novinarstvo s potpisom
Kada osmorici dosad smijenjenih HDZ-ovih ministara pridodamo smjenu prve petorke, proizišlu iz razlaza HDZ-a i Mosta te sklapanja interesnog braka između HDZ-a i HNS-a, dolazimo do impresivne brojke od čak trinaest smijenjenih ministara u mandatu jedne te iste vlade.
Ministra Milana Kujundžića pamtit ćemo kao trinaestoga u nizu otpisanih. Taj broj, poslovično nesretan, lakše ćemo pamtiti od njegova imena. Ime, naime, čine djela, a Kujundžićeva baš i nisu za pamćenje.
Oni koji padoše prvi, stekoše veće pravo na slavu. Ne samo zbog redoslijeda nego i zbog stava kojim su se suprotstavili Plenkoviću.
Prisjetimo se: Orepić, Šprlje i Dobrović morali su otići jer su u Saboru digli ruku protiv ministra Zdravka Marića.
Kada je na sjednici Vlade od tajnice zatražio da pripremi odluku o razrješenju te trojice Mostovih ministara, Plenković je zacijelo već znao da može računati na HNS kao na novog koalicijskog partnera. Uspio je, međutim, tada iznenaditi i ostaviti dojam odlučnosti.
Dojam o Plenkovićevoj odlučnosti će se, međutim, vrlo brzo istopiti. Izborom HNS-a i antagoniziranjem Mosta, premijerov će se manevarski prostor bitno suziti. Nakon trojice već smijenjenih ministara kojima su se ubrzo svojevoljno pridružili Lovrinović i Stier, svaka će mu nova smjena teže padati, i postat će sve sklonijim oklijevanju.
Pokazalo se, međutim, da na koncu neće imati puno izbora. Sve više rupa u kadrovskom postavu razotkrit će šupljinu same kadrovske koncepcije na kojoj je vladu sastavio.
Nema većeg tereta od lošega kadra s kojim moraš surađivati. No Plenković si je to kamenje oko vrata sam privezao.
Je li baš morao izabrati ljude koje je izabrao, jedno je od pitanja na koja možda i ne želimo znati odgovor, jer teško da bi nam se taj odgovor mogao svidjeti.
Afere s ministrima su se uzredale stvarajući dojam odbrojavanja prema nuli. Hoće li itko ostati i kakva je to zbrka – mogao se zapitati čak i glasač HDZ-a naviknut na to da mu njegova omiljena stranka odašilje signale o svojoj snazi, a ne o slabostima.
Toga je lošega dojma zacijelo bio svjestan i Andrej Plenković kada je maltene groteskan omjer između otpisanih i zadržanih ministara pripisao medijskoj ”trešnji”.
“Zabrinjava me fenomen da se toliko jako krene aktivnostima medija tresti ministre, tako da je fokus rada Vlade na neki način u nekom obrambenom stavu, a mi nismo tu da imamo obrambeni stav, već proaktivni stav da rješavamo probleme društva”, bio je premijerov odgovor na upit novinara o mogućoj njegovoj odgovornosti za, eto, već trinaestog po redu ministra koji je ispao iz sedla.
Pokliči za smjenu su se, od jednog slučaja do drugog, nizali u medijskim objavama, a apostrofirali i amplificirali u sekcijama čitateljskih komentara po medijskim portalima, kao i na društvenim mrežama. Doista, zavibriralo je.
Da su se vibracije mogle nekim slučajem mjeriti Richterovom ljestvicom, magnituda bi se tih vibracija vjerojatno kretala negdje između 2 (jedva osjetno) do 5,9 Richtera (razina umjerene štete), da bi u trenucima uoči samih smjena prešle vrijednost od 6 uzrokujući štetu u dijapazonu epicentra. Na Markovu trgu.
I nakon svega, međutim, Plenkovićeva Vlada i dalje vlada, a kompromitirani ministri nastavljaju živjeti ugodnim, tek možda nešto manje povlaštenim životima. Javnost, kao što se to već uvriježilo od jedne do druge vlade, ne dobiva zadovoljavajuće odgovore.
Sve to u ovome času podsjeća na onu izreku o brdima koja su se ozbiljno tresla, nakon čega se rodio – miš.
Zar je doista čitava ”trešnja” bila izazvana samo trivijalnostima, poput nehajna ispunjavanja imovinskih kartica? Jesu li ministri u osnovici ipak bili čisti, i zar je moguće da su mediji samo pakosni? Ili je posrijedi ipak bilo nešto drugo?
Čega to točno ima ili nema u pozadini neispravno ispunjenih imovinskih kartica i nemalo dubioznih načina stjecanja nekretnina, ili pak u pozadini bahatog i netransparentnog obnašanja dužnosti, neodgovornog ponašanja i još neodgovornijeg davanja izjava koje su izazivale pozornost medija i javnosti, doista ne možemo uvijek točno znati.
No možemo spekulirati. S iskustvima čudnovatih privatizacija, predstečajnih nagodbi, javnih nabava i svega drugoga, imamo nažalost na temelju čega spekulirati, i to s negativnim predznakom.
Ne moramo k tome biti poznavatelji ičije imovinske situacije da prepoznamo nekompetentnost i prijetvornost, ako ne i više nego očitu podkapacitiranost pojedinih osoba koje su obnašale najviše dužnosti.
I moramo se zapitati, jer se naprosto ne možemo ne zapitati: čime su te i takve osobe zaslužile obnašati najodgovornije poslove u državi? Očekivani rezultati izostaju, a obrnuti od onih očekivanih se nižu.
I nadalje: zar u Hrvatskoj doista nema kompetentnijih ljudi od onih koje je aktualni premijer izabrao da vode državu? Ako ih ima, a zasigurno ih ima, zašto se okružuje gorima od onih koje je mogao angažirati da je samo malo dublje i šire zagrebao?
Kakvi se politički dogovori, ucjene i nezdravi kompromisi kriju u pozadini neadekvatnih kadrovskih izbora na najvišim državnim razinama?
Previše se pitanja od stvaranja države nagomilalo da bismo i dalje mogli sami sebe ušutkavati.
Što u takvim uvjetima mogu mediji drugo doli ”tresti”? Zahvaćaju ono što im je u ovome času dohvatljivo. Grebu po kori ploda kojemu unutarnja trulež već probija na površinu.
Tresli se ministri, rodile se ostavke. Možda to jest malo, ali to je ujedno i nužni prvi korak. Proces je krenuo, i nezaustaviv je.
Novinari zasigurno neće posustati nego će zalaziti sve dublje i dublje. Kad izgule koru, krenut će prema središtu, sve ako nadzorna tijela u državi i zakažu.
Proces otkrivanja istina ima svoju dijalektiku, i ovo je tek prva faza koja vodi prema sljedećima. Što ne odradi volja, odradit će inercija.
Ne bude li potrebnih i pravovremenih korektiva, neće se tresti samo ministri nego i cijele vlade. S novim generacijama koje stasaju, nestaju polako one koje su bile odgojene na slijepom uvažavanju režima, i s refleksom pogibanja glave ušle u demokraciju. Te nove generacije neće izbjegavati riječ koju stariji tek šaptom izgovaraju: ”korupcija”.
Vrijeme vladanja bez pokrića polako ali sigurno putuje u prošlost.
KOLIKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN, POZIVOM NA BROJ 060 800 333 ILI SLANJEM SMS PORUKE NA 647647 UZ KLJUČNU RIJEČ DEMOS. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA KLIKNITE OVDJE.