autograf.hr

novinarstvo s potpisom

 
Ukrajina zastava

UKRAJINA ČIM PRIJE U EUROPSKU UNIJU!!

EU zastava

Izborne kalkulacije u polukonsolidiranoj Hrvatskoj

AUTOR: Damir Grubiša / 12.06.2020.
Damir Grubiša

Damir Grubiša

(Opaska uredništva: Ponavljamo raniju kolumnu zbog spriječenosti autora).

Izvještaj što ga svake godine objavljuje Freedom House opet svrstava Hrvatsku u polukonsolidirane demokracije. Ali trend te ”konsolidacije” je negativan. Četiri su problema s kojima se hrvatska demokracija bakće: prvi je problem korupcija. To je svim građanima Hrvatske dobro poznato, jer je Hrvatska generirala i posebnu političku kategoriju klijenata, nazvanih ”uhljebi”.

Drugi je problem diskriminacija nacionalnih manjina, usprkos tomu što su one sastavni dio vladajuće koalicije. Srbi i Romi se i dalje diskriminiraju, štogod rekli njihovi lideri koji su dio vladajuće koalicije.

Treći problem Hrvatske je pitanje slobode i cenzure u medijima. Trend je izrazito negativan u posljednje četiri godine, kažu analitičari organizacije Freedom House. Hrvatska se opasno približava Mađarskoj i Poljskoj. Uslijed toga raste samocenzura novinara, a svaki neovisni novinarski glas nastoji se ušutkati.

Izvještaj što ga svake godine objavljuje Freedom House opet svrstava Hrvatsku u polukonsolidirane demokracije, ali trend te ”konsolidacije” je negativan. Četiri su problema s kojima se hrvatska demokracija bakće: prvi je problem korupcija. To je svim građanima Hrvatske dobro poznato, jer je Hrvatska generirala i posebnu političku kategoriju klijenata, nazvanih ”uhljebi”

Četvrti problem hrvatske manjkave demokracije je rast ekstremne desnice, u manifestacijama netrpeljivost, govora mržnje i, uopće, vidljivosti desnih ekstremista u javnom životu zemlje.

Freedom House je međunarodna, nevladina organizacija čiji se nalazi uglavnom podudaraju sa sličnim institucijama u svijetu koje bdiju nad demokracijom, kao što je to švedski Institut za demokraciju, Human Rights Watch i drugi watchdogs – psi čuvari demokracije.

Zato su u polukonsolidiranim demokracijama izbori itekako važan pokazatelj stanja demokracije u zemlji. Po svoj prilici, dok ovo čitate, već je pala odluka vladajuće političke koalicije u Hrvatskoj na čelu s HDZ-om o raspisivanju prijevremenih izbora, koji bi se održali ili u lipnju ili u srpnju ove godine.

Posljednji izbori za Sabor održali su se 11. rujna 2016., pa bi zato izbori koji bi bili održani ili u lipnju ili u srpnju bili, svakako, prijevremeni po svim pokazateljima.

Zakon o izborima u Hrvatskoj dopušta prijevremeno raspuštanje Sabora i predsjednik Republike mora, u određenom roku, sazvati nove izbore.

Ali ovi će se izbori održati u izvanrednoj situaciji, kada je zemlja tek izašla iz pandemije koronavirusa – ako se pandemija ne vrati, što je također moguće.

Izvanredna situacija izazvana pandemijom rezultirat će ekonomskom katastrofom, kako god mi to okrenuli. Svakako će opasti zarada iz turizma i pokazat će se, najesen, sve slabosti hrvatske ekonomije u kojoj turizam sudjeluje s gotovo 20 posto BDP-a.

Uz to, Hrvatska je uvoznik hrane i energije, što će dodatno pogoršati financijsku situaciju, a zahvaljujući pandemijskoj izolaciji već je sada porasla nezaposlenost i mnogi gospodarski subjekti su pred bankrotom.

