novinarstvo s potpisom
Lauri Kodruti Kövesi, javnoj tužiteljici EU-a potpisani novinar je podnio kaznenu prijavu protiv Državnog odvjetništva Republike Hrvatske (DORH) i Ureda za suzbijanje organiziranog kriminala i korupcije (USKOK).
Prijavu je potpisani novinar podnio zbog toga što su DORH i USKOK izbjegavali i odbili kaznenu istragu po službenoj dužnosti kaznenih djela prijevremenog izlučenja/škartiranja sudskih spisa i krađe dokumenta iz zemljišnih knjiga u Općinskom građanskom sudu u Zagrebu.
Osnovana je sumnja da su pravosudni dužnosnici nezakonito prije isteka roka za njihovo čuvanje izlučili/škartirali rečene isprave, te iz Gruntovnice u istom sudu otuđili navedene dokumente, kako bi na taj način uklonili svoje ranije koruptivne odluke o nezakonitim upisima u vlasničke knjige prava vlasništva na imovini velike vrijednosti.
Sudske arhive i dokumente u Gruntovnici Općinskog građanskog suda u Zagrebu čuva Pravosudna policija, pa je malo vjerojatno da bi netko drugi, a ne pravosudni dužnosnici, mogao počiniti ova kaznena djela, a da za to ne zna Pravosudna policija.
Kao istraživački novinar podnio sam kaznenu prijavu DORH-u zbog otuđenja spisa iz zbirke isprava ZK uloška: 10218 kč 5082/4 u Zemljišnoknjižnom odjelu Općinskoga građanskog suda u Zagrebu, i to redom isprave pod brojem: Z-12881/96, Z-12882/96, Z-12883/96, Z-12884/96 i Z-12885/96. U istoj kaznenoj prijavi DORH-u prijavljeno je i izlučivanje/škartiranje spisa iz arhiva suda prije nego je protekao propisani rok za njihovo čuvanje.
Krešimir Bačić, zamjenik ravnateljice USKOK-a dopisom – umjesto meritorne državnoodvjetničke odluke (dopis br. KR-Us-257/19 od 5. lipnja 2019.) – preimenovao je kaznenu prijavu u ”podnesak”. Tim dopisom je Bačić pokušao dezinformirati podnositelja kaznene prijave da ”se uništene i ukradene isprave čuvaju u sudu na zakonom propisani način”, pa da ”podnesak” stavlja ad acta.
Novinar je, ne vjerujući Bačiću, još jednom provjerio u Zemljišnoknjižnom odjelu Općinskog građanskog suda u Zagrebu i uz nazočnost svjedoka (izjave s potpisima ovjerenim kod javnog bilježnika) utvrdio da navedenih isprava i nadalje nema i da je Krešimir Bačić iz USKOK-a napisao neistinitu državnoodvjetničku ispravu.
U svojem neistinitom dopisu Bačić još navodi da je
u pogledu izlučenja/škartiranja ”predmetni spis doista izlučen iz arhiva suda prije nego što je protekao propisani rok za njegovo čuvanje, ali da je odmah po uočenom izlučenju po službenoj dužnosti iniciran postupak obnove tog spisa”.
I Bačić time želi obmanuti prijavitelja, priznajući da je spis nezakonito izlučen/škartiran prijevremeno, ali da je odmah ”iniciran postupak obnove tog spisa”. I opet provjerom novinar je utvrdio da ”obnove spisa” nema do danas, niti u Općinskom građanskom sudu ne pokazuju namjeru ”iniciranu obnovu” realizirati.
Potpisani novinar je nakon toga podnio DORH-u prijedlog za pokretanje postupka unutarnjeg nadzora rada Krešimira Bačića, zamjenika ravnateljice USKOK-a.
Zorka Fumić, zamjenica glavnog državnog odvjetnika izbjegava donijeti odluku o predloženom postupku unutarnjeg nadzora rada Krešimira Bačića, a predlagatelju postupka unutarnjeg nadzora dostavlja dopis KR-DO-943/2019., u kojemu ga obavještava ”da će dobiti meritornu državnoodvjetničku odluku”.
