novinarstvo s potpisom
Možemo li živjeti pod maskama ili je književnost tu da ih skine, da pokaže svijet onakvim kakvim jest ili kakvim bi mogao biti? Ove 2020. godine sve se okrenulo naglavačke i nakon nje više ništa neće biti kao što je bilo – ništa osim najdublje ljudske potrebe da pripovijeda i sluša priče i poeziju, da uz titravo svjetlo svoga računala u ugodnoj atmosferi doma, na plaži ili za radnim stolom čita i piše, da stvara nove svjetove i pokuša razumjeti stare i drugačije.
Književnost i kultura u svakom su kriznom vremenu, pa tako i ovome, esencijalne, i zapravo tek u takvim vremenima shvatimo da su nam osnovne životne potrebe mnogo veće od samo hrane i stana. I upravo zato i ove godine organiziramo Festival svjetske književnosti, osmi po redu, dovodeći u Hrvatsku najbolje od suvremene književnosti.
I mi smo se prilagodili te smo u suradnji s Hrvatskom radiotelevizijom producirali niz programa koje možete gledati na Trećem programu nacionalne televizije, bilo uživo, bilo premijerno.
Drugi dio programa održat će se u novootvorenoj Knjižari Fraktura u Ulica kneza Mislava 17 u Zagrebu i te programe emitirat ćemo uživo putem svojih web-platformi i u suradnji s 24sata. Jedan program, poštujući epidemiološke mjere, održat ćemo u Hrvatskom glazbenom zavodu, gdje se prošle godine odvijao Festival. Izložbe će se održati u Galeriji Canvas i Galeriji Šira, a filmove po književnim djelima moći ćete gledati također na Trećem programu.
Ove godine dovodimo šezdesetak autora iz dvanaest zemalja. Neki će gostovati i razgovarati s nama iz svojih domova ili TV studija, no mnogi će nastupati uživo pred kamerama, bilo iz studija HRT-a ili iz Knjižare Fraktura, a na svakom događanju moći će prisustvovati i publika koliko to dopuštaju kapaciteti prostora uz pridržavanje svih mjera.
(…)
Festival svjetske književnosti od svojih početka njeguje dijalog između svih sudionika, a ta ideja najbolje se ogleda u programu Dvostruki portret, gdje spajamo inozemne i domaće autore koji se negdje dodiruju – temom, stilom, idejom…
Odrastanje u doba tranzicije jedna je od tema kojom se bavi niz pisaca tranzicijskih zemalja, svaki sa svojim ponešto drugačijim iskustvom…
U današnjem užurbanom, hektičnom svijetu svima je potrebna svojevrsna smirenost, potraga za istinskim poslom, za nečim što nas ispunjava, što nas povezuje s iskonskim ljudskim…
Pisce i dalje proganjaju stvari koje uznemiravaju – pedofilija, skrivene tajne čovjeka, nasilje nad ženama…
Živimo u vremenu najveće globalne krize, nakon koje ništa neće i ne može biti kao što je bilo. O temama koje se tiču svih nas, kulture, života, a nadasve književnosti, organizirali smo nekoliko okruglih stolova.
Posljednjih mjeseci gledali smo krizu i snagu Europske unije … je li Europa nedovršena unija?
(…)
Kao i svake godine organiziramo izložbe inspirirane književnim djelima, ove godine čak dvije. Ona u Galeriji Canvas okuplja suvremene i eminentne likovne umjetnike, a ona u Galeriji Šira pokazat će radove studenata Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu koji su pod mentorstvom svojih profesora motive za svoje radove našli u književnosti.
Na Preradovićevu trgu svakoga dana u trinaest sati u kućici Barcaffea uz besplatnu kavu možete se družiti s autorima i dobiti njihov potpis.
Iako je vrijeme mesopusta odavno prošlo, ipak navucite svoju masku i posjetite Festival svjetske književnosti, bilo uživo, bilo virtualno – jer književnost otvara svjetove.
Seid Serdarević
programski direktor Festivala svjetske književnosti
(Opaska uredništva: Sve o programu Osmog Festivala svjetske književnosti možete pronaći OVDJE).
UKOLIKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN, POZIVOM NA BROJ 060 800 333 ILI SLANJEM SMS PORUKE NA 647647 UZ KLJUČNU RIJEČ DEMOS. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA KLIKNITE OVDJE.