autograf.hr

novinarstvo s potpisom

 
Ukrajina zastava

UKRAJINA ČIM PRIJE U EUROPSKU UNIJU!!

EU zastava

Kako naći Boga s pivom u ruci, u rock klubu?

AUTOR: Sofija Kordić / 13.11.2021.
Sofija Kordić

Sofija Kordić

Ako ste vjernik, ali ne volite ići u crkvu, ne volite institucionalizirane religije, za takve u Češkoj dvojica praških evangelističkih svećenika imaju rješenje – drže bogoslužbu u rock klubu. Nastupaju pod imenom Pastoral Brothers, a s humorističnim video uradcima liberalnih nazora nastoje približiti vjeru mlađim ljudima.

Do sada su snimili seriju video uradaka gdje su objašnjavali Dekalog, zatim seriju pod nazivom ”Biblijske bizarnosti”, a ove jeseni započeli su novu pod nazivom Ježíšoviny. Tijekom lockdowna na YouTubeu su prenosili bogoslužbe. Aktivni su i na društvenim mrežama gdje svoje video snimke dopunjavaju humorom i memeovima, nerijetko s političkim kontekstom.

Snimili su i Podcaste pod nazivom Ježíšologie, Židovska stories, Člověkologie i Pastoral Talks, gdje razgovaraju s teolozima, svećenicima, rabinima, osobama iz javnog života.

Mladima je, naravno, najzanimljivija bogoslužba u centru grada u klubu Rock Caféu. Pastori Jakub Malý (1988.) i Karel Müller (1992.) obično na početku svog projekta Nekostel (Necrkva) upitaju prisutne tko je što naručio na baru, nekad na zidu ide projekcija s različitim temama. Prisutni obično u rukama drže krigle s pivom ili čaše s vinom, ali ima i onih s čašicom žestokog.

”Držimo se ideje da je Isus išao na gozbe i svadbe, da je tamo razgovarao s ljudima i činio razna čuda. A to se sve sigurno nije odvijalo s limunadom. Mi ne pucamo toliko visoko da bismo činili čuda, ali želimo s ljudima provoditi vrijeme u njihovom prirodnom okruženju s pivom ili vinom i pokazati im da duhovnost ne mora biti samo u gotičkoj katedrali, da je moguće naći i u rock klubu”, ispričao je nedavno Müller novinarki jednog češkog portala.

Svaku eksperimentalnu bogoslužbu prati svirka muzičara koji po nečemu imponiraju dvojici neobičnih pastora. Kad su svoje simpatizere pitali zašto ne idu u crkvu, veliki broj im je odgovorio da ne podnose muziku i pjesme koje se tamo pjevaju. Neki su im odgovorili da vjeruju u Boga, ali da im naprosto crkve ne prijaju.

U Češkoj se COVID razmahao svom silom, inače bih otišla, premda zadrta nevjernica, vidjeti performans bogoslužbu Pastoral Brothersa u rock clubu s pivom u ruci. Ne da bih potvrdila svoj ateizam ili ga, ne daj Bože, (i mi ateisti ponekad zazivamo Boga) dovela u pitanje, već zato što ateistima ovaj evangelistički dvojac vraća vjeru. Ne u Boga, već u ljude od vjere

”Nisu ni nama prijatni ti hladni crkveni zidovi. Želimo eksperimentirati, igrati se s liturgijom, davati novi izgled sadržajima koji su stari dvije tisuće godina i uvesti ih u novu sredinu”, ističe Karel Müller.

Osim što je evangelistički svećenik Müller predaje kršćanstvo i etiku na Evangelističkoj akademiji u Pragu. U slobodno vrijeme predvodi skupinu skauta. Zanimljivo je da je pohađao katoličku gimnaziju, ne zato što je bio iz katoličke obitelji, već zato što su roditelji smatrali da je to dobra gimnazija. Njegov pubertetski bunt vrlo brzo se usmjerio protiv Crkve.

Predmet kršćanstvo im je predavala učiteljica konzervativnih nazora koja im je stalno ponavljala: ”Nemojte masturbirati, ne upražnjavajte predbračni seks, abortus je ubojstvo”. Tijekom misa koje su bile obavezne za sve đake nerijetko se izrugivao i prekidao ih humorističkim upadicama. Istodobno ga je duhovnost privlačila i nakon dugih lutanja upisuje Evanđeoski teološki fakultet i nakon toga postaje pastor.

