novinarstvo s potpisom
Većem broju ljudi je u proteklih nekoliko tjedana Porezna uprava poštom dostavila lažne opomene.
U tim se opomenama prijeteći pokušava iznuditi ”na brzinu” plaćanje poreza u upitnim iznosima ili tobožnjih poreznih dugova za koje uopće nije sigurno da postoje.
Lažne opomene Porezne uprave mogu se prepoznati po manjim, ”lakše plativim” iznosima određenim na osnovu procjena poreznika da su primjereni mogućnostima onih kojima su opomene dostavljene (naravno, to uopće ne znači da su procjene poreznika o ”lakše plativim iznosima” zaista realne).
Prepoznatljive su te opomene i po tome što se u njima najprije obveznike poreza zastrašuje prijetnjom ”pokretanja postupka ovrhe u roku osam dana” ako se ”po primitku opomene bez odgode ne plati”, a zatim zbunjuje proturječnom zamolbom: ”U slučaju da se ne slažete s iznosom duga iz ove opomene, molimo da se odmah obratite nadležnoj ispostavi radi usklađenja duga”!?
U prethodnoj kolumni objavio sam da mi je poštom dostavljena takva opomena Porezne uprave Ministarstva financija da ”bez odgode” podmirim 1.246,79 kuna tobožnjeg poreznog duga, ”jer će u protivnom u roku osam dana – bla, bla, bla, (klasa: 415-01-2015-002/09051 Ur. broj: 513-007-24-01/2015-01 antidatirano 14. kolovoza, a stvarno poštom dostavljena gotovo mjesec dana kasnije).
Učestalo mi dostavljaju slične opomene i već sam naviknut na pokušaje iz Porezne uprave da iznude od mene svake godine ”porezni dug” koji zapravo uopće ne postoji.
Svaki put već rutinerski ulažem žalbe, podneske, prigovore i pišem slične birokratske gluposti, nakon čega, u pravilu, dobivam rješenja ”uvažava se žalba i obustavlja postupak”, ”obustavlja se postupak jer su prestala prava i obveze iz porezno dužničkog odnosa” i sl.
Imam dosad dva takva ”obustavljajuća” rješenja, a sada očekujem i treće (opet sam uložio žalbu koju će poreznici uvažiti, jer iskazani dug, kao i u prethodnim opomenama, uopće ne postoji).
Rado ću objaviti dosadašnja ”obustavljajuća rješenja” Porezne uprave ako za to kod čitatelja bude zanimanja.
Do sada ni u jednom od tih tzv. rješenja o ”obustavljanju…” nije bilo ni riječi o tome zbog čega ili na osnovu čega su svi ti postupci pokretani ako su nakon žalbi redovito obustavljani?
Mogao bih objaviti knjigu dosad objavljenih analitičkih i istraživačkih kritičkih novinarskih priloga o korupciji i kriminalu u Poreznoj upravi Ministarstva financija, pa i to vjerojatno objašnjava zbog čega mi redovito šalju opomene premda ih više ”ne pušim”.
Smatram da mi se redovitim dostavljanjem lažnih opomena poreznici pokušavaju osvetiti zbog učestalih kritičkih članaka o kršenjima zakona u Poreznoj upravi i Ministarstvu financija.
Kao dokaz da ih zaista ”frustriraju” moji novinarski prilozi spomenuo bih pismo ministra financija u kojemu od glavnog ravnatelja HTV-a traži da me više ne zovu da kao slobodni novinar gostujem u TV emisijama.
Čim sam dobio ovu opomenu, naviknut otprije na sve te podvale iz korumpirane Porezne uprave Ministarstva financija, provjerio sam (7. rujna 2015.) stanje na ”svojem računu obveznika poreza u informacijskom sustavu Porezne uprave Ispostave 3402, Zagreb – Centar”.
Utvrdivši da ni ovaj put nemam poreznih dugovanja, mirno sam otputovao na ranije uplaćeni desetodnevni odmor kao da opomene nije ni bilo.
Po povratku s odmora još jednom sam (24. rujna 2015., oko dva tjedna nakon dostave opomene) provjerio stanje na ”svojem računu poreznog obveznika u informacijskom sustavu Porezne uprave Ispostave 3402, Zagreb – Centar”.
Kao registrirani slobodni novinar, naime, moram voditi ”dvojno knjigovodstvo” i imam mogućnost uvida u stanje na ”svojem računu poreznog obveznika” u Poreznoj upravi.
Stanje na mojem ”računu poreznog obveznika” u Poreznoj upravi bilo je i dva tjedna nakon dostave opomene nepromijenjeno – ne dugujem nikakav porez, nego Porezna uprava duguje meni 1.507,39 kuna preplaćenog poreza.
Taj tobožnji porezni dug, iskazan u lažnoj opomeni, nikada ranije nije bio evidentiran u evidenciji iste Porezne uprave u informacijskom sustavu Ispostave 3402, Zagreb – Centar.
Naglašavam još i da od lipnja 2013. godine do danas nisam uspio naplatiti ni jedan novinarski prilog, dakle na poslovnom računu uopće nisam imao oporezivog prometa.
E, sad, u opomeni piše da je ”uvidom u stanje računa poreznog dužnika utvrđen dug i kamate (u ukupnom iznosu) 1.246,79 kuna”.
