novinarstvo s potpisom
Kada se javno kritizira hrvatsko pravosuđe, u strahu od sudskih tužbi zbog izgovorene kritike govori se isključivo načelno bez navođenja ”živih primjera”. U tom se smislu osobito pažljivo izbjegava govoriti konkretno o odnosu sudaca i odvjetnika i stanju u hrvatskom odvjetništvu.
A ako je stanje u sudstvu loše, ni stanje u odvjetništvu ne može biti drukčije. Ili, lošem stanju u sudstvu pridonose i odvjetnici koji se ”ne bi šteli zamerit’ sucima” ma koliko se svi trudili o tome ne govoriti.
I ovaj puta o ”živom primjeru”, ali suprotnom – kada se odvjetnici (zasad uzalud) suprotstavljaju nadležnoj sutkinji.
Inače posebno cijenim (bivše) odvjetnike koji su se ispisali iz Imenika odvjetnika na vlastiti zahtjev nakon spoznaje da s obzirom na loše stanje u hrvatskom sudstvu ne mogu ”davati vjeru svojim klijentima da će moći profesionalno uspješno riješiti njihove pravne stvari”.
Među prvima, ako ne i prva, na vlastiti zahtjev brisana je iz Imenika odvjetnika (bivša) odvjetnica Jerina Malešević. Tražila je da bude brisana vlastiti zahtjev je brisana jer zbog intervencije tadašnjeg predsjednika Općinskog suda u Zagrebu Đure Sesse nije mogla riješiti ”svoju pravnu stvar”, pa je logično zaključila da više ne može ni davati ”vjeru svojim klijentima da će moći profesionalno uspješno rješavati njihove pravne stvari”.
Kada je pokrenula sudski spor zbog problema s učincima intervencije predsjednika Suda Sesse, 70-tak odvjetnika je odlučilo solidarno zastupati besplatno Jerinu Malešević, pa će i po tome biti zapamćen taj sudski spor.
Taj spor vodi se zbog spomenute intervencije Đure Sesse (tadašnjeg) predsjednika Općinskog suda u Zagrebu, jer za štete koje nastanu zbog postupanja suca odgovara ”država”, a spor s Općinskog suda u Zagrebu ”delegiran” je u Općinski sud u Velikoj Gorici, radi (tobože) sudske nepristranosti.
A bit nastanka spora je da je jedna nekretnina (stan u središtu Zagreba) na prijevaru prodana trima osobama istovremeno. Uspješni ”prodavač” je pravomoćno osuđen na zatvorsku kaznu, premda je bilo očito da takvu prevaru nije mogao ostvariti bez pomoći nadležnih ”državnih” službenika, pa je pitanje zašto se nije sudilo i ”pomagačima”.
Nakon što su uočili da su prevareni, izigrani kupci su na razne načine pokušali dobiti svoj novac nazad ili se upisati u zemljišne knjige kao vlasnici nekretnine prodane na prevaru.
I premda je prema zakonu o vlasništvu propisano da se vlasništvo stječe valjanim pravnim poslom, što prevara očito nije, došlo je do utrkivanja prevarenih kupaca tko će se prvi upisati u vlasničke knjige, jer zakonom o zemljišnim knjigama je pak propisano da je vlasnik onaj tko se prvi upisao u zemljišne knjige.
No, naknadno se pokazalo da je dvojbeno i ”tko je prvi”, jer kao vlasnik sporne nekretnine upisana je osoba koja na dan upisa vlasništva nije imala tabularnu ispravu, a Jerina Malešević koja je imala ranije tabularnu ispravu nije upisana.
U sudskom postupku je referentica Zemljišno knjižnog odjela izjavila da je na omotu spisa na osnovu kojega je obavila dvojbenu uknjižbu vlasništva bilo napisano i potpisano od predsjednika Suda ”Sumnja u prevaru – hitno riješiti”.