”Prije toga sam stalno nailazio na barijere, što se mora i što se ne smije. Evangelisti me nisu ograničavali, naprotiv, omogućili su mi da se razvijam i produbljujem duhovni život. A to i ja kao pastor želim činiti. Širiti ljudima vidike, a ne sputavati ih i govoriti im da nešto ne može. Kreativnost. Stvaranje. Samo zahvaljujući njima čovjek može rasti, zar ne”, priča pastor Karel.

Kada je kardinal Duka, čelnik Katoličke Crkve u Češkoj izjavljivao gnusne stvari o izbjeglicama i migrantima, Müller se naljutio i napravio meme u kojem preporučuje kardinalu kurs Biblije, dijelove gdje se piše o izbjeglicama kao ljudima kojima se mora pomagati.

Ni Jakub Malý ne dolazi iz religiozne obitelji. Pored pastroskog posla i aktivnosti u Pastoral Brothersu pjeva u pop-rock zboru za tinejdžere. Njegov duhovni put počeo je u srednjoj školi kad je dobio jedinicu, jer je prepisao referat s temom iz Biblije. Tad se zarekao da će pročitati cijelu Bibliju. To je bio početak njegova puta k Evangelističkoj Crkvi.

Pastoral Brothers pozivaju na svoju bogoslužbu u rock klub i nevjernike, nekrštene i one koji nikada nisu bili na misi ili službi. Njihovo bogoslužje nije nimalo tipično. Prije bi se to moglo nazvati stand-up perfomansom, jedino što ima kršćanski kontekst. Diskutira se o različitim temama, na primjer, i o tome kako je to u stvari bilo s djevičanstvom Djevice Marije. Nema tabu tema.

Treba imati na umu da u Češkoj institucionalizirana religija nije popularna. Češka se smatra jednom od najatestičkijih zemalja u Europi, a utjecaj Katoličke Crkve, ni izdaleka se ne može usporediti s onim koji ta Crkva ima u Hrvatskoj, ili u susjednima Slovačkoj i Poljskoj.

Na posljednjem popisu stanovništva iz 2011. godine, u Hrvatskoj se 86 posto stanovništva izjasnilo katolicima. U Češkoj se samo 21 posto građana izjasnilo kao vjernici, od toga katolicima 10,3 posto. Slijede pripadnici protestantskih denominacija, Husitske čehoslovačke Crkve i Evangelističke češkobratske Crkve koja je najveća protestantska Crkva u Češkoj.

U razdoblju od 1991. do 2011. godine Katolička Crkva u Češkoj zabilježila je veći gubitak vjernika nego u doba komunizma. Godine 2001. u Češkoj je bilo preko 2,7 milijuna katolika, a deset godina kasnije 1,1 milijun. Čak 45 posto građana se uopće nije htjelo izjasniti o vjeri.

Bit će zanimljivo usporediti podatke s ovogodišnjeg popisa stanovništva, jer rubrika gdje se ispunjava vjera nije bila obavezna. Prilikom istraživanja javnog mišljenja, za razliku od Hrvatske gdje se Crkvi vjeruje koliko vojsci i policiji, u Češkoj je povjerenje prema Crkvi na posljednjem mjestu.

Kad ga skeptici i vjernici pitaju kako je moguće da Bog može dopustiti nezamislive tragedije pastor Jakub im odgovara:

”Kad nam je dobro, Bog se s nama veseli, kad nam je loše i tada je s nama i djeluje, ali ne tako da bi kršio zakone fizike i činio čuda i ozdravljenja, to od Boga ne možemo očekivati. On djeluje u našim odnosima, u našoj pomoći drugima u našem obziru i poštovanju prema drugima.”

Ismijavaju i teorije zavjere oko pandemije COVID-19 i cijepljenja, kao i tvrdnje pojedinih crkvenih čelnika, kojih ima u svim crkvama, da je vjera dovoljno sredstvo protiv zaraze ili da je COVID božja kazna i slično.

”Držimo se ideje da je Isus išao na gozbe i svadbe, da je tamo razgovarao s ljudima i činio razna čuda. A to se sve sigurno nije odvijalo s limunadom. Mi ne pucamo toliko visoko da bismo činili čuda, ali želimo s ljudima provoditi vrijeme u njihovom prirodnom okruženju s pivom ili vinom

”Trudimo se pitanje je li Bog to dopustio i čija je to krivnja prebaciti na pitanje koliko grešaka smo napravili mi ljudi. Donosili smo mnogo loših odluka, i vlada i mi kao građani. Kada bismo izvukli glavu iz guzice i ponašali se odgovorno, nije moralo biti ovako loše”, naglašava Jakub.

