novinarstvo s potpisom
Žene trebaju biti prisutne na raznim područjima života, kako bi pridonijele jedinstvu ljudske obitelji, nadilazeći kulturu odbacivanja, istaknuo je papa Franjo, susrevši se 9. lipnja u Vatikanu sa sudionicima opće skupštine Papinskoga vijeća za međureligijski dijalog, koji su se ovih dana okupili te raspravljaju o temi ”Uloga žene u odgoju za opće bratstvo”, izvijestio je Radio Vatikan.
Žene s njihovim darovima i sposobnostima, ali i muškarce, Papa je potaknuo da idu zajedno prema dijalogu.
”Danas je više nego ikada potrebno da žene budu nazočne u društvenom, gospodarskom, političkom, nacionalnom, međunarodnom i crkvenom životu”.
Tom tvrdnjom izrečenom u prigodi opće skupštine Papinskoga vijeća za međureligijski dijalog Papa želi ponovno istaknuti važnost žene u odgoju za opće bratstvo, i to u svijetu koji zasjenjuje i pogađa njezino dostojanstvo, čineći ju često žrtvom zlostavljanja i nasilja.
Žene su, naime, pa čak i djeca, među najčešćim žrtvama slijepoga nasilja. Tamo gdje prevladaju mržnja i nasilje, oni uništavaju obitelji i društva, priječeći ženi da, u zajedničkim namjerama i djelovanju s muškarcem, mirno i djelotvorno obavlja svoje poslanje odgojiteljice, napomenuo je Papa.
Prvi je korak prema pravednijem i bratskijem društvu vrednovanje uloge žene, također putem pravnih sredstava, tako da mogu svoje darove u potpunosti prenositi cijeloj zajednici, te pridonositi jedinstvu ljudske obitelji.
Riječ je o tomu da se poveća prostor djelotvornije nazočnosti žena. Mnogo je žena koje u svojim svakodnevnim dužnostima, koje izvršavaju požrtvovno i savjesno, a katkada i herojskom hrabrošću, svoj ženski genij i svoja dragocjena obilježja ulažu u najrazličitije, posebne i stručne sposobnosti, uz stvarno iskustvo majki i odgajateljica, napomenuo je Papa.
Inzistira također na pozivu na bratstvo, urođeno ženama, i sposobno učiniti da se rode i razviju novi načini prihvaćanja i uzajamnoga poštovanja.
”Važan je tu doprinos žene na odgojnom području, i to ne isključivo kao majke, nego zbog načina na koji se odnosi općenito prema ljudskom životu”, kazao je je papa Franjo.
”Na taj način žene, duboko povezane s otajstvom života, mogu mnogo učiniti u promicanju duha bratstva, i to svojom brigom za očuvanje života i svojim uvjerenjem da je ljubav jedina snaga koja svijet može učiniti dobrim za život svih ljudi. Zapravo, žene su često jedine koje prate druge, ponajviše one koji su u obitelji i u društvu najslabiji, kao i žrtve sukoba i one koji se moraju suočavati sa svakidašnjim izazovima”, istaknuo je Papa.
Kako bi se izgradilo opće bratstvo, u temelju je svega potreba za dijalogom, te izgradnja prijateljskih veza punih poštovanja. I u tomu je žena često zauzetija od muškarca na međureligijskom području, na razini ”dijaloga života”, pridonoseći tako boljem razumijevanju izazova tipičnih za višekulturnu stvarnost.
Ali, žene se mogu potpuno uključiti i u razmjenu na razini vjerskoga iskustva, kao i na teološkoj razini. Mnoge su žene dobro pripremljene za susrete međureligijskoga dijaloga na najvišim razinama, i to ne samo s katoličke strane.
To znači da doprinos žena ne treba ograničavati na ”ženske” teme, ili na susrete samih žena. Dijalog je put koji žena i muškarac trebaju prijeći zajedno, istaknuo je papa Franjo.
(IKA)