novinarstvo s potpisom
Mirovni forum, po prvi puta održan 2018. na inicijativu francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, ove se godine održava od 11. do 14. studenog u Parizu u nazočnosti brojnih osoba iz kulturnog, medijskog i političkog svijeta, uključujući filipinsku novinarku Mariju Ressu, nedavnu dobitnicu Nobelove nagrade za mir i potpredsjednicu Sjedinjenih Država, Kamalu Harris.
Papa Franjo je sudionicima Četvrtoga Foruma za mir, organizirana u okviru obilježavanja primirja 11. studenog 1918., uputio poruku. Izražavajući nadu ”da će susret biti plodonosan i pridonijeti promoviranju mira, dobrog upravljanja i bolje budućnosti za sve”, papa Franjo posebice naglašava svoju nadu u ”bolju pravednost u postepidemijskom društvu”.
Za Franju, lajtmotiv ”povratka u normalnost” nije drugo do lažni mamac: socijalna isključenost i iskorištavanje resursa koji karakteriziraju svijet prije pandemije ne mogu biti dijelom zadovoljavajućeg modela.
”Svjetska zajednica” mora se, dakle, angažirati, u pronalaženju ”novih odgovora” te raditi na ”izgradnji novih putova za naraštaje koji dolaze”.
Prva bitna točka jest: ”konkretna kolektivna obveza u korist potpunog razoružanja”. Papa je zabrinut zbog povećanja potrošnje za oružje, mnogo veće nego tijekom Hladnog rata, pod izlikom iluzornog uspostavljanja ravnoteže u naoružanju.
Naprotiv, ”pravi mir može se izgraditi samo u međusobnom povjerenju”, uvjerava Franjo, citirajući encikliku Ivana XXIII. Pacem in Terris.
Također se protivi ”logici liberalnog tržišta prema kojoj se naoružanje može smatrati ravnopravnim sa svim ostalim proizvedenim proizvodima i stoga se kao takvo slobodno plasirati u cijelom svijetu”.
Papa poziva na nadu koja je ”hrabra i potiče djelovanje temeljeno na svijesti da se stvarnost može promijeniti. Nadam se da će vam kršćanska tradicija, posebice socijalni nauk Crkve, jednako kao i druge vjerske tradicije, pomoći u učvršćivanju nade da nepravda i nasilje nisu neizbježni, da oni nisu naša sudbina”.
”Suočene s posljedicama velike oluje koja je potresla svijet, naša savjest nas poziva na odgovornu nadu, odnosno, konkretno, da ne idemo lakim putem povratka u normalnost obilježena nepravdom, nego da prihvatimo izazov preuzimanja krize kao stvarne prigode za obraćenje i promjenu kako bismo preispitali naš način života i naše ekonomske i društvene sustave”, uvjerava Papa, koristeći izraze korištene u svojoj poruci za Opću skupštinu UN-a, u rujnu 2020.
Precizira: ”Odgovorna nada omogućuje nam da odbacimo iskušenje lakih rješenja i daje nam hrabrost da idemo naprijed na putu općeg dobra, brige za siromašne i zajedničkog doma”.
Papa Franjo potiče: ”Nemojmo propustiti ovu prigodu da poboljšamo svoj svijet, da odlučno usvojimo pravednija sredstva za napredak i izgradnju mira. Vođeni tim uvjerenjem, moguće je generirati ekonomske modele koji će služiti potrebama svih i očuvanju darova prirode, kao i dalekovidne politike koje će promicati cjeloviti razvoj ljudske obitelji”.
Svoju diplomatsku poruku biskup Rima zaključuje biblijskim citatom iz proroka Jeremije: ”Stanite na negdašnje putove, raspitajte se za iskonske staze: Koji put vodi k dobru? Njime pođite i naći ćete spokoj dušama svojim!” (Jer 6, 16).
UKOLIKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN, PREKO PAYPAL-A, POZIVOM NA BROJ 060 800 333 ILI SLANJEM SMS PORUKE NA 647647 UZ KLJUČNU RIJEČ DEMOS. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA I PRECIZNE UPUTE KLIKNITE OVDJE.