novinarstvo s potpisom
Neophodno je strpljenje i naporan rad.
Zoran Đinđić, 2000.
* * *
Za Zorana Đinđića politika je predstavljala, pre svega “svet života” (Husserl). Taj “svet života” imao je u Srbiji devedesetih godina prošloga veka dve strane: na jednoj – rigidni komunistički režim koji se žilavo održavao još jedino tu, a na drugoj – jalova i neefikasna opozicija tom režimu.
Đinđić nikada nije personalizovao ni jednu ni drugu stranu; “Uopšte me ne interesuju lične osobine prošlih, trenutnih i budućih lidera… Radi se o političkom pristupu”.
A u tom je pristupu uvažavao sledeće činjenice:
Kao prvo, razliku između komunizma u zemljama u kojima je “uvezen” i onih u kojima je, kao u Jugoslaviji, pobedio “iznutra”.
U prvima je demokratizam bio identičan sa oslobođenjem od spoljne prinude: “mi” i “agresori”. U Jugoslaviji, odnosno u Srbiji, nedostatak spoljne prinude kompenzovan je prelaskom sa ravni društvenog na ravan nacionalnog, na kojoj se uspostavlja mehanizam “naši” – “njihovi”.
Zatim, da se komunistički režim u Srbiji, iako autoritaran, ne drži samo na sili već na manipulaciji problemima koje stanovništvo smatra realnim i čije rešenje očekuje.
Naime, Slobodan Milošević se pojavio kao onaj koji Srbiji iz “tri dela” – kakvom ju je učinio Ustav 1974 – “vraća državnost”.
Postavljajući se kao “spasilac države” (Srbija će biti država ili je neće biti!), on je istovremeno “promovisao model vaninstitucionalne, tj. lične nekontrolisane vlasti.
Uz državnost išla je i diktatura. Zoran Đinđić je u to vreme bio jedan od retkih autora u Srbiji koji je upozoravao na moguće posledice neograničenih ovlašćenja koja se daju jednom pojedincu da reši pitanje Kosova.
Video ih je u opasnosti da se teritorijalno pitanje stavi iznad osnovnih prava Albanaca, ali i u opasnosti da se ta ovlašćenja protegnu na sve manjine: etničke, verske, političke.
Kampanja o Slobodanu Miloševiću kao “spasiocu države” nastavila se kampanjom o njemu kao “plebiscitarnom vođi svih Srba”.
U nameri da sačuva socijalističku Jugoslaviju (to jest, državnosvojinski odnos, jednopartijski sistem, ideološki monopol), Milošević je upotrebio Srbe van Srbije, načinivši grešku bez popravke.
Sa ove kampanje prešlo se na kampanju o ekonomiji. Zategnut je luk između dve demagoške parole: “Niko ne sme da vas bije” i “Niko ne sme da vas otpusti”.
Može se, naravno, objasniti da su ljudi dali podršku režimu koji je ponudio svoju verziju problema koji su se i njih ticali i obećao njihova efikasna rešenja.
Teže je, međutim, objasniti zašto su ostali uz Slobodana Miloševića i kada je isanjan san “da ćemo prekim putem i bez mnogo formalnosti stići do svoje države, da ćemo na oruk rešiti nacionalno pitanje i bez korenitih reformi prebroditi ekonomsku krizu”.
U traženju odgovora na ovo pitanje, Zorana Đinđića nisu, opet, zanimale lične karakteristike Slobodana Miloševića (u istoj konstelaciji javio bi se neko sa drugim ličnim imenom i prezimenom), već njegovi socijalni oslonci i način njegovog delovanja. Odnosno, samo srpsko društvo.
(Nastavlja se).
(Prenosimo iz beogradskog tjednika Novi magazin).