novinarstvo s potpisom
Priopćenje Antifašističke lige u RH
Predsjedniku Hrvatskog novinarskog društva Saši Lekoviću na autoputu Bregana – Lipovac otkazao je automobil. Pregledom automobila ustanovljeno je da je nepoznati počinitelj sabotirao automobil – na prednjem desnom kotaču prepilio je dva vijka, ne bi li tijekom vožnje oni pukli i prouzročili kobnu nesreću za Lekovića i druge osobe.
Tražimo hitnu istragu kako bi se utvdilo tko je sabotirao Lekovićev automobil.
Ako je točna pretpostavka, na žalost vrlo realna, da je taj pokušaj ubojstva vezan za djelovanje g. Lekovića kao predsjednika HND-a, napad predstavlja upozorenje na što su sve spremni protivnici slobode medija i pluralističke demokracije u Republici Hrvatskoj.
Tražimo da Vlada i Sabor RH pošalju jasnu poruku što će učiniti kako bi novinarima i svima nama jamčili slobodu izražavanja.
U zemlji u kojoj nisu sigurni novinari nije siguran ni jedan građanin ni građanka.
Ispred Antifašističke lige RH:
Vesna Teršelič i Zoran Pusić
Priopćenje Kuće ljudskih prava:
Kuća ljudskih prava Zagreb (KLJP) najoštrije osuđuje napad na predsjednika Hrvatskog novinarskog društva (HND) i novinara Sašu Lekovića. Posebno zabrinjava što je posljednji napad, diverzija na automobilu, imala za cilj nanošenje fizičkih ozljeda gospodinu Lekoviću.
Uzimajući u obzir težinu situacije, KLJP zahtijeva hitnu i bezodložnu reakciju policije i državnog odvjetništva. Svaki napad, a posebno fizički napadi na novinare i novinarke moraju biti hitno i temeljito istraženi, a počinitelji sankcionirani.
Ovo nažalost nije izolirani incident, nego nastavak alarmantnog trenda napada na novinare i novinarke te medije. Tijekom svog redovnog praćenja i bilježenja događaja vezanih za kršenja medijskih prava i sloboda, KLJP je zabilježila ukupno 75 slučajeva fizičkih i verbalnih napada, prijetnji i vanjskih pritisaka u 2015. i 2016. godini.
Na ozbiljnost situacije je tijekom svog posjeta Hrvatskoj proljetos upozorio i Povjerenik za ljudska prava Vijeća Europe Nils Muižnieks naglasivši kako napadi na novinare i novinarke moraju biti tretirani s posebnom ozbiljnošću te da institucije moraju poslati jasnu i jaku poruku o neprihvatljivosti takvog ponašanja u demokratskom društvu.
Nažalost, kao što svjedoči i recentni primjer prijetnji upućenih novinaru Goranu Borkoviću i redakciji portala Forum.tm, KLJP upozorava da hrvatske institucije, prije svega policija i državno odvjetništvo, ne pristupaju ovom problemu ozbiljno. Hrvatska je dužna i sukladno članku 10. Europske konvencije o ljudskim pravima poduzeti sve aktivne mjere kako bi stvorila i osigurala poticajno okruženje za slobodu izražavanja.
To nužno podrazumijeva i zaštitu novinara i novinarki od napada kao što je to dodatno naglašeno u Preporuci Odbora ministara Vijeća Europe o zaštiti novinarstva i sigurnosti novinara i drugih medijskih radnika.
Za dodatne informacije kontaktirajte Ivana Novosela (099/2502250; [email protected]).
Ivan Novosel, programski director KLJP