novinarstvo s potpisom
Uprava Nuklearne elektrane Krško u petak je na izvanrednoj konferenciji za novinare održanoj zbog nedavna otkrića oštećenja radioaktivnih gorivih šipki ustvrdila da sigurnost građana nije ugrožena zbog tog incidenta. Naglasili su da nije bilo ugroženo ni zdravlje zaposlenika te da nije bilo negativnih utjecaja na okoliš. Kazali su da ovakvi incidenti nisu rijetkost ni u drugim nuklearnim elektranama te da će remont trajati još dodatnih mjesec dana.
Jedna goriva šipka duga 45 centimetara puknula je prije dva dana i pala na dno reaktorskoga bazena s vodom za hlađenje. No iz uprave nisu mogli jamčiti da se takvi incidenti neće ponoviti.
Da sve ipak nije tako bezazleno, potvrđuje najava dolaska skupine međunarodnih stručnjaka koji bi trebali utvrditi kako je oštećenje nastalo, a razmotrit će i pitanje eventualne ugroženosti daljnjega rada elektrane.
Ekološka udruga Greenpeace prigovorila je upravi što javnosti nije dala dovoljno transparente informacije te što nije navela uzrok oštećenja. Usto, upozorila je i na sve češće incidente u Krškom.
Potkraj veljače ove godine nuklearka se automatski zaustavila zbog kvara izolacijskoga ventila na glavnom parovodu, a uprava je i tada obavijestila javnost da nije bilo negativnih posljedica ni za okoliš ni za zaposlenike.
Nakon jednoga od “automatskih zaustavljanja” 2011. austrijska je oporba, i na saveznoj i na pokrajinskoj razini, zatražila zatvaranje nuklearke tvrdeći da je Krško, koje je sagrađeno na trusnom tlu, “stalna prijetnja” za Austriju.
Neki su čak zagovarali i radikalne mjere, poput stavljanja veta na pristup Hrvatske Europskoj uniji dok se ne obveže da će se kao vlasnik polovice nuklearke povući iz njezina daljnjeg rada.
Početkom lipnja ove godine slovensko ministarstvo zdravstva poduzelo je preventivnu mjeru za slučaj da se dogodi veći kvar reaktora u Krškom te svim stanovnicima u krugu od 10 kilometara podijelilo upute za uporabu tableta kalijeva jodida, a mlađi od 40 godina dobili su i kupone kojima su te tablete mogle besplatno podići u ljekarnama u Krškom i Brežicama.
Tablete kalijeva jodida, kako su objasnili, pomažu kod kontaminacije radioaktivnim jodom koji bi se širio iz nuklearke u slučaju teže nesreće, nataložio se u štitnjači i višestruko povećao mogućnost oboljenja od raka. Štitnjača je posebno osjetljiva kod mlađih osoba pa zato kuponi za tablete nisu podijeljeni starijima.
U nuklearku Krško ugrađena je američka, Westinghouseova tehnologija, a predviđeni radni vijek joj je do 2023. Slovenska vlada u svom prijedlogu energetske strategije donesenom prije dvije godine predlaže da se uz rekonstrukciju i dodatna ulaganja rad NE Krško produlji do 2043.
Zeleni su se tomu usprotivili tvrdeći da se time višestruko povećava rizik od nuklearne havarije te istaknuli da je NE Krško tehnološki starija od onih u Fukushimi, gdje se zbog potresa i tsunamija dogodila nuklearna katastrofa koja još nije riješena.
Zanimljivo je i to da je Ured za upravljanje u hitnim situacijama Grada Zagreba početkom rujna ove godine distribuirao svim kućanstvima letak izrađen u sklopu projekta EU-a “Priprema evakuacije u slučaju nuklearne nesreće”.
Pavle Kalinić, čelnik toga ureda, kazao je tada kako je “vjerojatnost da će se dogoditi nesreća opasna po život ljudi vrlo mala” te da je letak edukativne prirode. Nuklearka Krško samo je 15 kilometara udaljena od granice s Hrvatskom, odnosno 25 kilometara od Zagreba. “U slučaju evakuacije ne bi se išlo na skloništa, nego na udaljavanje iz Zagreba”, kazao je tada Kalinić.
Nuklearka Krško puštena je u rad 1970., a iz nje Hrvatska, koja je njezin pedesetpostotni vlasnik, dobiva oko 16 posto ukupne električne energije koju potroši. Blizu Hrvatske je i nuklearka Paks u Mađarskoj. Ona je sagrađena prema sovjetskoj tehnologiji, ima četiri nuklearna reaktora, a od Osijeka je udaljena 120 kilometara.
Francuski stručnjaci podvodnim robotom pokušavaju utvrditi zašto je došlo do najnovijega incidenta u NE Krško. Zasad nema jasnoga odgovora ni zadovoljavajućega objašnjenja.
Neki stručnjaci su već upozoravali da je Krško, kada je riječ o sigurnosti, već prilično zastario. Nuklearke koje se danas grade puno su sigurnije, a time i manje opasne za okoliš i stanovništvo.
Unatoč svim obećanjima uprave NE Krško i uvjeravanjima iz različitih ministarstava, nije ugodno na kućnu adresu primati upute o uzimanju tableta kalijeva jodida u slučaju nuklearne nesreće.
Nekako se primjerenijom i ljudskijom čini preporuka zagrebačkoga Ureda za hitne situacije kako je “spas u bijegu” nekamo daleko izvan Zagreba. Zlu ne trebalo, dobro je i to znati.