novinarstvo s potpisom
“Nema povećanja porezne presije, HNS to ne može podržati, osim ako to od nas ne zatraži Europska komisija“, kaže za Autograf Dragan Kovačević, ekonomski strateg HNS-a, odgovarajući na pitanje što se može iščitati iz izjave Srđana Gjurkovića u Saboru o tome da ministar Slavko Linić radi dobro te ga treba podržati u najavljenim mjerama, što se odnosilo na mogućnost uvođenja poreza na nekretnine ili povećanje PDV-a. Dio novinara iz toga iščitao je da bi HNS mogao podržati porez na nekretnine, kojem su se gospodarski stručnjaci te stranke dosad žestoko protivili.
“Uopće se ne radi o tome, odnosno nismo mijenjali stav stranke“, kaže Kovačević dodajući kako se to podjednako odnosi i na PDV i na porez na nekretnine: “Ni jedno ni drugo ne dolazi u obzir, osim ako to od nas ne zatraži Europska komisija u okviru Programa prekomjernog deficita jer tada nećemo imati druge.“
HNS se porezu na nekretnine protivio, ponajprije zbog pretpostavke da bi to moglo biti na štetu poduzetnika koji su tijekom dobrih godina ulagali u nekretnine i ostvarivali prihode od iznajmljivanja. Dio njih s porezom na nekretnine našao bi se u nebranom grožđu, što bi bio dodatni udarac gospodarstvu, tvrde HNS-ovci. Kad je, pak, riječ o stopi PDV-a, nju više ne bi trebalo povećavati, “jer ionako imamo jednu od najviših poreznih stopa“, kaže Kovačević.
U HNS-u su nam u utorak rekli kako nema govora o podršci za porez na nekretnine bar dok ne zabilježimo gospodarski rast tijekom tri kvartala zaredom, što bi bio znak da je krenuo oporavak gospodarstva. “Ministar Linić opet solira. Nažalost, to se ne odnosi samo na nas kao na koalicijske partnere, nego se često dogodi da shvatimo kako i SDP-ovi članovi Vlade ne znaju da će on izaći s nekim mjerama niti su se o njima konzultirali“, kaže naš sugovornik u HNS-u.
“Taj stav koji je Linić izrazio u ponedjeljak, u stilu – ovako ili onako, (“ili ćemo povećati PDV ili porez na nekretnine“), potpuno je neprihvatljiv i onaj tko tako razgovara morao bi pristati na to da ode“, poručuje jedan naš sugovornik. Dodaje kako se HNS ne slaže ni s time da ne postoji prostor za uštede u proračunu na rashodnoj strani, o čemu koalicijski partneri pomalo razgovaraju, a riječ je o idejama koje su u javnost puštene kao balon tijekom predizbornih skupova zagrebačkoga SDP-a.
Radi se ponajprije o ideji da se Hrvatska ustroji na temelju pet regija te da se ukinu neki županijski uredi i ispostave ureda državne uprave i agencija, zbog čega bi se smanjio broj zaposlenih u državnoj upravi te o ideji da se “udari“ na prekomjerno trošenje u onim jedinicima lokalne uprave koje za to nemaju podlogu u lokalnim proračunima. “Stojimo kod toga da bi taj sustav trebalo racionalizirati jer je nedopustivo da se u nekim jedinicama lokalne uprave drastično povećava broj zaposlenih i troškovi za plaće. Tu ima prostora za uštede. SDP je načelno bio za to, no prevladava strah zbog toga što bi se trebalo udariti i na gradonačelnike i načelnike iz SDP-a“, ustvrdio je naš sugovornik iz HNS-a.