novinarstvo s potpisom
Javio se čitatelj kojemu Marijan Hmelina, pročelnik u Carinskoj službi Ministarstva financija, jedan te isti dug nastoji naplatiti dva puta.
Nakon dvije godine otplaćivanja duga na osnovi rješenja o ovrsi čitatelju Ministarstvo financija pokušava paralelno s otplatom naplatiti po drugi puta istu tražbinu.
Pročelnik Hmelina je potpisao Rješenje o ovrsi (KLASA: UP/I-415-02/14-15/255 URBROJ:513-02-3010-11-14-1 od 4. rujna 2014. godine), a dopisom (KLASA UP/I-415-06/17-01/147 URBROJ: 513-02-3010/11-17-2 od: 22. studenoga 2017. godine) pokreće postupak pljenidbe čitateljeve imovine kao da se ovrhom isti dug ne naplaćuje još od 2014. godine.
Čitatelj je zatražio od PBZ-a i sustava Državne riznice Ministarstva financija da mu se dostave dokumenti o tome u korist kojeg (čijeg?) računa su od 2014. godine sve dosad uplaćivani iznosi ovršeni s njegovog tekućeg računa ako nisu uplaćivani na račun ovrhovoditelja?
I čitatelju je ”odgovoreno” iz Ministarstva financija e – porukom doslovno: ”Riješeno je kažu iz FINA-e, poz”, ([email protected] Date: 11 December 2017 at 15:30:24 CET).
A kaj je ”riješeno”?
Da, čitatelj još kaže da ga je nazvala i Mirela Jurač, voditeljica Odjela u Financijskoj agenciji, i objasnila mu da može popuniti neki obrazac.
Čitatelja zanima tko je ”maznuo lovu” s obzirom na to da pročelnik Hmelina ”ne zna” da se na temelju njegovog ovršnog rješenja svaki mjesec uredno susteže novac sa čitateljevog tekućeg računa u PBZ-u i čitatelja ne zanima popunjavanje obrazaca što su mu predložili iz Fine.
Obrazac neka popunjava osoba odgovorna za to što novac sa računa ovršenika nije u rokovima dospijeća uplaćivan na račun ovrhovoditelja Hmeline (zajedno s lihvarskim kamatama određenim rješenjem o ovrsi bez sudskog nadzora).
Pisao sam o lihvarskoj ovrsi ovom čitatelju prvi put još 11. listopada 2016. godine. Čitatelju su kao trošarinskom dužniku umirovljenom nakon bankrota malog obrta uvalili iz Ministarstva financija lihvarsku ovrhu na trećinu mizerne mirovine, a istodobno puno moćnijem Josipu Klemmu, vlasniku tvrtke Klemm security, otpisali više od pola milijuna kuna duga za PDV.
Onda sam pisao i o tome kako čitatelju nisu htjeli predočiti plan otplate duga (da ne vidi lihvarenje Ministarstva financija). Onda smo uz pomoć stručnjaka sačinili ”novinarski plan otplate” i otkrili da za 11.508,77 kuna glavnice duga čitatelju oduzimaju 104 trećine mizerne mirovine (oko 700 kuna mjesečno), odnosno da je čitatelj bio dužan 29 puta manje od HDZ-ovog saborskog zastupnika Franje Lucića na kojemu korumpirano Ministarstvo financija ne provodi ovrhu tako revno kao na penziću.
Uputio sam novinarsko pitanje Ministarstvu financija, Fini i PBZ-u zamolivši da objasne zašto čitatelju nisu dostavili dokument iz kojega bi bilo vidljivo na koji (čiji?) račun je deponiran novac za ovrhu sustegnut od 2004. godine do danas sa čitateljevog računa u PBZ-u?
Službenicima iz Ministarstva financija nije bilo ni na kraj pameti odgovoriti na novinarsko pitanje.
Misle da mogu raditi što hoće.
Na upit su, međutim, reagirali iz Fine i PBZ-a.
Ali nisu odgovorili ni u Fini ni u PBZ-u gdje je završio novac s tekućeg računa čitatelja s obzirom na to da ovrhovoditelj Hmelina u svojem dopisu hoće plijeniti imovinu (pokretnu i nepokretnu) jer, navodno, ima evidentirano nenaplaćeno potraživanje od čitatelja, unatoč tome što Fina od 2014. godine uz lihvarske uvjete otplate uredno sa čitateljevog tekućeg računa u PBZ-u svaki mjesec susteže otplatne rate na osnovu Hmelininog ovršnog rješenja.
Dražen Dumančić iz PBZ-a tvrdi kako ”Banka ne raspolaže dokumentacijom/osnovom za prisilnu naplatu koju provodi FINA”.
