novinarstvo s potpisom
Prema podacima Centralnoga zdravstvenog informacijskog sustava Hrvatske za 2012. godinu, šećerna bolest dijagnosticirana je u 235 tisuća odraslih osoba u Hrvatskoj. No s obzirom na to da mnogima bolest nije utvrđena zbog izostanka vanjskih simptoma, Hrvatski zavod za javno zdravstvo procjenjuje kako je oboljelih od šećerne bolesti i više od 350 tisuća, rečeno je na zajedničkoj konferenciji Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Veleposlanstva Kraljevine Danske u Republici Hrvatskoj u povodu 14. studenoga, Svjetskog dana šećerne bolesti.
Redovitom regulacijom glikemije, krvnoga tlaka i kolesterola komplikacije se mogu izbjeći. Drugim riječima, otkrije li se bolest rano, oboljelima je zajamčen dugotrajniji i znatno kvalitetniji životni vijek. Zbog toga je i osnovan CroDiab, hrvatski registar osoba sa šećernom bolešću. Prijava je obvezna za sve liječnike primarne i sekundarne zdravstvene zaštite koji se skrbe za osobe sa šećernom bolešću. Međutim, u hrvatskome zdravstvenom sustavu još nije jasno određeno tko bi trebao liječiti osobe oboljele od šećerne bolesti. Prema HZZO-u, glavnu i najvažniju ulogu imaju liječnici obiteljske medicine i zato se intenzivno zalažu za uvođenje novog modela ugovaranja zdravstvene zaštite i upućivanja pacijenta, rečeno je.
”Šećerna bolest jedna je od vrlo teških bolesti i nosi sa sobom niz komplikacija i teškoća u svakodnevnom životu oboljele osobe. Zbog toga intenzivno razvijamo učinkovit sustav otkrivanja, praćenja i liječenja dijabetesa. Jedna od redovitih aktivnosti koje provodi Ministarstvo jest i obilazak gradova diljem Hrvatske kako bismo informirali i educirali pacijente, ali i građane. Također, 5 % proračuna HZZO-a ide za liječenje šećerne bolesti, a to je oko 2,5 milijardi kuna godišnje. Nažalost, naše prognoze za budućnost još su strašnije. Prema sadašnjim procjenama stručnjaka, u budućnosti ćemo za to odvajati čak 30 % proračuna”, kazao je prim. mr. sc. Marijan Cesarik, zamjenik ministra zdravlja.
I ravnateljica HZJZ-a, Tamara Poljičanin, osvrnula se na epidemiološke razmjere dijabetesa. ”Dijabetes je jedan od osam vodećih uzročnika smrti u Hrvatskoj. Samo u 2011. godini od posljedica šećerne bolesti umrle su 1194 osobe. Broj umrlih iz godine u godinu sve je veći. U svijetu dijabetes uzrokuje više smrti nego rak dojke i AIDS zajedno. Upravo se zato velika energija ulaže u stvaranje što efikasnijeg Nacionalnog programa zdravstvene zaštite osoba sa šećernom bolesti. Glavne su smjernice programa prevencija i rano postavljanje dijagnoze, gestacijski dijabetes i smanjivanje pojave komplikacija”, naglasila je ravnateljica Poljičanin.
Šećerna bolest vodeći je uzrok nastanka krvožilnih bolesti, bolesti bubrega, moždanog udara, sljepoće i amputacije udova. Prosječni su troškovi liječenja po bolesniku 14 tisuća kuna. Jedan od glavnih razloga zašto se inzistira na ranom otkrivanju bolesti jest to što se najveći dio tih troškova liječenja, čak 85 %, odnosi na suzbijanje komplikacija uzrokovanih dijabetesom.
Pravilna prehrana, regulacija tjelesne mase, tjelovježba i redovita kontrola najjači su saveznici u borbi protiv širenja epidemije šećerne bolesti. Umjerena tjelesna aktivnost najmanje 30 minuta na dan (brz hod, vožnja biciklom, ples) smanjit će rizik od obolijevanja čak 40 %. Isto tako rizik se znatno smanjuje i održavanjem poželjne tjelesne težine. Posebno valja istaknuti kako je konzumacija zaslađenih napitaka, primjerice gaziranih pića, voćnih sokova, energetskih napitaka, zaslađenih čajeva i sličnih napitaka, izravno povezana s razvojem dijabetesa. Stoga, što više i češće pijte vodu!