Ne treba biti pravnik da se zna da je ispravno trebalo pisati: ”Sumnja u prevaru, zastati u postupku dok se ne utvrdi je li sumnja osnovana”.
I tako je nastala sudska trakavica koja je ”dugačka” sve do danas. U petak 23. o. mj. održana je glavna rasprava pred Općinskim sudom u Velikoj Gorici u sudskom sporu ”Malešević protiv Republike Hrvatske”.
Sutkinja Općinskog suda u Velikoj Gorici Jelena Rajić donijela je nakon sedam godina trajanja ”trakavice” odmah 2013. godine prvostupanjsku presudu prema kojoj je očekivano Jerina Malešević izgubila spor.
Jerina Malešević i 70-tak odvjetnika se žalilo na tu presudu sutkinje Rajić i Županijski sud u Velikoj Gorici je 2015. riješio da se njezina žalba usvaja.
U obrazloženju rješenja Županijski sud naveo je da je Općinski sud nanio bitnu povredu parničnog postupka i vratio predmet prvostupanjskom sudu na ponovno odlučivanje. Istodobno je Županijski sud uputio Općinski sud da se mora izvršiti uvid u predložene dokaze Jerine Malešević i na temelju njih, kao i drugih dokaza, donijeti presudu.
A na glavnoj raspravi održanoj u petak prošli tjedan, ignorirajući odluku Županijskog suda, sutkinja Jelena Rajić je ”riješila da se daljnji dokazi neće provoditi obzirom da je predmet spora dovoljno raspravljen te su provedenim dokazima utvrđene odlučne činjenice za presuđenje u ovoj pravnoj stvari”.
Tako! Tko ”šmirgla” Županijski sud i njegovu drugostupanjsku odluku!? Očigledno Općinski sud u Velikoj Gorici može što ga je volja. Usprkos odluci drugostupanjskog suda ne mora ”izvršiti uvid u predložene dokaze Jerine Malešević i na temelju njih, kao i drugih dokaza, donijeti presudu”.
Kada su čuli da se ”daljnji dokazi neće provoditi”, odvjetnici Jerine Malešević reagirali su prijedlogom za izuzeće raspravne sutkinje Jelene Rajić ”s obzirom da postoji sumnja u njezinu nepristranost”.
Valja priznati odlučnost sutkinji Jeleni Rajić – kao da prijedloga za izuzeće nema, donijela je ”rješenje: nastavlja se s radom u ovoj pravnoj stvari” (bez prekida zbog zahtjeva za izuzećem Suda).
Nakon opetovanih prigovora odvjetnika sutkinja Jelena Rajić donosi još jedno rješenje: ”Zaključuje se glavna rasprava. Ročište za objavu i uručenje presude zakazuje se za dan: 26. ožujka 2018. u 9 sati, što prisutni uzimaju na znanje i neće (ih) se posebno pozivati.”
Na završetku zapisnika s te tzv. glavne rasprave ”bez izvođenja dokaza” piše: ”Da punomoćnica tužiteljice (Jerine Malešević) primjećuje da zakazivanje ročišta za objavljivanje presude dodatno dokazuje pristranost sutkinje (Jelene Rajić), upornost u korist radnjama tužene (države), te sigurnost da će zahtjev za izuzećem biti odbijen”.
A što će biti dalje? Pa ”zna se”: Jerina Malešević će se žaliti i, sudeći prema dosadašnjem ”tempu trakavice”, Županijski sud će odlučiti negdje sredinom 2021. godine.
I ”trakavica” se nastavlja.
***
Pozivamo čitatelje da se jave Ivici Grčaru i iznesu svoje probleme prouzročene time što im razni moćnici krše prava.
Pišite na [email protected], odnosno na [email protected] ili nazovite broj ++ 385 (0)98 484 355
***
Opaska uredništva: za podatke i ocjene iznesene u ovoj rubrici ”Autografova pučkobranitelja”, kada nastupa kao takav, odgovara autor.