novinarstvo s potpisom
Predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović primio je u svom uredu Ozrena Matijaševića, predsjednika Hrvatske udruge radničkih sindikata, Zvonka Šegvića, predsjednika Nezavisnog sindikata Brodosplita, Vedrana Dragičevića, predsjednika Sindikata metalaca Hrvatske – Industrijskog sindikata (SMH – IS), Ivana Čavku, predsjednika Radničkog sindikata Brodosplita, Pavla Matošića, dopredsjednika Nezavisnog sindikata Brodosplita, Joška Franića, glavnog povjerenika SMH – IS-a, Darka Pappu, člana Uprave Brodosplita d. d., ministra rada i mirovinskog sustava Miranda Mrsića, pomoćnicu ministra gospodarstva Sabinu Škrtić i predstavnika Hrvatske brodogradnje-Jadranbroda Ruđera Friganovića.
Na sastanku je postignut sporazum kojim se uspostavlja socijalni mir i otvara postupak pregovora. Predstavnici sindikalnih organizacija i središnjica s jedne strane i predstavnik Uprave Brodosplita d. d. s druge strane, a u nazočnosti predsjednika Josipovića, ministra rada i mirovinskog sustava g. Mrsića te predstavnika Ministarstva gospodarstva i Hrvatske brodogradnje-Jadranbroda, donijeli su i nekoliko važnih odluka.
Prije svega, u Brodosplitu d. d. i svim ovisnim društvima omogućit će se sindikalni rad sukladno zakonu i drugim propisima. Sindikati će Upravi dostaviti popis članova, a Uprava će u roku od pet dana sindikatima naznačiti u kojoj su tvrtki – matičnom ili ovisnom društvu – zaposleni sindikalni članovi. Nadalje, Uprava se obvezuje da će ustegnuti sindikalnu članarinu zaposlenicima za koje sindikati ustvrde da su njihovi članovi, a sindikati u slučaju spora preuzimaju odgovornost za točnost podataka, uključujući i refundaciju neopravdano uskraćenih sredstava. Počet će i pregovori o novome ili izmijenjenome kolektivnom ugovoru u Brodosplitu d. d. i ovisnim društvima koja su obuhvaćena procesom restrukturiranja, a prihvaćeni model kolektivnog ugovora ponudit će se na pristupanje ostalim novoosnovanim ovisnim društvima.
Za tromjesečnih pregovora uprava i sindikata vladat će socijalni mir koji uključuje urednu isplatu plaća i poštovanje zakonskih prava radnika.
To je vjerojatno i najvažniji dio ovog sastanka na Pantovčaku, koji je na neki način i poruka samoj vladi Zorana Milanovića. Jer ona se, prodavši Brodosplit privatnom vlasniku, riješila pregolemog tereta, višegodišnjih nagomilanih dugova škvera, bijesnih i osiromašenih radnika te zaboravila to nesretno splitsko brodogradilište.
Sagledavajući situaciju obiju strana, teško je reći koja ima potpuno pravo, a koja ne jer nakon prelaska u ruke privatnika država nema pravo miješati se u njihove međusobne odnose. Međutim, zadnji su događaji – a svjedočili smo iznimno mučnim situacijama između radnika i vlasnika, pokazali da bi se to nezadovoljstvo lako moglo preliti i u opće nezadovoljstvo radnika u burnom Splitu. Uostalom, upravo je u tom gradu zabilježena visoka stopa nezaposlenosti, a i priličan otpor Milanovićevoj vladi.
Podsjetimo, od trenutačno 2000 zaposlenih većina će do kraja godine dobiti ugovore na neodređeno, a 500 zaposlenika bit će angažirano na određeno vrijeme. Brodosplitovi su radnici proteklih tjedana prosvjedovali zbog novog načina isplate plaća, a buru je izazvalo i traženje Uprave škvera da se izda čak 4500 radnih dozvola za strane radnike koji bi sljedećih godina radili u Brodosplitu. No ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić izjavio je da se takve dozvole neće izdavati sve dok u nas ima nezaposlenih a stručnih radnika.
Shvaćajući u kakvu trenutku živimo, Josipović je učinio jedino što je mogao – posjeo obje strane za pregovarački stol kako bi se donijele razumne odluke koje idu u korist svim ”zaraćenim” stranama. Za razliku od premijera i nekih njegovih ministara, predsjednik Josipović je, ako ništa drugo, do sada bar pokazao da ima sluha za socijalnu komponentu. Uostalom, što god mu spočitavali, za takvu se, uljuđenu ali baš i socijalnu državu, i zalagao u svojoj predsjedničkoj kampanji.