novinarstvo s potpisom
Milivoj Solar, jedan od najistaknutijih hrvatskih proučavatelja književnosti i autor dvadesetak knjiga, među kojima se najviše ističe gotovo kultna ”Teorija književnosti” s 20 izdanja, ovogodišnji je dobitnik nagrade ”Kiklop” u kategoriji ”Nagrada za životno djelo”, objavio je Bruno Kragić, predsjednik Upravnog odbora nagrade ”Kiklop” jučer na konferenciji za novinare na 36. Međunarodnom sajmu knjiga i učila Interliber. Nagradu dodjeljuje Sa(n)jam knjige u Istri deseti put, a ovogodišnjem laureatu, kojemu su prethodili Mirko Kovač, Predrag Matvejević, Slavko Goldstein i Aleksandar Flaker, dodijelit će se 15. prosinca, zadnjeg dana pulskog sajma knjiga.
Govoreći o važnosti životnog djela Milivoja Solara, Kragić je naglasio da je dugogodišnji sveučilišni profesor postao simbol studija komparativne književnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu i ikona proučavanja književnosti u nas. ”Solar je svoju iznimnu poziciju potvrdio vrhunskim analizama pojedinačnih djela, kao što su ‘Krik i bijes’, ‘Majstor i Margarita’, ‘Srce tame’ i druga, preglednim raspravama o oblicima kao što su mit i roman, a bio je među prvima koji su se počeli sustavno baviti problemima postmoderne, trivijalne književnosti, vica, trača i ukusa”, zaključio je Kragić.
Objavljena su i imena nominiranih za nagradu ”Kiklop 2013.” u 11 kategorija. Jednoglasno je donesena odluka o ukidanju kategorije ”Leksikografsko djelo godine” s obrazloženjem ”da je riječ o složenom segmentu izdavaštva koji je posebno pogođen kretanjima u kulturi, ne samo krizom već i sve naglašenijim okretanjem leksikografije internetskoj prezentaciji”. Nominacije su izabrane nakon prvoga kruga glasovanja između gotovo 200 valjanih prijava 50 nakladnika, što je najviše prijava dosad. U drugi krug glasovanja, koji će se održati od 18. do 25. studenoga, ušla su 34 kandidata u 11 kategorija.
Govoreći o 10. obljetnici pulskog sajma knjiga, direktorica Magdalena Vodopija prisjetila se početaka i svih važnijih suradnika te naglasila kako se nisu nadali da će doći do desete nagrade ”Kiklop”. ”Bilo je turbulentno i živahno, bilo je policijskih ispitivanja, sudskih ročišta, ‘Kiklop’ je bio uzdizan i bacan u blato, no ostao je jedna od najprestižnijih književnih nagrada u Hrvatskoj”, istaknula je Magdalena Vodopija.
U kategoriji ”Urednik godine” nominirani su Gordana Farkaš Sfeci iz Naklade OceanMore, inače urednica i izdavačica knjiga triju nobelovki – Elfriede Jelinek, Herte Müller i Alice Munro, Irena Lukšić iz Hrvatskoga filološkog društva i Disputa te Kristijan Vujičić iz Naklade Ljevak.
U kategoriji ”Prozno djelo godine” nominirana je ”Belladonna” Daše Drndić u Frakturinu izdanju, ”Božanska dječica” Tatjane Gromače, također u Frakturinu izdanju, ”Črna mati zemla” Kristiana Novaka u Algoritmovu izdanju i ”Nahrani me” Romana Simića Bodrožića (Profil knjiga).
Za najbolju pjesničku zbirku godine predložena je zbirka ”Plaši li te moja boja” Krešimira Bagića (MeandarMedia), ”Kapi za oči” Arsena Dedića (Profil knjiga) i ”Crna pokrajina” Marka Pogačara (Algoritam).
Za najbolju knjigu eseja nominirano je djelo ”Apsurd je zarazna bolest” Zorana Ferića (V.B.Z), ”Gradovi, sela, dvorci: (vodič za literarne putnike)” Irene Lukšić (Hrvatsko filološko društvo i Disput) i ”[email protected]: (pogovori II)” Julijane Matanović (V.B.Z.).
U kategoriji ”Publicistička i znanstveno-popularna knjiga godine” predložena su djela ”Trenuci katarze: prijelomni događaji XX. stoljeća” Tvrtka Jakovine (Fraktura), ”Uvod u hrvatsku kratku priču” Helene Sablić Tomić (Leykam international) i ”Proust u Veneciji, Matoš u Mlecima” Milane Vuković Runjić (Vuković & Runjić).
Za najbolju knjigu godine inozemnog autora predloženi su ”Konstruiranje neprijatelja i drugi prigodni tekstovi” Umberta Eca (Mozaik knjiga), ”Previše sreće” Alice Munro (Naklada OceanMore) i ”Jugoslavija, moja domovina” Gorana Vojnovića (Fraktura).
U kategoriji ”Knjiga godine za djecu i mlade” predložene su knjige ”Mjesečeve sjene: o vješticama i pričama noćnih sati sjeverozapadnog dijela Medvednice i samoborskog kraja” Zdenka Bašića (Planetopija), ”Igrokazi za djecu” Mire Gavrana (Mozaik knjiga) i ”Vidimo se na fejsu” Sanje Pilić (Mozaik knjiga). Nagradi za najbolju slikovnicu godine mogu se nadati Ivana Guljašević (”Čovječuljak Snovuljak”, Igubuka), Sanja Pilić (”Maša i ljeto”, Mozaik knjiga) i Pika Vončina (”Emilijina vrlo neobična pustolovina”, Mala zvona).
Za prijevod godine nominirani su Xenia Detoni (”Paralelne pripovijesti” Petera Nadasa, Fraktura), Giga Gračan (”Kuća svile” Anthonyja Horowitza, Profil knjiga) i Truda Stamać (”Vrijeme srca” Ingeborg Bachmann i Paula Celana, Naklada OceanMore).
Za najbolju debitantsku knjigu godine nominirana su djela ”Srest ćemo se opet” Antonija Barišića (Naklada Jesenski i Turk), ”Duhovi” Ive Ušćumlić Gretić (EKOmobilis) i ”Esekerski capriccio” Željke Živković (Edicija Božičević).