novinarstvo s potpisom
Stranka Naprijed, Hrvatska željela je podići glas u korist tražitelja azila i izbjeglica u RH, među kojima je nemali broj onih kojima bi deportacija značila i sigurnu smrt.
Tribina nazvana DRAMA TRAŽITELJA AZILA U RH, održana u srijedu navečer u Zagrebu, odgovorila je na pitanje tko su tražitelji azila, zašto su prognani, kako to da su se našli u Hrvatskoj te je apelirala na MUP da pokaže što je moguće prepoznatljivu humanu politiku.
Na tribini su govorili Ranko Ostojić, saborski zastupnik SDP-a i bivši ministar unutarnjih poslova, Emina Bužinkić iz Centra za mirovne studije i inicijative Dobrodošli, o. Tvrtko Barun iz Isusovačka službe za izbjeglice, pastor Mihal Kreko iz baptističke crkve u Malešnici, Zagreb, Tihomir Kukolja, direktor organizacije Forum for Leadership and Reconciliation, Houston-Texas, Donya Spanta, tražiteljica azila iz Irana, kojoj prijeti kazna smrti jer je prešla s islama na kršćanstvo te Ahmed Tsramsi, tražitelj azila iz Palestine, pojasa Gaze, koji je pobjegao od terora Hamasa. Razgovor je moderirao novinar i teolog Drago Pilsel.
Ostojić je kritizirao Vladu RH jer ”ne postoji imigracijska politika” te je opisao način na koji je MUP rukovodio izbjegličkom krizom. Potvrdio je informacije CMS-a da je policija nekorektno postupila prema tražiteljima azila na granici sa Srbijom tijekom posljednih mjeseci, a te su informacije potvrdile i neke međunarodne organizacije za zaštitu ljudskih prava.
Isusovac Tvrtko Barun je pohvalio suradnju MUP-a sa Crvenim križem i drugim nevladinim organizacijama, ali je utvrdio da neke organizacije napuštaju prihvatilište Porin te da se osjeća potreba za boljim radom u integraciji i inkulturaciji tražitelja azila.
Kritizirao je i Ministarstvo obrazovanja koji ne provodi, a na to ga obavezuje zakon, podučavanje azilanata u hrvatskom jeziku, zadatak koji obavljaju volonteri njegove i nekih drugih organizacija.
S konstatacijom da je, bez obzira na napore MUP-a, ”država škrta” složio se i pastor Kreko, koji je govorio o posebnoj situaciji iranskih tražitelja azila svjedočeći da su to iskreni ljudi u njihovoj konverziji na kršćanstvo.
O situaciji u pogledu vjerskih sloboda u Iranu govorio je Tihomir Kukolja, a konkretno svjedočanstvo o stanju u toj zemlji dala je tražiteljica azila Donya Spanta pitajući prisutne vjeruju li da su izbjeglice prešle Mediteran i Balkansku rutu samo zato što im više nije bilo lijepo ostati u Iranu.
Prisutnima se obratio i Palestinac Ahmed Tsramsi opisujući dramatične okolnosti u Gazi i sve što ga je nagnalo da napusti suprugu i dvoje male djece kako bi spasio vlastiti život.
Na kraju tribine govornici su uputili zajednički apel MUP-u da ne oteže s procedurom tamo gdje nije potrebno i da uvaži sve one slučaje zbog kojih tražiteljima azila zaista prijeti oduzimanje slobode i života ukoliko budu deportirani, a hrvatsko se društvo pozvalo da bude otvoreno i velika srca kao što je znalo biti devedesetih godina.