novinarstvo s potpisom
Samo nekoliko mjeseci nakon izuzetno žestoke ratoborne retorike i opasnih uzajamnih prijetnji između Sjeverne i Južne Koreje se izgleda dogodilo čudo doista neočekivanog pomirenja.
Početkom srpnja prošle godine na ovom sam mjestu pisao o najavi apokaliptičnih scenarijima nakon opasnih ispaljivanja razornih raketa i najozbiljnijih prijetnji miru u Aziji. Tada je bilo doista nezamislivo da se sjevernokorejski diktator koji prijeti nuklearnim uništenjem svim potencijalnim neprijateljima može pretvoriti u nasmijanog diplomatu i kreativnog mirotvorca kakvog smo upoznali ovih dana.
U toj sam kolumni citirao službeno i trijumfalistički intonirano te svečano proklamirano sjevernokorejsko priopćenje nakon tadašnjih projektilskih provokacija te male, ali nepredvidive neostaljinističke zemlje.
Ono je glasilo: ”Kao ponosna nuklearna sila objavljujemo da posjedujemo ne samo nuklearno oružje nego i najmoćniju interkontinentalnu raketu kojom se mogu gađati ciljevi bilo gdje na svijetu. Test je proveden pod izravnim nadzorom vođe Kim Jong-una.”
A sada s nevjericom gledamo kako se uz srdačne osmijehe, višestruke zagrljaje i uključenje svojih još prisnijih supruga sjevernokorejski vođa Kim Jong-un (34) i južnokorejski predsjednik Moon Jae-in (65) dogovaraju i potpisuju do prekjučer nezamislivu Deklaraciju mira.
Radi se o povijesnom dokumentu koji će bez sumnje ući u povijest mirotvorstva kao prekretnički, a njegovim potpisnicima, ako se realizira trajni mir i ostvari denuklearizacija eksplozivnog poluotoka, vjerojatno donijeti Nobelovu nagradu za mir.
U Panmunjomskoj deklaracija za mir, napredak i unifikaciju Korejskog poluotoka dvojica vođa doslovno objavljuju kako više neće biti rata na tom poluotoku. Izuzetno dobro raspoložen Kim je osim toga napisao u knjizi gostiju kako “sada počinje nova era, novo razdoblje mira”.
Kao da se ne radi o istom čovjeku koji je prošle godine svojim opasnim raketnim i nuklearnim eksperimentima prkosio cijelom svijetu.
Kim Jong-un je ušao u povijest kao prvi sjevernokorejski vođa koji je ušao na tlo južnog donedavno omraženog susjeda prešavši granicu na jednom od rijetkih mjesta gdje nema bodljikave žice i minskih polja.
Vidno dobro raspoložen i nasmijan, očito svjestan da ga se bez ustaljenih montaža, po prvi puta uživo televizijski prenosi, rukovao se s jednako dobro raspoloženim domaćinom. Zatim su prvo na poticaj južnokorejskog predsjednika, držeći se za ruke, zajedno nakratko prešli na južnokorskjki teritorij a zatim na isti način prešli na sjevernokorejski teritorij.
Taj iskorak je djelovao kao potpuno spontana neprotokolarna gesta unutar inače u detalje režiranog susreta.
Ovo spektakularno prekoračenje granice značajno jer je to bilo prvi put nakon kraja Korejskog rata prije 65 godina da je jedan sjevernokorejski šef države stupio na tlo Južne Koreje i obratno.
Valja podsjetiti da se dvije Koreje službeno još uvijek nalaze u ratu, jer je nakon kraja Korejskog rata (1950.–1953.) između dviju država potpisan samo sporazum o prekidu vatre, a nikada nije zaključen službeni mirovni sporazum.
Sada su dvije zemlje ušle u fazu približavanja koja isključuje međusobnu demonizaciju i prijetnje raketnim projektilima. Svakako je pomoglo i to što su prestale ružne uvrede između Pjongjanga i Washingtona.
Prvo vidljivo otopljavanje odnosa između dviju zaraćenih Koreja je zapravo otpočelo ”diplomacijom osmijeha” na otvaranju Zimskih olimpijskih igara u Pjongčangu. Sestra sjevernokorejskog diktatora plijenila je, naime, pozornost javnosti konstantnim blagim smješkanjem te tako ”ukrala show” svim drugim visokim uzvanicima, među kojima je bio i američki potpredsjednik Mike Pence koji je poduzeo sve da ne dođe do osobnog susreta i rukovanja.
Reuters je tada šokirao mnoge Amerikance objavivši glavnu vijest s otvaranja Zimske olimpijade pod provokativno-kreativnim naslovom ”Sjeverna Koreja uzela zlato za dipomaciju”.
Iako u javnosti nije progovorila ni riječ, Kim Yo-jong je tom prigodom južnokorejskom predsjedniku prenijela osobnu poruku svog brata i njegov službeni poziv da posjeti Pjongjang.
Zatim je u svom prvom inozemnom posjetu potkraj ožujka Kim Jong-un posjetio Kinu, svog glavnog ekonomskog saveznika, kako bi se s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom konzultirao prije planiranih summita s Južnom Korejom i SAD-om.
Kineska tiskovna agencija je tada objavila kako je tijekom posjeta Pekingu Kim Jong-un uvjeravao kineskog kolegu kako će odustati od svog nuklearnog oružja, ali uz neke uvjete.
”Pitanje denuklearizacije Korejskog poluotoka može biti riješeno ako Južna Koreja i SAD na naša nastojanja odgovore dobrom voljom, stvore atmosferu mira i stabilnosti, te ujedno poduzmu progresivne i sinkronizirane mjere za realizaciju mira.”
Prekretničkom susretu dvaju korejskih lidera je za uskrsnog vikenda u travnju prethodila i tajna posjeta Pjongjangu tadašnjeg šefa CIA-e Mikea Pompea. Bijela kuća je naknadno u tijeku samog susreta šefova korejskih država požurila objaviti fotografiju susreta Mike Pompea, tada već dezigniranog ministra vanjskih poslova, s Kim Jong-unom, vjerojatno da javno dokumentira zasluge Trumpove administracije.
U svečano potpisanoj deklaraciji pomirenja Moon i Kim su se usuglasili da će uložiti napore za održavanje zajedničkih susreta na najvišoj razini sa SAD-om i Kinom s ciljem proglašenja formalnog završetka Korejskog rata te uspostavljanja stalnog mira na poluotoku.
Južnokorejski predsjednik Moon Jae-in posjetit će Pjongjang ove jeseni, a dvije Koreje dogovorile su da će prekinuti sa svim neprijateljskim propagandnim akcijama na zemlji, u zraku i na moru, a prestat će se emitirati i notorni propagandni programi preko razglasa na granici između dviju država.
Dogovorena je i uspostava zajedničkog operativnog ureda za vezu, ponovna uspostava željezničke veze te nesmetani susreti razdvojenih obitelji.
Susret i artikulirani rezultati s ciljevima trajnog mira pokazuju i dokazuju kako se u svijetu diplomacije stvari mogu brzo odvijati ako nadležni lideri imaju viziju i političku volju za ostvarenje nužnih promjena.
Treba se nadati da će se planirani lipanjski susret Donalda Trumpa i Kim Jong-una održati u istom duhu i s još jačom verifikacijom već postignutog. Tada ćemo doista moći govoriti o susretima koji su promijenili svijet.
Dvojica korejskih predsjednika su pri kraju svog susreta svečano otkrili kameni blok s natpisom ”Mir i blagostanje zasađeni” ispod kojega se nalaze njihovi potpisi.
Neka tako bude!