novinarstvo s potpisom
“Promicati mir u svijetu, zvanje Europe” središnja je tema izvješća Vijeća biskupskih konferencija zemalja Europske unije (COMECE), koje je 15. lipnja predstavljeno u Briselu. U dokumentu se raspravlja o budućoj strategiji Europske unije na području vanjske politike i sigurnosti.
U svijetu obilježenom krhkošću, međunarodnim napetostima i terorizmom Europa treba otkriti svoj poziv na mir i pomirbu. Europski biskupi priželjkuju diplomaciju u službi mira, da štiti ljudska prava, s posebnom pozornošću na selilačku pojavu u suradnji sa zemljama polaska, prolaza i useljenja.
U borbi protiv terorizma zahtijevaju usklađivanje žurnih preventivnih mjera s dugoročnim preventivnim mjerama, suzbijanje radikalizma i poticanje miroljubivih rješenja sukoba. Nužno je obuzdati međunarodnu financijsku potporu namijenjenu terorističkim djelatnostima, istaknuto je u dokumentu.
Osvrnuvši se na izvješće u razgovoru za Radio Vatikan ravnatelj Međunarodnoga saveza kršćanskih dragovoljačkih organizacija i član radne skupine Pravda i mir pri COMECE-u Attilio Ascani podsjetio na Papinu tvrdnju da oružje brže putuje od hrane, dodajući da mir valja zasnivati na tri stupa: izgrađivati mir pomoću sigurnosti i pravde; s većom transparentnošću u trgovini oružjem graditi sigurnost, te na učinkovitoj obrambenoj a ne osvetničkoj politici.
Europski biskupi, dakle, pozivaju na aktivniji i poticajniji pristup miru i sigurnosti, koji se ne ograničava samo na fizičko i vojno nadziranje opasnosti u i oko Europske unije. Pozivaju da se aktivnije izgrađuje mir koji je pomalo u naravi EU, istaknuo je Ascani.
Poziv biskupa vrlo je važan za ulogu Europske unije u bliskoistočnoj krizi, gdje je važno biti “treći” čimbenik, uz Rusiju i Sjedinjene Američke Države, za izgradnju mira i dijaloga kojega danas nema. Posebna je pozornost usmjerena i na upravljanje humanitarnom pomoći, da se uvijek nadahnjuje na načelima humanosti i nepristranosti, istaknuto je u dokumentu.
Glede pak gospodarstva, Vijeće priziva poštene i pravedne trgovačke ugovore koji jamče posebni obzir prema zemljama u razvoju.
Klima i energija također zabrinjavaju europske biskupe, koji preporučuju smanjivanje stakleničkih plinova i poticanje obnovljivih energija.
Što se tiče sigurnosti, zahtijeva se zajednička obrana i razvijanje strategije razoružanja, u prvom redu nuklearnoga oružja.
Mir valja izgrađivati pomoću pravde. Ne mogu se samo obuzdavati žarišta nasilja. Danas vidimo da Europa s Afrikom i drugim državama ponekad promiče trgovinske politike vodeći računa o europskim potrebama. To nije pošteno ni pravedno.
Pa i sama uporaba energije, širenje i razdioba energija u svijetu vrlo je važno pitanje koje zahtijeva stvaranje jednakosti i pravde u raznim državama, jer upravo izbijanje ljutnje, mržnje i osjećaj nepravednosti stvaraju ono što danas vidimo kao terorizam, ali i kao prijetnju našoj sigurnosti, ističe se u izvješću europskih biskupa.
(IKA)