novinarstvo s potpisom
Trinaestu godinu, studeni i prosinac je za mene vrijeme mirovne Nagrade za promicanje mirotvorstva, nenasilja i ljudskih prava ”Krunoslav Sukić”.
Vrijeme je to iščekivanja nominacija i vrijeme kada mi članovi odbora nagrade nastojimo što bolje razumjeti posebnost svakog/ke predložene osobe u njenoj/njegovoj zauzetosti za opće dobro. I to izreći.
Kako napreduje, taj me proces ispunjava zahvalnošću i radošću. I upravo je to ono što imamo dati našim laureatima – javno izrečenu zahvalnost koja dolazi iz srca i, istovremeno, postaje izvorom radosti.
Svečana dodjela, a uz Međunarodni dan ljudskih prava, mjesto su zahvale, proslave, podrške, povezivanja.
Poruka je jednostavna: svojim životima obogaćujete naše!
Hvala Mirjani Bilopavlović, hvala Lori Vidović, hvala aktivisticama/ma kampanje Moje mjesto pod suncem, hvala istraživačima/cama Mirovnog inštituta u Ljubljani, hvala Melaniji Mešić, hvala Ivani Bodrožić za roman ”Sinovi, kćeri”, hvala Elvisu Bošnjaku za knjigu ”Gdje je nestao Kir”, hvala učenicima i profesorima I. gimnazije Zagreb i Srednje škole Glina!
Hvala na vašim nastojanjima kojim promičete mirotvorne i mironosne odnose. Hrabrom i ustrajnom nenasilnom opiranju nepravdama. Hvala na uključivom zauzimanju za ljudsko dostojanstvo ranjivih; za poštovanje i ljubav prema svim živim bićima i svemu stvorenome.
Svatko od vas s mjesta na kojem stoji, iz svojih ”cipela”, učitelja, učenika, književnice/ka, istraživača, građana aktivnih u svojoj zajednici, mlade Romkinje, mirovne i ljudsko-pravaške aktivistice, visoke državne službenice, na svoj način pronalazi kreativne odgovore na nepravdu, na patnju, na prepreke dobrom životu u zajedništvu.
Kažem kreativne odgovore, a podrazumijevam uključive – one koji oštro napadaju problem kako bi ga pobijedili, riješili, transformirali, a pri tome ne poništavaju niti ugrožavaju ljudsko dostojanstvo suparnika/ protivnika pa ni neprijatelja.
Model je jednostavan, ali znamo da ga nije ni malo jednostavno živjeti. Pogotovo u, već neizdrživoj, galami javnog govora koji potire dostojanstvo, istinoljubivost i ljubav.
Odluka da hoćemo (volja) oslobađa i hrabrost i odgovore za koje kažemo da su ”treći put”. Kada ga otkrijemo, kažemo VAU! Zahtjevno, ali oslobađajuće! Bez da ti itko kaže hvala, ispunjava radošću i zahvalnošću.
Mislim da je na to mislio Krunoslav Sukić, suosnivač Centra za mir, nenasilja i ljudska prava po kome se nagrada i zove – kada je rekao ”Želim težiti istini i činiti to s radošću!”
Uz veliko hvala laureatima, svima koji su pisali te mudre nominacije, svima koji su došli uveličati proslavu, svima koji su svečanost pratili online, timu žena i muškaraca koji njeguju i rade na Nagradi već trinaest godina, svima nama želim da nam naše težnje istini donesu radost – one VAU – radost slobode od logike i spirale nasilja.
Neka to bude naše NOVO NORMALNO!
U obrazloženju članova odbora Centra ovogodišnja Nagrada za promicanje mirotvorstva, nenasilja i ljudskih prava ”Krunoslav Sukić” dodijeljena je dvjema izvanrednim ženama:
Miri Bilopavlović – Mirjani za četvrt stoljeća angažirane, pouzdane i uključive mirovne prisutnosti u poslijeratnoj izgradnji mira u Pakracu, u zaštiti ranjivih skupina, promoviranju kulture mira, različitosti i jednakopravnosti te pravima nacionalnih manjina.
Lori Vidović za izuzetan doprinos i osobni pečat zaštiti ljudskih prava za vrijeme mandata pučke pravobraniteljice.
Priznanja za promicanje mirotvorstva, nenasilja i ljudskih prava ”Krunoslav Sukić” uručena su:
Centru za kulturu dijaloga za kampanju i program Moje mjesto pod suncem, za kreativan, osnažujući i povezujući način ublažavanja i rješavanja dječjeg siromaštva.
Mirovnom inštitutu iz Ljubljane za trideset godina neprekinutog stvaranja, afirmiranja i prakticiranja mirovne kulture.
Posthumno je priznanje dobila Melanija Mešić za mladalački kreativan, a mudar i ustrajan aktivizam koji je pridonio i koji inspirira i ohrabruje na nove načine borbe za pravednije društvo.
Priznanje za KNJIGU GODINE 2020./2021. dodijeljeno je:
Ivani Bodrožić za roman ”Sinovi, kćeri”, objavljen u Nakladi Hermes, 2020. U obrazloženju stoji da se radi o hrabroj i minucioznoj odiseji u poharanim srcima onih koji su marginalizirani u bešćutnom društvu ili trpe izravni prezir i brutalno nasilje radi svoje drukčijosti – spolne, rasne, obrazovne, ekonomske.
Elvisu Bošnjaku za roman ”Gdje je nestao Kir”, u izdanju HENA COM, 2021. U ovoj knjizi autor je upisao Josipa Reihla Kira u našu trajnu memoriju, pridonoseći da nepodnošljiva stvarnost koju ne možemo promijeniti poprimi bar minimalan ljudski oblik. Roman oblikuje priču o zločincu i žrtvi, o likvidatoru i likvidiranom, ne upadajući u crno-bijele uskogrudnosti, nego pristupajući i Kiru i njegovom ubojici s pozicija običnih ljudi bačenih u žrvanj bratoubilačkog rata i tragičan apsurd izbora između pojedinačnih identiteta i masovnih svrstavanja bezdušja, pišu članovi odbora Centra ”Krunoslav Sukić” u referenci ovoga priznanja.
Priznanje MIROTVORNA ŠKOLA 2021. dodijeljeno je:
Učenicima i učiteljima Srednje škole Glina za višegodišnje ustrajno nastojanje da njihova škola postane zajednica utemeljena na uvažavajućim odnosima, suradnji i solidarnosti između nastavnika, učenika i cjelokupne zajednice.
Učenicima i učiteljima I. gimnazije Zagreb kao primjer kako škola koja je u srce vizije stavila čovjeka i čovječnost njegujući znanje, solidarnost, identitet i odgovornost pridonosi jačanju mirotvornih odnosa i kapaciteta svojih učenika, cijele škole i zajednice.
UKOLIKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN ILI PREKO PAYPAL-A. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA I PRECIZNE UPUTE KLIKNITE OVDJE.