novinarstvo s potpisom
U Hrvatskoj prevladava sprečavanje informacija. Čak i u Zakonu o pravu na pristupu informacijama propisani su teško razumljivi brojni i dugotrajni komplicirani administrativno pravni postupci, u biti više kao prepreke novinarima i ostalim podnositeljima zahtjeva za pravo na pristup informacijama, a znatno manje kao olakšice za pristup informacijama.
Kako to izgleda može se pogledati u publikaciji o 22 mjeseca dugom postupku zbog prava na pristup informacijama u publikaciji ”Sprečavanje informacija o uskraćivanju prava na pristup Europskom sudu za ljudska prava”.
Sprečavanjem informacija i cenzurom u Hrvatskoj bave se svi – Ustavni sud, Ured predsjednice, Sabor, Vlada i sva ministarstva, pa čak i Hrvatska radiotelevizija.
Još jedino neovisni novinari povremeno objavljuju informacije zbog kojih ”profesionalci” iz tzv. institucija sistema – Državnog tužiteljstva i USKOK-a, policije, sudstva i raznih brojnih inspekcijskih službi – spuštaju glavu ili zatvaraju oči i šute o onome što su doznali o korupciji dužnosnika, osobito o kriminalu ”tipičnih HDZ-ovaca, najsiromašnijih saborskih zastupnika”.
Na najbedastiji način sprečavanjem informacija bave se razne službe Ministarstvo financija, primjerice Porezna uprava naplaćivanjem PDV-a na svaki besplatno podijeljeni tiskani primjerak publikacije o – sprečavanju informacija.
Podsjećam, PDV je porez na promet roba ili usluga.
A jesu li besplatno podijeljeni primjerci knjiga ”promet roba ili usluga” neka čitatelji slobodno izaberu svaki prema svojim osobnim kriterijima.
Kod te knjige, naravno, nije problem u eventualno oporezivom ”prometu” besplatnim primjercima, nego u sadržaju informacija o tome kako Republika Hrvatska krši ljudska prava svojih građana, te o tome na koje načine vlastodršci nastoje spriječiti informiranje javnosti.
Da su kršili građanima Republike Hrvatske pravo na sudsku zaštitu neizravno su priznali i sami ”prekršitelji”.
Na web stranici Hrvatske odvjetničke komore objavljeno je da će od lipnja 2017. godine podnositelji zahtjeva (tužbi) Europskom sudu za ljudska prava zaprimati ”odluke suca pojedinca u kojima će Sud navesti na kojim osnovama su zahtjevi odbačeni kao nedopušteni” (dopis Ureda zastupnice Republike Hrvatske pri Europskom sudu za ljudska prava Klasa: 910-04/17-01-07 URBROJ: 50447-04/1-17-06 od: 7. lipnja 2017).
To znači da do ”lipnja 2017. godine” to nije bila praksa.
Ali, nakon što su to ”prekršitelji” priznali, poreznici su odlučili udariti PDV-om po knjizi u kojoj su prije ”priznanja” objavljeni dokumenti o tome kako se iz postupka na Europskom sudu za ljudska prava protupravno eliminira tužbe i, protivno članku 45. Konvencije, podnositeljima zahtjeva (tužiteljima) ne dostavljaju pisane i obrazložene sudske odluke.
Glupost, jer hrvatska javnost je unatoč zakašnjeloj (re)akciji poreznih vlasti s PDV-om na besplatnu knjigu već informirana o kriminalu sudaca i službenika Ustavnog suda u sprečavanju prava pristupa međunarodnom sudstvu do mjere da se objavljuje da se s tom protupravnom praksom prestaje (od lipnja 2017.).
PDV-om po besplatnoj knjizi nije usamljeni primjer bedastih cenzura iz Ministarstva financija.
I novinar Drago Hedl objavio je članak o tome kako je Porezna uprava, suprotno Ustavu RH, cenzurirala portal SBplus ”jer pišu negativno o HDZ-u”.
Apsurdno je da su iz Ministarstva financija, uopće ne negirajući cenzuru, pokušali nekim objašnjenjima opravdati svoj neustavni postupak.
Sprečavaju se sve informacije.
U prethodnim kolumnama objavljeno je kako je ovršeniku na pitanje koliko je zapravo dužan i dokad će mu oduzimati trećinu od mizerne mirovine – uskraćena informacija.
Izvjesni Marijan Hmelina, pročelnik u Ministarstvu financija u svojstvu ovrhovoditelja, odgovorio je da ”nije u mogućnosti izdati otplatni plan zajedno sa planom kamata do ispunjenja otplate iz razloga jer Financijska agencija (Fina) je izvršitelj navedenog (ovršnog) rješenja”.
A iz varaždinske Fine odgovorila je izvjesna Anamarija Režek ”da ne izrađuju otplatni plan za ovršenika”.
