novinarstvo s potpisom
Ministar financija Slavko Linić prozvao je Sindikat liječnika da “radi cirkus u zdravstvu”, poručivši da će se njegovo ministarstvo “svim snagama boriti da se ne plaća nerad”.
Linić je to kazao novinarima u Saboru, zamoljen da komentira zahtjeve sindikata da se pripravnost liječnika plaća kao prekovremeni sati.
“Ja sam dosad čuo samo predsjednika tog sindikata koji je glasan, a zove se gospodin Babić. Ministarstvo financija neće dozvoliti nikakve isplate niti ćemo pristati na bilo kakve ultimatume”, poručio je Linić. Naglasio je da Ministarstvo financija sudjeluje u radu sanacijskih vijeća te da se u bolnicama ne smije plaćati pripravnost.
“Rad u bolnicama mora biti organiziran tako da nema prekovremenih. Dežurstva mogu biti plaćena, jer je to nešto sasvim drugo, i rad mora biti plaćen. Ako hitni slučaj traži da svi liječnici moraju biti u bolnici, to mora biti plaćeno”, rekao je Linić.
Naglasio je i da “plaće liječnika ne mogu biti 30-40 tisuća kuna, jer je to nešto što nijedan proračun neće moći poduprijeti”.
“Smatram neodgovornim ovo što se događa u zdravstvu. Ni kune od Ministarstva financija neće biti odobreno za nekoga tko nije radio jedan sat. Ministarstvo će se boriti svim snagama da se ne plati nerad i cirkus, i to je jedino što mogu reći”, poručio je Linić.
Eto, oglasio se i svemoćni ministar od kojeg strepi cijela Hrvatska, poručivši liječnicima jasno i glasno da ga, zapravo, njihov štrajk uopće ne zanima. On će ionako učiniti ono što smatra potrebnim, a sve u skladu s novim najavljenim rezanjima, ma što mi mislili o tome.
Doduše, ministar zna da je pravo na štrajk legitimno u Hrvatskoj, ali vjerovati je da bi se ovaj štrajk mogao obiti o glavu tvrdoglavim liječnicima, posebice onima koji nikako ne žele odustati od njega. Stoga bi im se moglo dogoditi da evidencije štrajkaša ovaj put doista budu provedene vrlo striktno jer, kako reče Linić, ni jedna kuna neće otići onima koji je nisu zaslužili.
Na kraju ove ružne priče potpuno je jasno da će najviše platiti pacijenti, posebice oni koji su zbog štrajka morali čekati na svoje zahvate, operacije i sve mučne zdravstvene tegobe koje im itako ne daju mira. No, što je – tu je, u demokraciji se mora poštovati pravo na štrajk, čak i u profesijama gdje to, zapravo i – ne postoji.