Zašto se onda žuri s izborima? Očito zato, jer će na jesen situacija biti bitno gora, a time će porasti i nezadovoljstvo građana, a svako nezadovoljstvo ima direktne reperkusije na one političke snage koje su u tom trenutku na kormilu zemlje.

Drugim riječima, HDZ i njegovi partneri računaju da će bolje proći ako izađu sada na izbore, prije nego što im se politički rejting sunovrati na jesen.

To bi bio, sasvim jasno, parcijalni interes HDZ-a i njegovih partnera. HDZ računa s ispitivanjima javnog mišljenja, po kojima bi on sada pobrao oko 29 posto glasova, dok bi SDP, najveći konkurent, pokupio oko 27 posto glasova.

Zašto onda žuriti s izborima? Očito zato, jer će na jesen situacija biti bitno gora, a time će porasti i nezadovoljstvo građana, a svako nezadovoljstvo ima direktne reperkusije na one političke snage koje su u tom trenutku na kormilu zemlje. Drugim riječima, HDZ i njegovi partneri računaju da će bolje proći ako izađu sada na izbore, prije nego što im se politički rejting sunovrati najesen

Ali takvi, prijevremeni izbori su svakako u interesu HDZ-a, ali nisu u interesu hrvatske demokracije. Redovitost izbora je glavna karakteristika stabilnih demokracija, a ne polukonsolidiranih demokracija koje tište četiri navedena problema po kojima Hrvatska može, vrlo brzo, skliznuti među ”iliberalne demokracije”.

To je stajalište struke, političke znanosti, i to ne naše, već međunarodne politologije koja smatra da je redovitost izbora jedan od važnih atributa doista demokratskih izbora. Drugi je atribut – obaveznost izbora.

Takve stavove zastupaju, primjerice, tri ugledne politologinje: Sarah Birch s King’s Collegea u Londonu, Anthoula Malkopoulou iz Uppsale i Lisa Hill sa Sveučilišta u Adelaidi, Australija.

A da je redovitost izbora, u ovoj situaciji, važna sa stajališta općeg dobra (bonum commune) za cjelokupno hrvatsko društvo smatra i glavni urednik Glasa koncila, svećenik Ivan Miklenić.

On postavlja pitanje, je li stvarno opravdano gotovo šest mjeseci prije isteka mandata fokus javnosti usmjeravati na zadržavanje ili osvajanje političke vlasti u Hrvatskoj.

Hrvatska prolazi, i još nije prošla, kroz jednu potpuno novu krizu, koja nas naučava da su nužni radikalni zaokreti u hrvatskoj ekonomiji i politici, a političari – zaključuje Miklenić – ”ne bi smjeli ni ignorirati ni odgađati”.

Doduše, Miklenićev kritički osvrt apelira na jačanje energetske i financijske neovisnosti, polazeći od njegove ocjene da je Hrvatska protratila previše vremena na ”kojekakve iluzije i moderne mitove”, pa se može čitati i u kontekstu njegovih suverenističkih i populističkih ideja i kritičkog stava prema Europskoj uniji.

Ali je u pravu, kad tvrdi da bi politička odluka o prijevremenom raspuštanju Hrvatskog sabora značila bijeg od suočavanja s krizom.

Samo što izlaz iz krize Miklenić vidi drukčije od onoga, što misli struka, u ovome slučaju politologija.

Prvi je preduvjet stabilnosti jednog političkog sustava da se izlaz iz krize ne traži u prijevremenim izborima, već u sveobuhvatnom programu izlaska iz krize i promjene matrice ponašanja, što će reći ekonomske, socijalne, zdravstvene i drugih javnih politika koje mora promicati suvremena država i demokratske institucije.

Dakle, javnu raspravu o izlascima iz krize – i to sveobuhvatnu – trebalo bi povesti prije izbora, i to tako da se garantira što veća participacija građana u tim raspravama, što znači i mobilizaciju medija, otvaranje javnog dijaloga, poticanje na sučeljavanje mišljenja – drugim riječima, na politički diskurs moderne demokracije.