I tako su si Hmelina i Režekica zamislili sprečavanje informacija (o lihvarskim ovrhama Ministarstva financija i Fine).
Jebeš zakonsko pravo ovršenika na to da dozna koliki mu je zapravo dug (nakon ”pripisa” lihvarskih kamata) u ovršnom postupku koji problematično Ministarstvo financija provodi bez sudskog nadzora.
Važno je spriječiti tu informaciju.
I razni Hmeline i Režekica spremno trpe višekratnu medijsku prozivku imenom i prezimenom samo da bi mogli nastaviti postupati po starome kao da se ništa nije dogodilo.
Podsjećam, i Hrvatska radiotelevizija (!?) je uz pomoć sudaca iz Visokog trgovačkog suda i Vrhovnog suda Republike Hrvatske cenzurirala ”svoje” novinare i Hrvatsko novinarsko društvo i trajno zabranila da se u okviru stručne rasprave na okruglom stolu u Novinarskom domu prikaže TV emisija ”Latinica” pod naslovom ”Zločini privatizacije ne zastarijevaju”.
Cenzura TV emisije ”Latinica” je omogućena neustavnom revizijskom odlukom Vrhovnog suda (Revt342/13) o (isto neustavnoj) pravomoćnoj presudi Visokog trgovačkog suda (Pž-7598/11).
Cenzura je u Hrvatskoj formalno zabranjena člankom 38. Ustava (prema stavku 3. zabranjuje se cenzura i novinari imaju pravo na slobodu izvještavanja i pristupa informaciji).
Da bi se prikrilo kršenje Ustava zbog cenzure, formalno je sve prikazano kao stečeno pravo Hrvatske radiotelevizije na iskorištavanje novinarskih autorskih djela stvorenih u radnom odnosu.
Pa je ”iskorištavanje prava prvog prikazivanja” sudski zloupotrijebljeno da bi se trajno zabranilo Hrvatskom novinarskom društvu da na okruglom stolu o cenzuri prikaže snimljene novinarske TV priloge: ”Pravo(m) u NAMU” novinarke Ane Jelinić, ”Noćne more u tvornici snova” novinarke Nataše Ban Leskovar i ”Tko je jamio nije platio” novinara Petra Štefanića, snimljene za ”bunkeriran” TV emisiju ”Latinica” pod nazivom ”Zločini privatizacije ne zastarijevaju”.
Hrvatska radiotelevizija nije dosad pokazala namjeru da prikaže u svojim programima bunkeriranu ”Latinicu” ni sporne autorske novinarske priloge.
Naprotiv, sudskim tužbama Hrvatska radiotelevizija je ustrajala u sprečavanju objavljivanja snimljenih TV novinarskih priloga kršeći na taj način novinarska autorska prava (autorski ugovor se poštuje realizacijom autorskog djela, a ”bunkeriranjem”’ snimljenih TV novinarskih autorskih priloga ugovor o autorskom djelu se krši).
Možda se odustajanje od prikazivanja ove TV emisije Latinica u programima Hrvatske radiotelevizije može iskazivati kao pravo naručitelja da odustane od objavljivanja naručenih novinarskih autorskih priloga, ali ”bunkeriranje” i sudsko trajno zabranjivanje trećemu (u ovom slučaju Hrvatskom novinarskom društvu) na prikazivanje nedvojbeno je – Ustavom zabranjena cenzura.
Sramotno za Visoki trgovački sud i Vrhovni sud Republike Hrvatske, kao i za Hrvatsku radioteleviziju.
I tako, kao neovisni novinar moram platiti PDV na publikaciju koju sam besplatnim radom pripremio i napisao, dao tiskati i besplatno podijelio da bi unatoč svim pokušajima sprečavanja informiranja javnosti objavio dokumente o tome tko to imenom i prezimenom krši ljudska prava (na sudsku zaštitu) građanima Hrvatske u protupravnim postupcima na Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu.
I ne bi me to toliko ojadilo (PDV na besplatne knjige iznosi svega oko 600 kuna) da u (tobože) prisilnom postupku naplate duga porezno povlaštenom poduzetniku Josipu Klemmu isti poreznici nisu odlučili pogodovati nezakonitim otpisom više od pola milijuna kuna PDV-a (pogledati kolumnu ”Lihvarske ovrhe penzićima, otpisi PDV-a moćnicima”, objavljenoj na portalu Autograf 16. listopada 2016. godine).
Primjenjuje li se u Hrvatskoj isti zakon o PDV-u na moćnike i na (neovisne) novinare?
Očito je da ne!
***
Pozivamo čitatelje da se jave Ivici Grčaru i iznesu svoje probleme prouzročene time što im razni moćnici krše prava.
Pišite na [email protected], odnosno na [email protected] ili nazovite broj ++ 385 (0)98 484 355
***
Opaska uredništva: za podatke i ocjene iznesene u ovoj rubrici ”Autografova pučkobranitelja” odgovara autor.