novinarstvo s potpisom
Čitatelji su mi proslijedili ”videoprosvjed” Gerharda Ulricha iz Morgesa u Švicarskoj. Na tri strana jezika (njemačkom, francuskom i engleskom) Ulrich prosvjeduje zbog toga što mu je tužba Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu proglašena nedopuštenom protivno članku 45. Konvencije bez pisane i obrazložene sudske odluke (Ulrichov ”videoprosvjed” pogledati ovdje).
Pisao sam ranije nekoliko puta i o nezadovoljstvu radom Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu u više europskih zemalja i da je, primjerice, Theresa May (tada kao ministrica) izjavila da bi se ljudska prava u Velikoj Britaniji najbolje zaštitila istupanjem te zemlje iz nadležnosti Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu.
A i Guido Raimond, predsjednik Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu, u izjavi objavljenoj 16. siječnja 2016. u francuskom listu Le Monde, praktično je priznao da je od 2010. godine uskraćeno pravo pristupa tom Sudu za ljudska prava ukupno oko 162.000 europskih građana (od toga oko 9000 u Hrvatskoj).
Očito sprečavanje prava pristupa Europskom sudu za ljudska prava više nije specifično ”hrvatski problem” i definitivno ”metastazira” i izvan Hrvatske.
No, ono što je nedvojbeno specifično ”hrvatski problem” je da u Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu zahtjeve (tužbe) iz Hrvatske iz postupka isključuje, protivno članku 45. Konvencije bez pisanih i obrazloženih sudskih odluka, bivša (?) ustavnosudska savjetnica.
Oko dvije godine sam vodio (upravne i na završetku upravnosudske) postupke da bi tek pravomoćnom presudom Visokog upravnog suda Republike Hrvatske izborio da mi Ustavni sud odgovori na novinarsko pitanje.
A sada, nakon što su mi ipak na kraju bili prisiljeni odgovoriti na upit, pokušavaju ”žrtvovanjem pijuna” javnosti sve prikazati kao ”pravnu pobjedu” novinarskog čudaka samo da bi se pozornost javnosti preusmjerila s neugodnih dokumenata kojima se nedvojbeno dokazuje da bivša viša ustavnosudska savjetnica (zaposlenica Ustavnog suda) u Europskom sudu za ljudska prava iz postupaka na tom Sudu eliminira tužbe iz Hrvatske.
Misle još jednom namagarčiti hrvatsku javnost.
Zbog toga još jednom skrećem pozornost čitateljima na činjenice o aktivnostima na sprečavanju prava pristupa Europskom sudu u Strasbourgu hrvatskim građanima.
Spomenuta bivša (?) ustavnosudska savjetnica našla se u situaciji da iz postupka na sudu u Strasbourgu može bez pisane i obrazložene sudske odluke ukloniti predmete na kojima je prije radila kao viša ustavnosudska savjetnica na Ustavnom sudu Republike Hrvatske.
U kojoj mjeri je to neprirodno i u suprotnosti s načelima korektnog sudovanja upućuju čak i hrvatski propisi. Primjerice, prema članku 71. točki 5. hrvatskog Zakona o parničnom postupku (NN 148/11.) iz postupka se izuzima sudac ”ako je u istom predmetu sudjelovao u postupku pred nižim sudom ili pred kojim drugim tijelom”.
Spomenuta bivša (?) viša ustavnosudska savjetnica na ”privremenom radu” u Strasbourgu zove se Elica Grdinić.
Nominalno je Elica Grdinić u Europskom sudu administrativni djelatnik (nije sudac), ali sadržajno ona ima bitno veće ovlasti. Svojom odlukom može isključiti iz postupka na Europskom sudu predmete iz Hrvatske u kojima su građani Republike Hrvatske tražili pravdu od Međunarodnog suda u Strasbourgu nezadovoljni odlukom upravo Ustavnog suda Republike Hrvatske, upravo one sudske institucije u kojoj je Elica Grdinić radila.
Posljednja sudska instanca u Hrvatskoj protiv koje se podnosi tužba međunarodnom sudu je Ustavni sud, odnosno na Europskom sudu se trebaju preispitivati (dvojbene) odluke Ustavnog suda kao najviše sudske instance u Hrvatskoj.
Ili, pojednostavljeno i čitateljima razumljivije, Elica Grdinić je na Europskom sudu u Strasbourgu u situaciji da ”preispituje” prijašnje odluke Ustavnog suda Republike Hrvatske u čijem donošenju je sama sudjelovala kao ustavnosudska savjetnica prije nego što je otišla ”na privremeni rad” u Europski sud u Strasbourgu.
Zbog toga se može osnovano sumnjati da je Elica Grdinić iz Ustavnog suda ”usmjerena” u Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu da bi tamo iz postupka bez pisane i obrazložene sudske odluke eliminirala 98 posto tužbi iz Hrvatske.
Osnovanost sumnje potvrđuje i začuđujuća (dvogodišnja) ustrajnost u nezakonitom odbijanju Ustavnog suda da odgovori na novinarsko pitanje i dostavi podatke o Elici Grdinić, svojoj (bivšoj?) višoj ustavnosudskoj savjetnici ”na privremenom radu” u Europskom sudu za ljudska prava, u kojemu eliminira, ponovimo to, 98 posto tužbi iz Hrvatske čijim rješavanjima bi se preispitivale (dvojbene) odluke Ustavnog suda kao posljednje sudske instance u Hrvatskoj.
Ma koliko možda bio neuobičajen Youtube product Gerharda Ulricha (kada sam ga pogledao, bilo je samo oko 350 klikova), ipak objavljujem i adresu: Gerhard Ulrich, Avenue de Lonay 17
CH-1110 Morges, da se tko god to želi odazove pozivu da ga kontaktira, jer Ulrich procjenjuje da se radi o više od 160 tisuća građana, ”što je ogroman protestni potencijal, puno veći od 47 europskih sudaca koji sjede u Sudu Strasbourgu”.
Treba znati da se moć i bahatost sudaca raznih ustavnih i europskih sudova jednostavno topi kada javnost kritički govori o njihovom djelovanju.
Još jednom objavljujem poziv čitateljima da se odazovu i dostave broj svojeg predmeta proglašenog nedopuštenim bez pisane i obrazložene sudske odluke na Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu (na e-mail: [email protected]).
Uputili bismo javni apel za ”obnovu postupka” svih tužbi, tobože nedopuštenih, čija nedopuštenost nije obrazložena pisanom sudskom odlukom. A umjesto peticije s imenima čitatelja javni apel bi se objavio samo s brojevima pravno ništavo odbačenih predmeta.
Zahtijevali bismo u javnom apelu da se sve te tužbe eliminirane na pravno ništavan način zaista ocijene u legalnom sudskom postupku i podnositeljima dostave pisane i obrazložene sudske odluke.
I napokon, usporedno objavljujem publikaciju s dokazima (utvrđenim i u dugotrajnom pravomoćno okončanom sudskom postupku) o sprečavanju pristupa Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu kao i o sprečavanju informacija u Hrvatskoj o kršenju prava na pristup ovom međunarodnom sudu.
Odsad su svi dokazi dostupni javnosti (pogledati ovdje). http://ivicagrcar.weebly.com/
***
Pozivamo čitatelje da se jave Ivici Grčaru i iznesu svoje probleme prouzročene time što im razni moćnici krše prava.
Pišite na [email protected], odnosno na [email protected] ili nazovite broj ++ 385 (0)98 484 355
***
Opaska uredništva: za podatke i ocjene iznesene u ovoj rubrici odgovara isključivo autor.