BRIGAMA – Bugarskom, Rumunjskom, Italijom, Grčkom, Austrijom, Mađarskom i Albanijom. I to se lako pamtilo, pa, eto, i do dan danas, više od pet desetlječa kasnije nisam zaboravio što je drug Miljević rekao.
Sredinom šezdesetih, dva desetljeća nakon Drugog svjetskog rata, Jugoslavija se počela otvarati prema svijetu, a rast standarda osjetili su mnogi i neko opuštenije ozračje osjećalo se na svakom koraku. I baš zato upozorenja Partije kako valja biti stalno budan i čuvati se svakovrsnih, najčešće imaginarnih, vanjskih i unutrašnjih neprijatelja bila je politika koja je davala rezultat.
Kako god bilo da bilo “bravar” je bio, čini se, mudriji od ovih danas. Tih šezedestih lukavo lavirajući između Istoka i Zapada, između Varšavskog i NATO pakta, lagano je otvarao zemlju specifičnog “light” samoupravnog socijalizma, stvarajući svijet nesvrstanih.
Partija je, obračunavši se s Rankovićem, ipak, bdjela, da se ne opustimo do kraja. A kako je bilo s BRIGAMA? Analizirajmo to s povijesnim odmakom. Po redu.
S BUGARSKOM? Problem su bile bugarske aspiracije prema Makedoniji i dijelovima Srbije. Bila je, u jednom razdoblju, i ideja iz Staljinove kuhinje da se Bugarska ujedini u jugoslavesnku federaciju. Ali “bravar” je to, uz malu pomoć Zapada, otklonio. Makedonija – republika i Bugari su ušutkani.
S RUMUNJSKOM? Tu nekih većih teritorijalnih pretenzija nije bilo niti s jedne strane. Čak se zajednički gradila i hidrocentrala na Đerdapu. Problem je bio što je tu konfiguracijski bila mekana granica za bijeg kroz kukuruze “bravarovih” neistomišljenika koji su u Staljinu vidjeli boga. “Bravar” i Čaušesku našli su potom zajednički jezik.
S ITALIJOM? To je najpoznatija priča koju je “bravar” briljantno riješio – Osimskim sporazumima. Partizani su ušli u Trst, pa je nastala STT – Slobodna Tertorija Trsta, potom zona A i zona B. Crkva je pomogla da mi dobijemo Zonu B i istarski antifašisti i danas po dobru spominju Msgr. Božu Milanovića. Umiješli su se Englezi i Rusi, ali Istra, Zadar, otoci vraćeni su Jugoslaviji odnosno Hrvatskoj i Sloveniji. Talijanski Trst u desetak godina postaje glavni shopping centar sve bogatijih stanovnika. Tako se igra – reklo bi se sportskim rječnikom.
S GRČKOM? Tu se brljalo. “Bravar” se upetljao pomagajući komunistički pokret otpora u sjevernoj Grčkoj i to do danas nije oprošteno. Ali s druge strane definirane su granice Republike Makedonije i to se poštovalo.
S AUSTRIJOM? Nakon Prvog svjetskog rata raspala se Austrougarska i potom je kratko vrijeme prvo nastala zajednica Slovenaca, Hrvata i Srba koja je uskoro postala Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca i tada se objedinjava cijeli južnoslavenski prostor.
Lukavim referendumom i nebrigom Beograda južna Koruška godine 1920. opredjelila za Austriju, mada je pretežito bila napučena slovenskim življem. No, u novoj Jugoslaviji u “bravaravo” vrijeme, unatoč bolnim ranama Drugog svjetskog rata, postupno su odnosi s neutralnom Austrijom postajali sve bolji. Rezultat je bio i zajednički tunel kroz Karavanke.
Otvaranjem granica i Graz postaje svojevrsna shopping meka. Iako su mnogi neprijatelji “bravarovog” režima našli utočište u toj alpskoj zemlji, a Bleiburg je bio okupljalište svega i svačega nikad odnosi s Austrijom nisu bili osobito zategnuti. Čak, dapače, potkraj šezdesetih mnogi su tamo otišli na “privremeni” rad. Šentilj, odnosno Spielfeld bio je najveći granični prijelaz bivše države. Gradišćanski Hrvati bili su i u to vrijeme prijateljska spona.
S MAĐARSKOM? Uvijek su, kroz povijest, Mađari imali aspiracije prema jugu. Od zajedničkih kraljeva i velikaša, preko raznih nagodbi i riječkih “krpica” do ratnih osvajanja. Da ne zalazimo daleko u prošla stoljeća, samo da podsjetimo kako su Međimurje, Vojvodina i Baranja uvijek dio neke “velike” Mađarske.
