novinarstvo s potpisom
Županijskom sudu u Rijeci, koji ima dva glasnogovornika (suci Zoran Sršen i Duško Abramović), postavio sam novinarsko pitanje sukladno Zakonu o pravu na pristup informacijama i do danas mi nisu odgovorili.
Pitanje se odnosilo na sudski postupak koji je ”rep” postupaka koje je vodio poznati riječki tzv. sudac Marin Črnja. Pretražujući svoju dokumentaciju, s obzirom na to da suci Županijskog suda u Rijeci ne misle da treba odgovoriti na novinarski upit, naišao sam na svoj članak pod naslovom ”Jesu li zakonite presude nezakonito imenovana suca?”, objavljen u poslovnom tjedniku Lider 3. veljače 2011. godine.
Treba li uopće reći da ni na to pitanje iz naslova spomenutog članka do danas nitko od sudaca ni iz Ministarstva pravosuđa nije odgovorio!?
A članak pod naslovom ”Jesu li zakonite presude nezakonito imenovana suca?” za povod je imao aferu zbog nezakonitog imenovanja spomenutog riječkog tzv. suca Marina Črnje.
Protiv (formalno suspendiranog) tzv. suca Marina Črnje vodi se kazneni postupak već više od osam godina.
Sve si mislim, s obzirom na to da uvažene kolege tzv. suca Marina Črnje iz Županijskog suda u Rijeci ne odgovaraju na novinarska pitanja, bi li oštećenici u kaznenim prekršajima zbog kojih se kazneno goni (suspendiranog) tzv. suca Marina Črnju mogli pokrenuti postupke zahtijevajući primjenu prava na tzv. suđenje u razumnom roku (ne sebi, nego u kaznenom postupku tzv. sucu Marinu Črnji)?
Razumno je od (suspendiranog) suca Marina Črnje što ”ne talasa”, nego strpljivo čeka da kazneni postupak protiv njega ”otplovi” u zastaru. Za cijelo vrijeme trajanja nedjelotvornog kaznenog postupka, naime, tzv. sudac Marin Črnja dobiva pola plaće koja mu se isplaćuje dok zbog suspenzije ništa ne radi!
A ”otplovi” li taj kazneni postupak u sve izgledniju zastaru, isplatit će se (suspendiranom) tzv. sucu Marinu Črnji i druga polovica sudačke plaće sa svim zaostacima i kamatama. To bi znatno povećalo mirovinu (suspendirani tzv. sudac Marin Črnja, naime, za trajanja suspenzije i kaznenog postupka stekao je već i uvjete za mirovinu).
Po trajanju kaznenog postupka odmah iza tzv. suca Marina Črnje je, koliko mi je poznato, prof. dr. sc. Boris Buklijaš, isto suspendirani član Državnog sudbenog vijeća (ali bez prava na isplatu pola naknade članu Državnog sudbenog vijeća za trajanja suspenzije do pravomoćnog okončanja kaznenog postupka).
Prof. dr. sc. Boris Buklijaš je bio i dekan Pravnog fakulteta Sveučilišta u Splitu, a u ”nepravomoćnom kaznenom postupku je od 2013. godine”.
Ovih dana (18. prosinca 2018.) sutkinja Daniela Kustec je prof. dr. sc. Borisa Buklijaša, suspendiranog člana Državnog sudbenog vijeća i (bivšeg) dekana Pravnog fakulteta Sveučilišta u Splitu ”nepravomoćno prvostupanjski osudila na jedinstvenu zatvorsku kaznu u trajanju od četiri godine zbog financijskih malverzacija”!
Upućeni kažu da će se prof. dr. sc. Boris Buklijaš, suspendirani član Državnog sudbenog vijeća i bivši dekan Pravnog fakulteta Sveučilišta u Splitu, sigurno žaliti, pa dok drugostupanjski sud vjerojatno vrati predmet prvostupanjskom sudu na ponovni postupak, pa nakon toga dok drugostupanjski sud razmotri žalbe na ponovljeni prvostupanjski postupak, izgledno je da će, kao i kod tzv. suca Marina Črnje, doći i do zastare.
