novinarstvo s potpisom
Radnici koji zbog stečaja tvrtke završe na Zavodu za zapošljavanje i tamo provedu dvije godine a da im Zavod ne ponudi nikakav posao i ne uspiju se zaposliti, ako imaju uvjete za prijevremenu mirovinu, moći će je ostvariti bez umanjenja mirovine. Riječ je o prijedlogu iz Nacrta novoga prijedloga zakona o mirovinskom osiguranju koji je Ministarstvo rada i mirovinskog osiguranja upravo povuklo iz javne rasprave na stranicama Ministarstva te se uskoro očekuje definiranje prijedloga zakona koji bi mogao pred Vladu. Očekuje se da zakon bude donesen do kraja godine, a primjenjivati se počne od iduće.
Već smo pisali da se njime mijenjaju uvjeti za umirovljenje, odnosno dobna granica za starosnu mirovinu povećava se na 67 godina i najmanje 15 godina staža, odnosno 62 godine i najmanje 35 godina staža za starosnu prijevremenu mirovinu, no s postupnom primjenom, tako da to kao puni uvjet stupi na snagu tek 2030. godine. Do tada, međutim, vrijedi i dobna granica od 65 i najmanje 15, odnosno 60 i najmanje 35 godina staža, pri čemu je naglasak na penalizaciji onih koji u mirovinu žele rano ako nemaju puno staža, kao i poticanje onih koji žele raditi i poslije 65. godine.
Tako bi, na primjer, oni sa stažem iznad 41 godine ubuduće išli u mirovinu bez penala, bez obzira na godine, dakle, već i sa 60 (od 2030. godine sa 62), iako je zakonom propisana dob za umirovljenje 65 godina. To vrijedi i za prijelazne uvjete koji se sada primjenjuju za žene u razdoblju dok se njihova dobna granica podiže prema 65 godina, dok se posve ne usklade s muškarcima, odnosno za njih se ništa ne mijenja u odnosu prema izmjenama zakona iz 2010. godine.
Odredba po kojoj bi oni koji završe na burzi zbog stečaja tvrtke mogli u mirovinu bez umanjenja mirovine važna je za velik broj onih koji su ne svojom krivnjom ostali bez posla. Naime, ako osiguranik nema punu dob za mirovinu, za svaki mjesec koji mu nedostaje do punih uvjeta mirovina se ovisno o stažu umanjuje između 0,15 ili 0,34 posto, tako da ukupno umanjenje za pet godina prijevremenog umirovljenja danas može iznositi između 9 i 20,4 posto. Ukratko, oni koji su ne svojom krivnjom završili na burzi i nakon toga tijekom dvije godine nisu našli nikakav posao dodatno su bili kažnjavani oduzimanjem do petine mirovine, često i unatoč tome što su imali i blizu 40 godina staža.
Prema podacima Hrvatskoga zavoda za mirovinsko osiguranje, u evidenciji osiguranika sada ima oko 8000 onih koji imaju više od 41 godinu staža, među kojima dio njih nema uvjete za starosnu mirovinu koja se do sada umanjivala, no po novome bi zakonu mogli u mirovinu bez umanjenja bez obzira na to što nisu napunili 65. Istodobno, na Zavodu za zapošljavanje imamo oko 5500 ljudi koji su stariji od 55 godina i imaju više od 35 godina staža, no tek oko tisuću njih na Zavodu je dulje od dvije godine pa kada zakon stupi na snagu, mogli bi odmah biti kandidati za mirovinu po novim propisima.