novinarstvo s potpisom
Nikakvo povjerenstvo ne može promijeniti, prikriti, a kamoli relativizirati činjenice o Jasenovcu, kazao je u ponedjeljak predsjednik Koordinacije židovskih općina Hrvatske Ognjen Kraus pod Kamenim cvijetom u Spomen području Jasenovac, pred rođacima i poštovateljima više od osamdeset tisuća žrtava ubijenih u ustaškome logoru smrti.
Među stotinjak okupljenih na trećoj ovogodišnjoj komemoraciji, koju su organizirale hrvatske židovske općine u povodu Jom Hašoa, Dana sjećanja na žrtve Holokausta, bili su inozemni veleposlanici i predstavnici srpske i romske zajednice, te samo jedna hrvatska političarka, Jadranka Kosor, koja ni ove godine nije propustila svoj redoviti običaj da sudjeluje u komemoracijama za žrtve Holokausta. U Jasenovac su stigli još vladika pakrački Jovan Ćulibrk, predsjednik Antifašističke lige Zoran Pusić, predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Aleksandar Tolnauer, glasnogovornik Documente – Centar za suočavanje s prošlošću Eugen Jakovčić i drugi.
Dostojanstvena komemoracija počela je čitanjem dijela imena Židova ubijenih u Jasenovcu, njihove godine rođenja i likvidacije. Među tim imenima, pročitana su i ona sa samo jednom godinom – 1942., godinom rođenja i smrti. Upaljene su svijeće, po židovskome običaju položeni kamenovi u znak sjećanja na mrtve, te vijenci. Glavni rabin Hrvatske i Crne Gore Luciano Moše Prelević izmolio je Kadiš, židovsku molitvu.
“NDH je sustavno istrebljivala Rome, Srbe, Židove i sve one koji su se toj zločinačkoj tvorevini suprotstavili. Takozvana Nezavisna država Hrvatska bila je jedina europska zemlja koja je donijela svoje rasne zakone, kao i jedina koja je imala svoje koncentracijske logore smrti. Da, to je bila takozvana NDH”, podsjetio je Kraus u govoru.
Rasni zakoni obuhvaćali su sve, bez obzira na uzrast, a oni koji su na osnovu njih izbačeni iz domova, poniženi i opljačkani, poslani su u logore smrti, podsjetio je.
“Na taj put bez povratka svatko od njih bio je poslan s dokumentom potpisanim ustaškim pozdravom ‘Za dom spremni’. Zločinci koji su ih ubijali u ovom logoru ili u četrdesetak drugih logora pozdravljali su ‘Za dom spremni’. Ljudi su ovdje ubijani izgladnjivanjem, radom i masovnim pogubljenjima, a nad ustaškim metodama ubijanja zgražali su se čak i njihovi njemački gospodari. Da, to je bio Jasenovac. Da, to je činjeno pod znakom ‘U’ i uz pozdrav ‘Za dom spremni’. To je bila takozvana NDH”, gotovo je vapio Kraus.
Usprkos tome, nastavio je, taj se znak i taj pozdrav danas javljaju na javnim mjestima, čak i u Jasenovcu.
“Usprotivili smo se tome i pozvali vlast da ukloni ploču s pozdravom ‘Za dom spremni’, ali to se nije dogodilo.I zato smo odlučili da se ne pridružimo oficijelnoj komemoraciji i da sami komemoriramo žrtve Jasenovca, i to na Jom Hašoa. Nikakvo povjerenstvo ne može ove činjenice promijeniti, prikriti, a kamoli relativizirati za dnevnopolitičke potrebe”, kazao je pod Kamenim cvijetom, na već drugoj uzastopnoj komemoraciji koju Koordinacija židovskih općina Hrvatske odbija organizirati s vladom, njezin predsjednik Ognjen Kraus.
Poslije komemoracije on je kratko komentirao opravdanje kojim je premijer Andrej Plenković jučer u Jasenovcu pokušao objasniti ustaški pozdrav na jasenovačkoj spomen ploči poginulim pripadnicima HOS-a – da su vlade više političkih opcija legalizirale žig s pozdravom ‘Za dom spremni’.
“Da je predsjednik Tuđman živ, te ploče ne bi bilo,” kratko je rekao Kraus.
Hoće li tim povodom išta poduzeti, pitali smo ravnatelja Spomen područja Jasenovac Ivu Pejkovića, koji je odgovorio kako će uskoro “razgovarati s Ministarstvom kulture, i vidjeti što se može učiniti”.
Jadranka Kosor, koja je na židovske komemoracije žrtvama Holokausta dolazila i kao premijerka, ali redovito dolazi i posljednjih godina, nije na naš upit, zbog dostojanstva prigode, željela komentirati aktualno ponašanje vlade prema ustaškim žrtvama. Rekla je tek kratko da je “dolazak na današnju komemoraciju jasna i najbolja poruka”.
(Prenosimo s portala Novoga lista).