I u nastavku: ”Netočna je tvrdnja da se osnova izvršavala s računa otvorenog za isplatu primanja izuzetih od ovrhe budući da su takvi računi, sukladno zakonskim odredbama, u cijelosti izuzeti od ovrhe i sredstvima na takvim računima može raspolagati samo vlasnik računa i opunomoćene osobe”.
Ponovo sam čitao svoje novinarsko pitanje i sve razmijenjene e – poruke, ali nigdje nisam našao ”tvrdnju da se osnova izvršavala s računa otvorenog za isplatu primanja izuzetih od ovrhe”.
Postavilo se pitanje zbog čega se o tome govori u odgovoru PBZ-a ako toga nije bilo u pitanju?
I shvatio sam, jer se u nastavku, nakon konstatacije o (nepostojećoj) ”netočnoj tvrdnji”, u odgovor PBZ-a konstatira: ”.. sredstvima na takvim računima može raspolagati samo vlasnik računa i opunomoćene osobe”.
Netočno!
Jer, što je onda s istim tim računom kojim tobože ”raspolaže isključivo vlasnik” u dijelu na kojemu Fina provodi ”prisilnu naplatu” (bez sudskog naloga) i o čemu ”Banka ne raspolaže dokumentacijom”?
Ili razumljivije, klijenti i banke sklapaju ugovore o čuvanju novca klijenta na računima u bankama i taj se ugovor zaključuje za cjelokupni račun i sav novac na tom računu, i ugovorom klijenta i banke nije izuzet dio tog računa za potrebe ”Finininih ovrha bez sudskog nadzora”.
Finine ovrhe bez sudskog nadzora se provode onako, ”ispod stola”.
Izuzetak su u uređenim financijskim sustavima (u Hrvatskoj nema uređenog financijskog sustava) samo pljenidbe novca temeljem sudskog platnog naloga.
I o tome postoje Uredba EU br. 1215/2012 i presuda Suda EU u Luxemborgu, prema kojima se ni u jednoj zemlji članici EU ne mogu provesti ovrhe bez sudskih odluka.
U Hrvatskoj je dosad pokrenuto ukupno više od 8 milijuna ovrha, a tek manji dio je sudskih pravomoćnih ovrha.
Socijalno raslojavanje na ovrhovoditelje (i njihove plaćenike) i na suprotnoj strani na ovršenike nemilice se provodi bez sudskog nadzora.
Razmišljam i o korupciju u hrvatskom pravosuđu, pa ne mogu razumjeti zašto javni bilježnici, banke, Fina i Ministarstvo financija ustraju, suprotno propisima EU, na provedbi ovrha bez ”sinkopa” sudskog nadzora?
A iz Fine su, reagirajući na novinarski upit (bez imena službenika koji odgovara), napisali:
”Sukladno Zakonu o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, Financijska agencija je dužna dati podatke, preslike i potvrde iz Očevidnika na temelju pisanog zahtjeva nadležnog tijela, ovrhovoditelja, ovršenika i banke za njezine klijente. Također, Pravilnikom o načinu i postupku provedbe ovrhe na novčanim sredstvima propisano je koje podatke iz Očevidnika i kome ih može dati”.
Pa ako je tako, zašto Fina nije obavijestila čitatelja kao ovršenika ili PBZ da informira svojeg klijenta, odnosno Ministarstvo financija da umjesto ”Riješeno je kažu iz FINA-e, poz” odgovore ovršeniku na kojem ili čijem računu su dosad bili iznosi ovršeni sa čitateljevog tekućeg računa u PBZ-u?
Što to u Fini skrivaju?
Više od osam milijuna ovrha, više od 300 tisuća građana u tzv. ”blokadi”, uzimanje novca s računa građana u bankama protiv njihove volje i često bez njihova znanja, sve bez sudskih platnih naloga, osnova je za sumnju u postojanje ”udruženog zločinačkog financijskog pothvata” u kojemu su Ministarstvo financija, Fina, sve poslovne banke, javni bilježnici i ostali koji mogu provoditi ovrhe bez sudskog nadzora.
Činjenica je da unatoč Uredbi EU i presudi Suda EU iz Luxembourga vlasti u Hrvatskoj ustraju u očuvanju ”udruženog zločinačkog financijskog pothvata”.
***
Pozivamo čitatelje da se jave Ivici Grčaru i iznesu svoje probleme prouzročene time što im razni moćnici krše prava.
Pišite na [email protected], odnosno na [email protected] ili nazovite broj ++ 385 (0)98 484 355
***
Opaska uredništva: za podatke i ocjene iznesene u ovoj rubrici ”Autografova pučkobranitelja” odgovara autor.