novinarstvo s potpisom
Nakon stotinjak zaprimljenih pritužbi građanki i građana vezanih uz aktivnosti inicijative ProLife.hr, odnosno kampanju ”Želim živjeti” udruge Vigilare i Hrvatskog pokreta za život i obitelj, oglasio se Ured pravobraniteljice za ravnopravnost spolova.
Pravobraniteljica Višnja Ljubičić je tako podsjetila Državno odvjetništvo RH (DORH) da je na njima utvrđivanje koristi li se sporna kampanja govorom mržnje.
Podsjetimo, riječ je o plakatima koji prikazuju fotografiju žene u visokom stupnju trudnoće popraćenu riječima: ”Dok vi slavite Božić, mene moja mama planira ubiti”.
U sklopu kampanje objavljen je i video spot u kojem glas fetusa nazvanog Mia imitira dijete i izgovara rečenice poput ”Mama, mama, trga mi nogu, mama, mama, trga mi ruku… ”.
Ustavni sud je nedavno, nakon 25 godina čekanja, pokrenuo pitanje procjene ustavnosti zakona kojim se regulira pobačaj, a kampanjom se želi utjecati na odluku sudaca na način da se ženama ograniči pravo na slobodan izbor.
U konkretnom slučaju, smatra pravobraniteljica, otvoreno je pitanje je li u kampanji korišten govor mržnje kojim se ”javnost pokušava dovesti u zabludu oko važnih aspekata društveno i politički nabijenog pitanja kao što je medicinski prekid trudnoće te kojim se žene koje koriste zakonom zajamčeno pravo na pristup ovom medicinskom zahvatu etiketira kao ubojice koje treba podvrgnuti kolektivnoj osudi”.
Kako navodi Višnja Ljubičić, za nju nije sporna činjenica da građani koji zastupaju takvo vrijednosno stajalište imaju pravo u javnosti promovirati svoje ideje, ali joj je itekako sporan način na koji to čine.
Upravo zato podsjeća da je odgovornost DORH-a utvrditi predstavlja li ”specifični oblik govora koji u svojoj kampanji koristi sporna građanska inicijativa govor kojim je izigrana sama svrha temeljnog prava na slobodu izražavanja i kojem je cilj poniziti žene koje su se odlučile koristiti svoje zakonom zajamčeno pravo odlučivanja o svom tijelu i interesima”.
Za Ljubičić je posebno sporno da se na plakatima prikazuje trudnica u visokom stupnju trudnoće koja, prema Zakonu o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece, ne smije biti podvrgnuta induciranom pobačaju (gornja granica je 10 tjedana od dana začeća), čime se javnost svjesno dovodi u zabludu, a majke se izrijekom naziva ubojicama.
Smatra i da je to dodatno pojačano dijelom video materijala na kojem se izražava stajalište da tijekom pobačaja dolazi do sakaćenja djeteta. Pravobraniteljica ističe da se s pravnog stajališta radi o neprimjerenom poistovjećivanju zdravstvene usluge legalno induciranog prekida trudnoće s kaznenim djelom ubojstva.
U priopćenju se dalje navodi da kampanja inicijative Prolife.hr pokušava ”iskoristiti emocionalnu reakciju koju predodžba trudnice u viskom stupnju trudnoće uobičajeno izaziva kod većine građana kako bi se određeni vrijednosni sud – da već sam plod predstavlja osobu – prikazao ne kao nečije vrijednosno promišljanje, već empirijska činjenica koju se mora prihvatiti kao moralni, a potom i pravni imperativ”.
”Temeljno pravo na slobodu govora nije apsolutno pravo, već je ograničeno zakonskom kategorijom govora mržnje. Takav govor ne smije uživati zaštitu temeljnog prava na slobodu izražavanje jer predstavlja napad na samu vrednotu pluralističkog demokratskog društva koju ta sloboda štiti. Zbog svog destruktivnog i ponižavajućeg učinka takav govor zaslužuje društvenu osudu i pravnu sankciju”, zaključila je pravobraniteljica.
(Prenosimo s portala Novosti).