novinarstvo s potpisom
Stradanje romskog stanovništva u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj slabo je istražena tema unutar hrvatske historiografije. Naime, nakon Drugoga svjetskog rata ta se problematika nalazila tek na marginama historiografskoga fokusa znanstvenika.
Sličan interes, točnije izostanak istraživanja romskog stanovništva tijekom Drugoga svjetskog rata, bio je primjetan i u drugim europskim historiografijama. Zbog toga neki znanstvenici spominju pojam ”zaboravljeni holokaust“, koji na određen način teži oslikavanju marginalnosti proučavanja stradanja Roma u Drugome svjetskom ratu.
Istodobno, u nekim europskim zemljama odvijao se proces priznavanja stradanja Roma i posljedične odgovornosti za to stradanje, što je – napose u Njemačkoj – dovelo do postupnog priznanja odgovornosti i početka komemoriranja romskih žrtava.
Poslijeratna hrvatska historiografija dijelom je bila usmjerena na proučavanje stradanja stanovništva na širemu (jugoslavenskom) području u tome ratu, a pritom su se objavljivale brojne knjige u vezi s ratnom poviješću određene lokalne zajednice.
Svjedočanstva preživjelih na neki su način nadopunjavala tu povijesnu tematiku. Ne želeći ulaziti u kvalitetu navedenih znanstvenih i drugih publikacija, posebice problematiziranjem određenih metodoloških pitanja, upravo su se u njima autori tek usputno osvrnuli i na stradanje Roma.
Upravo je nedovoljna znanstvena istraženost stradanja Roma u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj na određen način potaknula autore kako bi istraživanje usmjerili na tu tematiku.
***
Naslov: Stradanje Roma u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj 1941.-1945.
Autori: Danijel Vojak, Biljana Papo, Alen Tahiri
Nakladnici: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar i Romsko nacionalno vijeće
Godina izdanja: 2016.
Broj stranica: 414
Uvez: meki
ISBN 9789537964320