Javnu raspravu o izlascima iz krize – i to sveobuhvatnu – trebalo bi povesti prije izbora, i to tako da se garantira što veća participacija građana u tim raspravama, što znači i mobilizaciju medija, otvaranje javnog dijaloga, poticanje na sučeljavanje mišljenja – drugim riječima, na politički diskurs moderne demokracije

Uostalom, i samo pitanje načina izbora je važno. Spomenute politologinje svjetskog glasa zagovaraju obavezne izbore, koji se danas provode u 22 zemlje na svijetu, od kojih su neke stabilne demokracije.

Uvođenje obaveznih izbora značilo bi i maksimalnu mobilizaciju glasača za izbore, a to ne odgovara desno orijentiranim snagama, već onim političkim snagama koje bolje argumentiraju suočavanje s krizom okoliša, s globalnim zatopljenjem, s boljom organizacijom onog ”općeg dobra” o kojem govori Miklenić, ali oko kojega postoje znatna razmimoilaženja.

U krizi je sam model liberalne demokracije, jer zagovornicima liberalizma odgovaraju neobavezni izbori, s malim izlaskom, s nemotiviranim biračima. Umjesto toga, obavezni bi izbori trebali biti shvaćeni kao dio građanske dužnosti prema svojoj zemlji, prema domovini.

Uostalom, još je u doba renesanse bilo uvedeno obavezno glasanje za članove raznih vijeća renesansnih gradova-republika, pa tako su i članovi Velikog vijeća Dubrovačke Republike bili novčano kažnjavani ako nisu sudjelovali u donošenju odluka.

Izgraditi konsolidiranu demokraciju, to je sada, iza ove pandemije, osnovna zadaća građana u Hrvatskoj, a to znači, osim uvođenja građanskog odgoja u sve obrazovne institucije, i obavezne izbore koji bi otklonili pasivnost jednog dijela građana koji, često opravdano, misli: a što bih ja glasao, kada će sve ionako ostati isto?

 

UKOLIKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN, POZIVOM NA BROJ 060 800 333 ILI SLANJEM SMS PORUKE NA 647647 UZ KLJUČNU RIJEČ DEMOS. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA KLIKNITE OVDJE.

Još tekstova ovog autora:

     Karnevalski kič ocvale monarhije
     Je li doista Zapad obećao da se NATO neće širiti na Istok?
     Nemoć Europske unije pred stradanjem Ukrajine
     Korak pred nuklearnu katastrofu
     Ukrajina, godinu dana kasnije
     Hrvatska, kao i EU, boluje od endemskog virusa korupcije
     Pogrešni način uvođenja eura. Vlada mora smanjiti PDV!
     Kako da se odužimo Sloveniji?
     Politika (ni)je korupcija: slučaj Europskog parlamenta
     U Schengenu: Hrvatska sada mora iskazati svoj europeizam

> Svi tekstovi ovog autora
  • DNEVNI TWEEt DRAGE PILSELA

  • MOLIMO VAS DA PODRŽITE AUTOGRAF UPLATOM PREKO PAYPAL-A:
  • ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    VRIJEME SUODGOVORNOSTI – ostale emisije

     

  • vrijeme i suodgovornosti

  • Facebook

  • Donacije

  • Cigle

  • ekumena

  • javni servis

  • prometej

  • povratak adolfa pilsela

  • u što vijerujemo

  • fraktura 1

  • fraktura 2

  • fraktura 3

  • superknjizara

  • vbz drago

  • vbz 1

  • vbz 2

  • vbz 3

  • vbz 4

  • ljevak 1

  • ljevak 2

  • ljevak 3

  • ljevak 4

  • ljevak 5

  • ljevak 6

  • oceanmore 1

  • oceanmore 2

  • petrineknjige 1

  • petrineknjige 2

  • petrineknjige 3

  • srednja europa 1

  • srednja europa 2

  • planetopija 1

  • planetopija 2

  • ks 1

  • ks 2

  • ks 3

  • ks 4

  • meandar 1

  • meandar 2

  • meandar 3

  • biblija