novinarstvo s potpisom
Demokrat Bill de Blasio izabran je za novoga gradonačelnika New Yorka. S osvojenih 73 posto glasova uvjerljivo je pobijedio protukandidata iz republikanskoga tabora Joea Lhotu.
De Blasio je prvi demokrat na čelu New Yorka u zadnjih 20 godina. Pobjedu je ostvario jer je obećao smanjiti jaz između siromašnih i bogatih. “Nijedan Njujorčanin ne smije ostati po strani”, bio je njegov slogan. Nakon pobjede upozorio je da problemi neće biti riješeni u jednom danu, ali je dodao kako će učiniti sve da ispuni svoja obećanja.
De Blasio je talijanskoga podrijetla, ima 52 godine, oženjen je Afroamerikankom Chirlane McCray, pjesnikinjom, s kojom ima dvoje djece. Rođen je na Manhattanu, ali je odrastao u Massachusettsu s majčinom obitelji, Kada su mu se roditelji rastali, uzeo je majčino prezime. Njegov otac, mornarički veteran, počinio je samoubojstvo nakon što je otkriveno da ima rak pluća.
Pravo ime mu je Warren Wilhelm a Bill nadimak. U New York se vratio na studij političkih znanosti, a diplomirao je na Sveučilištu Columbia. Osamdesetih je često bio u Nikaragvi, 1989. sudjelovao je u kampanji prvoga crnačkoga gradonačelnika New Yorka Davida Dinkinsa te bio menadžer u kampanji Hillary Clinton kada je 2000. izabrana u Senat.
U Gradsko vijeće New Yorka ušao je 2001., a nakon dva mandata na toj dužnosti izabran je za javnoga gradskog pravobranitelja. Bio je u stalnom sukobu s gradonačelnikom Michaelom Bloombergom. U kampanji je najavio da će se, pobijedi li, dogoditi “jasan rez” u odnosu prema Bloombergovoj vladavini New Yorkom.
Demokrati nisu imali gradonačelnika u New Yorku od 1993., kada je na izborima pobijedio republikanac Rudolf Giuliani. Na dužnost je stupio 1. siječnja 1994., potom je osvojio još jedan mandat. Multimilijarder Bloomberg, koji je na posao putovao podzemnom željeznicom, bio je na vlasti tri mandata. Promijenio je i zakon da bi se mogao kandidirati treći put.
Za njegova se upravljanja gradom, prema statističkim podacima, kriminal u New Yorku drastično smanjio. Postao je jedan od najsigurnijih velikih američkih gradova s najnižom stopom ubojstava u zadnjih 50 godina. Grad svake godine posjeti oko 50 milijuna turista, ulice su pune javnih bicikla, zelene se površine redovito održavaju, uređeno je puno trgova na kojima se pješaci mogu odmoriti.
S druge strane, povećale su se razlike između bogatih i siromašnih. U New Yorku ima 400 tisuća milijunaša i najviše milijardera na svijetu, ali 21 posto stanovnika toga megalopolisa živi ispod praga siromaštva.
Za De Blasija glasovala je srednja klasa i manjine. U New Yorku, najvećem gradu u SAD-u, živi 8,3 milijuna stanovnika – 33 posto čine bijelci, 25,5 posto crnci, 28,6 posto Hispanoamerikanci i 12,7 posto azijati.
U gradu je inače šest puta više demokratskih nego republikanskih birača, ali su oni proteklih godina glasovali za Bloomberga, koji je izabran samo nekoliko mjeseci nakon terorističkih napada 11. rujna. Prema anketama, samo 18 posto ispitanih kazalo je uoči njegova odlaska da Bloomberg nije obavio dobar posao.
Bloomberg će na vlasti ostati do kraja godine. Kaže da tijekom tri mandata nije uzeo ni dana godišnjeg odmora.
Bill de Blasio stupa na dužnost 1. siječnja 2014.