Lažu, osim ako ne postoje dvije paralelne evidencije: jedna koju mogu vidjeti i sami obveznici poreza i druga tajna u koju poreznici netransparentno pripisuju tobožnje porezne dugove obveznicima poreza.
Ipak sam malo pažljivije pročitao lažnu opomenu i tek nakon toga uočio zanimljivu pojmovnu razliku.
Pozornijim čitanjem vidljivo je da se u poreznoj kartici koristi pojam stanje na računima ”obveznika poreza”, a u opomenama pojam stanja na računima ”poreznih dužnika”.
Da ne bi bilo zabune, i jedan i drugi pojam su zakonski.
Ali nimalo nije zakonito to da ”obveznik poreza” prema njemu dostupnoj evidenciji Porezne uprave vidi da nema dugovanja, a da mu poreznici na netransparentan način pripisuju fiktivne porezne dugove i iznenada tvrde da je ”porezni dužnik”, a ne više ”obveznik poreza”.
Nazvao me kolega Gojko Marinković, koji je ovih dana također dobio sličnu opomenu da ”bez odgode” podmiri upitni porezni dug od gotovo 4000 kuna!
Kolega je, kaže, otišao u ”svoju” (ispravnije bi bilo reći ”njihovu”) Ispostavu Porezne uprave na Trešnjevci u Zagrebu. Tvrdi da je dugo raspravljao s poreznicima, ali da ni nakon te rasprave ne razumije otkuda se odjednom pojavio taj porezni dug.
Pitao me znam li ja što o tome.
Odgovorio sam mu da znam, da taj dug vjerojatno ne postoji ili ne u tom iznosu, a da poreznici rade što ih je volja, jer Državno odvjetništvo i USKOK izbjegavaju pokretati kaznene istrage i postupke protiv kriminala u korumpiranoj Poreznoj upravi Ministarstva financija, te da bi to on kao dobar nezavisni novinar trebao znati i bez mene.
I rekao sam mu još da može podnijeti kaznenu prijavu protiv kriminala u Poreznoj upravi, kao što sam to učinio i ja, ali da će i njemu to biti uzalud kao i meni i svima ostalima.
Iz nadležnog USKOK-a jednostavno ne reagiraju na kaznene prijave protiv organiziranog kriminala u Poreznoj upravi Ministarstva financija.
”Ma dobro”, rekao je kolega, ”ali u vrijeme kad nisam platio taj tobožnji porezni dug više nisam radio kao novinar”.
Eh, mislim si, pametan je i shvatio je o čemu se radi a da mu to nisam morao puno objašnjavati.
Razumio je da povlašteni (ne isključivo novinari) mogu dugovati i više od milijun kuna dospjelog i neplaćenog poreza, a oni ”bez veze” moraju prisilno plaćati i poreze koje uopće ne duguju.
Na završetku razgovora preporučio sam kolegi da odnese referentici u Poreznu upravu kavu i čokoladu, ali me kolega dosta nagle naravi ”otkačio” prekinuvši telefonsku vezu.
Osobno sam napisao (tobože mojoj) poreznoj referentici (tvrdim da je ispravno reći ”njihovoj”, a ne ”mojoj”) da tražim da ”smjesta poduzme sve potrebne radnje da se ispravi situacija povezana s neutemeljenom opomenom, a osobito da se izbjegne pokretanje neosnovane ovrhe”.
I u nastavku: ”Smatram da nakon zaprimanja ovog mojeg upozorenja da dug ne postoji čak ni prema službenim evidencijama same Porezne uprave, nema više osnova moguće pozivanje na neku zabunu ili grešku. Ako se unatoč tome desi da i ovaj puta bude pokrenuta ovrha, primite na znanje da ću, s obzirom na moja dosadašnja iskustva sa Poreznom upravom i njezinim službenicima, tretirati takav postupak kao svjesnu i zlonamjernu zloupotrebu ovlasti te da ću sukladno tome poduzeti sve dopuštene pravne korake protiv osoba koje su u sve to uključene.”
E, i tu sam ”tanak”.
Briga poreznike za tzv. ”sve dopuštene pravne korake”, jer to u hrvatskom pravosudnom sustavu malo znači.
Ali ne moram robovati zadanoj riječi o poduzimanju samo ”dopuštenih pravnih koraka”, zar ne?
Primjerice, USKOK do danas ništa nije poduzeo u vezi sa iz DORH-a mu 24. travnja ove godine dostavljenom kaznenom prijavom protiv zlonamjernih poreznika (broj: K-DO-55/15).
Molim stoga ovaj put savjete i razmišljanja čitatelja o tome kako se obveznici poreza mogu zaštititi od terora iz Porezne uprave Ministarstva financija isključivo ”dopuštenim pravnim koracima” ako nadležne tzv. ”institucije sistema” ne rade ”svoj posao”.
***
Pozivamo čitatelje da se jave Ivici Grčaru i iznesu svoje probleme prouzročene time što im razni moćnici krše prava.
Pišite na [email protected] ili nazovite broj 098 484 355
***
Opaska uredništva: za podatke i ocjene iznesene u ovoj rubrici odgovara isključivo autor.