Ali, umjesto najavljene meritorne državnoodvjetničke odluke novinaru je dostavljena nesuvisla obavijest (br. KR-US-117/2020.) koju je potpisao prethodno prijavljeni Krešimir Bačić. U toj obavijesti Bačić piše da je u ime USKOK-a donio rješenje o odbačaju kaznene prijave, kao i da ”podnositelj kaznene prijave nema svojstvo oštećenika i nije ovlašten preuzeti progon po donesenom rješenju o odbačaju”.
Potpisani novinar ponovno predlaže unutarnji nadzor rada Krešimira Bačića, zamjenika ravnateljice USKOK-a.
I nakon toga potpisani novinar javnoj tužiteljici EU-a i GRECO-u podnosi prijave protiv DORH-a i USKOK-a i dostavlja im sve dokumente o izbjegavanju postupka zbog kažnjivih djela prijevremenog izlučivanja/škartiranja isprava i krađe dokumenta iz Gruntovnice u Općinskom građanskom sudu u Zagrebu.
Istina, Laura Kodruti Kövesi, kao javna tužiteljica EU-a nije formalno nadležna za istrage protiv nacionalnih javnih tužiteljstva (DORH-a u RH).
Zbog nesređenih vlasničkih knjiga, međutim, iz EU-ovih budžeta i fondova odobrena su znatna sredstva kao pomoć Republici Hrvatskoj u sređivanju vlasničkih knjiga. A zloupotrebe prijevremenog izlučenja/škartiranja sudskih spisa i krađe dokumenta iz zbirke spisa u sudskim zemljišnim knjigama predstavljaju napad na EU-ov budžet i fondove, pa je za istrage radi zaštite novca iz budžeta EU-a, a s obzirom na to da te istrage izbjegava DORH, javna tužiteljica Kodruti Kövesi nadležna provoditi i u Republici Hrvatskoj.
A i GRECO bi kao udruženje zemalja članica Vijeća Europe za borbu protiv korupcije trebao moći provesti istragu zbog osnovane sumnje na korupciju u USKOK-u u Republici Hrvatskoj. U USKOK-u se i neistinitim državnoodvjetničkim ispravama pokušava izbjeći i zataškati kažnjiva djela osumnjičenih pravosudnih dužnosnika zbog prijevremenog izlučivanja/škartiranja sudskih isprava i krađe dokumenta iz Gruntovnice u Općinskom građanskom sudu u Zagrebu.
Prema hrvatskim propisima DORH (i USKOK) bi trebali biti samostalna i neovisna pravosudna tijela ovlaštena i dužna postupati protiv počinitelja kaznenih djela i drugih kažnjivih djela bez iznimke, što podrazumijeva i kazneni progon sudaca kriminalaca.
DORH i USKOK, međutim, ustrajno izbjegavaju i odbijaju po službenoj dužnosti pokretati i provoditi kaznene istrage protiv osumnjičenih sudaca i ostalih više rangiranih dužnosnika i službenika hrvatskog pravosuđa i uprave.
Iznimno DORH i USKOK, najčešće uoči izbora, kampanjski provode ”politkozmetičke” istrage i optuženja, u pravilu sa ”skučenim” optužnicama kako u sudskim postupcima stvari ne bi izmakle kontroli i da ne bi na vidjelo izašlo previše nezgodnih činjenica za vlasti i stranke na vlasti.
Tako loše pripremljene optužnice DORH-a rasprskavaju se u sudskim postupcima poput mjehura od sapunice. Osobito u dugotrajnim suđenjima, primjerice, HDZ-ovim tajkunskim favoritima Josipu Guciću, Miroslavu Kutli, sucu Marinu Črnji, bivšem potpredsjedniku vlade Damiru Polančecu, bivšem premijeru i predsjedniku HDZ-a Ivi Sanaderu i ostalima.
Zbog svega se potpisani novinar obratio međunarodnim institucijama da istraže tko i što sprečava hrvatske pravosudne institucije da po službenoj dužnosti provedu kaznene istrage radi pronalaženja uništenih/ukradenih dokumenata iz sudskih arhiva i zemljišnih knjiga u Općinskom građanskom sudu u Zagrebu, te da počinitelje pravosudne dužnosnike privedu pravdi.
UKOLIKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN, POZIVOM NA BROJ 060 800 333 ILI SLANJEM SMS PORUKE NA 647647 UZ KLJUČNU RIJEČ DEMOS. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA KLIKNITE OVDJE.