novinarstvo s potpisom
Iako će rasplitanje krize u Agrokoru trajati, dobro je sada, zbog jasnoće, podvući crtu i konstatirati ono što je u ovom momentu nedvojbeno.
Bitne su spoznaje, dakle, sljedeće.
1) Vlada, koja je donijela lex Agrokor s obrazloženjem da će spasiti 60.000 radnih mjesta i spriječiti lanac stečajeva Todorićevih dobavljača – neće spasiti nikoga tko se ne bi spasio i sam. Od lex Agrokor profitirali su samo mali proizvođači, uglavnom OPG-ovi, koji su punili police Konzuma. Ramljak im je platio njihova generalno sitna potraživanja, i to je otprilike sve. Za to je, međutim, ponovo navalio nove inozemne kredite na leđa ionako već masivno prezaduženog Agrokora.
2) U Vladi i dalje sjede ministar financija Zdravko Marić i potpredsjednica Vlade Martina Dalić premda su teško kompromitirani, Marić zataškavanjem situacije u koncernu, a Dalić u ulozi masterminda koji je probrao autore i odredio smjer lex Agrokor. Plenković ih neutemeljeno brani od svakog propitivanja odgovornosti.
3) Bitne iznose novih kredita pristali su Ramljaku dati samo lešinarski fondovi na čelu s američkim Knightheadom, i to po roll-up modelu, koji lešinarskim fondovima jamči enormne zarade, a cijeloj toj skupini vjerovnika osigurava povlašteni status naspram svih drugih. Kako vidimo iz zastrašujućeg i mjesecima skrivanog Ramljakovog ugovora s tom kompaktnom skupinom, sva vlast u kompaniji, koju je Vlada proglasila ”strateškim interesom za Hrvatsku”, već u startu je predana u ruke Knighthead Capital Investmentu i zajedničkom agentu roll-upovaca, trustu Madison Pacific iz Hong Konga. Oni Ramljaka smatraju svojim čovjekom. Vlada, koja ga je postavila, ne može ga smijeniti jer će se to smatrati kršenjem ugovora i razlogom za momentalnu naplatu svih kredita u iznosu od 1,06 milijardi eura. Od koga? Od Hrvatske.
4) Eventualni sporovi vodit će se, prema ugovoru, na sudovima u Washingtonu i Londonu, za koje je svaki validni ugovor sveto pismo.
5) Vlada neće dirati Ramljaka jer ne smije. Igru odavno ne vodi Vlada, nego strvinarski fondovi na čelu s Knightheadom, odnosno skupina roll-up kreditora. Njihov čelnik Tom Wagner odlučit će o nagodbi, plaćanjima, modelu restrukturiranja Agrokora i prodaji. Ramljak je njihova voštana figura.
6) Ruski Sberbank, koji nije u roll-upu, a najveći je pojedinačni kreditor Agrokora s 1,1 milijardom eura, podiže tužbe pred međunarodnim sudovima zbog naplate dugovanja. Poziva se na Todorićevo lažiranje poslovnih rezultata, u čemu im idu na ruku nalazi ugledne svjetske revizorske kuće PwC, a budući da je država preuzela Agrokor, odgovornost za dug adresiraju na hrvatsku državu i njezin proračun.
7) U Hrvatskoj su svi osumnjičenici za Agrokor na slobodi, a Ivica Todorić je u bijegu.
8) Saborsko povjerenstvo već je obesmišljeno. HDZ-ova većina izglasala je kronološki redoslijed ispitivanja pa na klupu dolaze Mesić, Manolić, Penić i drugi isluženi ”svjedoci”, umjesto Ramljaka, Martine Dalić i drugih koje se ima što pitati. Ako HDZ odluči bojkotirati sjednice, neće se ni raditi.
9) Opozicijski pokušaj da zbog svega ovoga sruši Vladu nema puno šanse. A ako bi čak i uspjeli, oko Agrokora se više ništa ne da promijeniti. Stvar je zapečaćena. I po građane izgleda dosta beznadna.
(Prenosimo s portala Novoga lista).