novinarstvo s potpisom
Papa Franjo susreo se u subotu s ovogodišnjim dobitnicima Ratzingerove nagrade: njemačkim teologom Christianom Schallerom i anglikanskim bibličarem Richardom Burridgeom.
Schaller je profesor dogmatske teologije i zamjenik ravnatelja Instituta pape Benedikta XVI. u Regensburgu, a objavio je sabrana djela Josepha Ratzingera. Burridge je stručnjak za Bibliju i dekan Kraljevskoga koledža u Londonu. Ono što daje posebnu težinu ovogodišnjoj dodjeli nagrada jest činjenica da je Burridge prvi nekatolik koji je primio prestižnu nagradu koja nosi ime Josepha Ratzingera.
Tom je prigodom papa Franjo istaknuo kako je njegov prethodnik ostavio Crkvi i svim ljudima dragocjen dar – svoje razumijevanje Isusa Krista predstavljeno na svima dostupan način kao plod dugogodišnjega studiranja, molitve i teološkog angažmana.
Anglikanski bibličar dobio je priznanje za svoj doprinos u prepoznavanju nerazdvojive povijesne i teološke veze između ličnosti Isusa Krista i evanđelja.
Kao prvi nekatolik koji je primio ovu nagradu, Burridge je istaknuo važnost svega što se događalo u posljednja dva do tri desetljeća ne samo u anglikansko-katoličkom dijalogu već i u bliskoj suradnji na međunarodnoj razini, pogotovo na istraživanjima u sklopu biblijskih studija.
Odnos Katoličke crkve prema Anglikanskoj crkvi uvijek je bio poseban ako ga usporedimo s odnosima Katoličke crkve prema drugim reformiranim crkvama. Jer, iako Anglikanska crkva ima evangeličku konfesiju (s određenim kalvinističkim i episkopalnim elementima u vjerovanju i crkvenoj organizaciji), u njoj je unatoč jakim povijesnim protivljenjima puritanskoga krila Crkve sačuvano mnogo katoličkih elemenata, pogotovo u pogledu svećeničke hijerarhije i apostolskoga nasljeđa.
Snažan iskorak u dijalogu s Katoličkom crkvom svojedobno je napravio canterburyjski nadbiskup A. M. Ramsey svojim posjetom papi Pavlu VI. Taj dijalog se odonda kontinuirano nastavlja kako na hijerarhijskoj tako i na teološkoj razini unatoč načelnim razilaženjima o nekim krucijalnim pitanjima, primjerice o ulozi žene u crkvi.
Naime, Anglikanska crkva je 1993. donijela odredbu o svećeničkom ređenju žena, što je za Katoličku crkvu još neprihvatljivo. Međutim, kao što je istaknuo Richard Burridge, ovogodišnji dobitnik Ratzingerove nagrade, na znanstvenoistraživačkoj razini ta suradnja i dalje jača.