Popularnost evangelističkog dvojca raste. Videa, podcasti, memeovi imaju sve više publike ne samo zato što su zaista duhoviti i što u njihovom humoru posebno uživaju nevjernici, već i zahvaljujući neuobičajeno liberalnim gledištima za predstavnike institucionaliziranih religija, izrazitoj empatiji, odbacivanju nekih vjerskih i crkvenih dogmi, poput stavova o abortusu ili LGBT zajednici.

Kažu da im nadređeni ne prave probleme, ali da im ne ide u glavu da su ljudima zanimljivi zbog zabave i humora na račun kršćanstva i biblijskih tema. Nije im, ističu, nikako jasno da je i takav način put da kršćanske teme uđu u javni prostor.

Ima i suprotnih primjera, da crkveni prostor prestane biti duhovni i postane sekularni, javni.

U Nizozemskoj sam vidjela prekrasne crkvene građevine koje su zbog nedostatka vjernika zjapile prazne pa su pretvorene u knjižare, hotele, restorane.

Pragu je crkva svetog arhanđela Mihaela u kojoj je početkom 15. stoljeća propovijedao čuveni Jan Hus nekoć bila i skladište, a do nedavno i noćni klub. Sada služi kao izložbeni prostor. Prije nekoliko mjeseci sam tamo bila na odličnoj izložbi Banksyja. Barokna građevina poslužila je kao idealno mjesto za Banksyjeva subverzivna djela.

U Češkoj se COVID razmahao svom silom, inače bih otišla, premda zadrta nevjernica, vidjeti performans bogoslužbu Pastoral Brothersa u rock clubu s pivom u ruci. Ne da bih potvrdila svoj ateizam ili ga, ne daj Bože, (i mi ateisti ponekad zazivamo Boga) dovela u pitanje, već zato što ateistima ovaj evangelistički dvojac vraća vjeru. Ne u Boga, već u ljude od vjere.

 

UKOLIKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN, PREKO PAYPAL-A, POZIVOM NA BROJ 060 800 333 ILI SLANJEM SMS PORUKE NA 647647 UZ KLJUČNU RIJEČ DEMOS. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA I PRECIZNE UPUTE KLIKNITE OVDJE.

Još tekstova ovog autora:

     Ministru kršćaninu nije sporno pljuskama odgajati djecu
     Je li crtica u nazivu države mogla spasiti Čehoslovačku?
     Nemojmo pokleknuti pred glupošću, uništit će nas
     Kako je ljubav pobijedila birokraciju, ksenofobiju i predrasude
     Treba li demokraciji u sunovratu popravljati fasadu?
     Bolje tragati za identitetom, nego se busati u nacionalna prsa
     Pravo na nasilje kao ustavno pravo
     Migranti, aktivisti i biciklisti: omiljena meta populista i desničara
     Situacija u Amazonu, Uberu... Radnici ili moderni robovi?
     Apsurd: Iz razvijene Češke u siromašnu Srbiju na cijepljenje

> Svi tekstovi ovog autora
  • DNEVNI TWEEt DRAGE PILSELA

  • MOLIMO VAS DA PODRŽITE AUTOGRAF UPLATOM PREKO PAYPAL-A:
  • ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    VRIJEME SUODGOVORNOSTI – ostale emisije

     

  • vrijeme i suodgovornosti

  • Facebook

  • Donacije

  • Cigle

  • ekumena

  • javni servis

  • prometej

  • povratak adolfa pilsela

  • u što vijerujemo

  • fraktura 1

  • fraktura 2

  • fraktura 3

  • superknjizara

  • vbz drago

  • vbz 1

  • vbz 2

  • vbz 3

  • vbz 4

  • ljevak 1

  • ljevak 2

  • ljevak 3

  • ljevak 4

  • ljevak 5

  • ljevak 6

  • oceanmore 1

  • oceanmore 2

  • petrineknjige 1

  • petrineknjige 2

  • petrineknjige 3

  • srednja europa 1

  • srednja europa 2

  • planetopija 1

  • planetopija 2

  • ks 1

  • ks 2

  • ks 3

  • ks 4

  • meandar 1

  • meandar 2

  • meandar 3

  • biblija