Objavio sam 18. prosinca prošle godine u članku ”Ne treba poštivati odluke nezakonito imenovanih sudaca” da je Đuro Sessa požurivao sutkinju Branku Žigante Živković da obavi formalnost potrebnu da se može provesti izbor Sessinog sina za suca Trgovačkog suda u Zagrebu.
Ako se dokaže da je u natječaju koji je Đuro Sessa kao predsjednik Vrhovnog suda Republike Hrvatske ”požurivao” sutkinju Žigante Živković sudjelovao i Sessin sin, Đuro Sessa bi morao podnijeti ostavku.
Kaj god, ne da se Đuro!
Sutkinja Žigante Živković je zbog toga što je smatrala da Đuro Sessa ”gura” svojega sina za suca Trgovačkog suda u Zagrebu odugovlačila sa sazivanjem sjednice Vijeća na kojemu su se trebale donijeti ocjene za suce prekršajnih sudova koji su se javili na natječaj za suce na višim sudovima. Smatrala je da tako usporava ”Sessin nepotizam”.
Ali nakon SMS pritisaka Sesse sutkinja Žigante Živković je sve dala novinarima i Sessa je (pod pritiskom javnosti) ipak morao mijenjati ”načine potpore” kandidaturi svojeg sina za suca Trgovačkog suda u Zagrebu (u sudskim kuloarima se priča da bi Sessa mlađi za dvije godine trebao postati predsjednik Trgovačkog suda u Zagrebu).
Ako prestane potreba za ocjenjivanjem sudaca prekršajnih sudova zbog njihove kandidature za suce viših sudova, nema više nikakvog učinka afera s SMS pritiskom Sesse na Žigante Živković.
U kuloarima hrvatskog sudišta priča se kako su neki suci iz prekršajnih sudova, o čijem ocjenjivanju se zbog kandidiranja na natječajima za izbor u više sudove trebalo odlučivati na Vijeću kojemu je predsjedala Žigante Živković, iznenada povukli svoje kandidature.
Spominje se tako povlačenje kandidature sutkinje Kristine Gašparac Orlić, kojoj je, navodno, obećano da će ju, ako povuče kandidaturu, ”trajno preuzeti” u Visoki prekršajni sud u koji je odlukom na 107. sjednici Državnog sudbenog vijeća 8. veljače 2018. godine već upućena na privremeni rad (ispomoć) na vrijeme od (samo) godinu dana.
To tzv. ”trajno preuzimanje” se dosad pokazalo vrlo dobrim načinom izigravanja natječaja.
Dražen Bošnjaković, ministar pravosuđa, nakon izbijanja svake afere u pravosuđu za javnost izjavi: ”Ako treba, donijet ćemo i novi zakon”.
Bošnjaković je šire ruke od njegovog kolege Milana Kujundžića, ministra zdravstva. Nakon svakog incidenta u kojem smrtno strada dijete ili mladi čovjek (Zaprešić i Metković) Kujundžić ne obećava novi zakon kao Bošnjaković, nego samo da će ”mijenjati pravilnik” (pravilnik je tek podzakonski akt).
Mijenjanjem pravilnika ili predlaganjima novih zakona ne može se zaustaviti urušavanje ni zdravstva ni sudstva.
Znao sam čovjeka koji je još u prethodnom političkom i pravnom sustavu svaku aferu komentirao uvijek isto: ”Kada posao u kupleraju krene loše, treba mijenjati kurve, a ne plahte”.
To bi značilo da bi u sudstvu trebalo ukinuti tzv. doživotni izbor i vratiti reizbor sudaca, tako da i suci, kao i svi ostali zaposlenici (najamni radnici), snose posljedice zbog loših rezultata svojega rada.
***
Pozivamo čitatelje da se jave Ivici Grčaru i iznesu svoje probleme prouzročene time što im razni moćnici krše prava.
Ukoliko vam je to potrebno, portal Autograf jamči potpunu anonimnost ugroženim građanima.
Pišite na [email protected], odnosno na [email protected] ili nazovite broj ++ 385 (0)98 484 355
***
Opaska uredništva: za podatke i ocjene iznesene u ovoj rubrici ”Autografova pučkobranitelja” odgovara autor.
UKOLIKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN, POZIVOM NA BROJ 060 800 333 ILI SLANJEM SMS PORUKE NA 647647 UZ KLJUČNU RIJEČ DEMOS. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA KLIKNITE OVDJE.