Mađarska je bila čvrsta i pouzdana članica zemalja Varšavskog ugovora, a kad su 1956. htjeli reći “dosta” – “baćuška” ih je klepio po ušima i opet su se granice zatvorile. “Bravar” je igrao svoju igru. Dugi niz godina gledali su nas Mađari sa zavišću, a mi smo im preprodavali “jeftinu” zapadnu robu nabavljenu u Trstu i Grazu. Za razliku od Mađara, Čeha, Poljaka i drugih pripadnika Varšavskog ugovora mi smo imali otvorene granice i putovali po svijetu. Jedino gdje nismo mogli ići je Albanija!
S ALBANIJOM? Zadnja zemlja u BRIGAMA je bila zatvorena za nas, ali i za sve druge. Enver Hoxha je držao svoj narod u pokornosti otprilike kao što je danas u Sjevernoj Koreji, možda i gore.
Sve u svemu, “bravar” je vanjske granice riješio, ali nije vodio dovoljno računa o unutarnjim. Čim je otišao “preko Romanije” počela su trvenja koja su devedesetih eskalirala do poznatih događanja.
Dva desetljeća smo nakon rata. I dok je “bravaru” dva desetljeća bilo dovoljno razdoblje da sve, manje-više, dovede u red, ovi danas nisu u stanju ništa riješiti, čak dapače, stvar se sve više komplicira.
Jean Claude Juncker otvoreno upozorava – bez rješenja graničnih prijepora nema Zapadnom Balkanu pristupa Europskoj Uniji. Naravno, nije vjerodostojan. Cipar i mnogo toga nije riješeno.
Ali okrenimo se mi nama. Hrvatska niti jednu svoju granicu nije, unatoč Badinteru, riješila kako spada. Imamo, za razliku od “bravara”, sve “visoko obrazovane”: Predsjednicu – buduću doktoricu znanosti, Vladu i Partiju koja vrvi doktorima nauka što sa stvarnim, što sa lažnim diplomama, a problem granica stagnira. Kao da je “bravar” sakrio ključ.
Niti “doktori” susjednih država tipa Dodika, Erjavca, Vučića i Izetbegovića nisu u stanju pitanje granica pomaknuti s mjesta.
Predsjednica je “bravarovu” bistu izbacila s Pantovčaka, a bolje bi bilo da je proučila njegove metode kako očuvati neovisnu državu i jasne granice.
Krenimo po redu, da vidimo kako se Hrvatska dva desetljeća nakon rata nosi s brigama zvanim granica:
SLOVENIJA! Savudrijska vala iliti Piranski zaljev, Sveta Gera, Međimurje, žica uz Kupu, Joras, Štrigova…
MAĐARSKA! Žica, Drava….
SRBIJA! Dunavske ade, meandri, katastar…
CRNA GORA! Boka Kotorska, Konavli, Prevlaka…
BOSNA I HERCEGOVINA: Neum i Ploče, Pelješki most, Klek, Kostajnica, Bosanski Brod i svi granični prijelazi….
Ništa nije riješeno….a Schengen jedva da je na vidiku…..
Sjećam se jednog susreta od prije desetak godina koji mi se jako urezao u sjećanje. U posjet tadašnjem predsjedniku Mesiću došao je lucidni Kiro Gligorov. Tada sam iz prve ruke čuo priču kako je i što nuđeno godine 1990. raspadajućoj Jugoslaviji od Europske Unije, tada Zajednice.
Budite federacija ili konfederacija ili se raziđite, radite što hoćete, ali ne ratujte. Dat ćemo vam pristup u Europsku Zajednicu i novac, sve, ali ne ratujete – pregovarajte, pa, makar i godinama. Tako je zborila Europa kazao je Gligorov svjedok tih pregovora.
Milošević i Tuđman i poltroni nisu pristali. Velika Srbija, AVNOJSKE granice, Banovina Hrvatska… to se našim balkanskim vlastodržcima motalo po glavama. Svijet je rekao kroz usta Badintera: AVNOJSKE granice….i rat je krenuo.
“Bravarova” Partija se raspala, JNA je postala srpska i plaća se cijena. I to visoka. Agresija na Hrvatsku, ne građanski rat – ali zlo je zlo. Osobito u Bosni i Hercegovini. Oni koji najmanje žele rat plaćaju najvišu cijenu.
I kako je danas? Slovenija i Hrvatska su u EU. Do 2025., vjerojatno, i Srbija i Crna Gora. Potom i Makedonija, Kosovo, Bosna i Hercegovina.
I gdje smo? Nigdje! Kud idemo? Nikamo!
Jedna generacija izgubljena. Stanovnika sve manje, a četnika i ustaša dovoljno za glavobolju.
Ne graničimo s BRIGAMA, ali itekakve BRIGE su ostale s unutrašnjim granicama. Izgubljeni su životi, imovina, nada, a sve gore (osim nekima koje se može na prste nabrojati). E, moj Balkane, još je jednom potvrđeno zašto je najpoznatija univerzalna engleska riječ s ovih prostora “balkanization”. Igra s granicama bez granica.