novinarstvo s potpisom
Pozdravljamo presudu MKSJ-a kojom je na doživotni zatvor osuđen Ratko Mladić, jedan od najodgovornijih pojedinaca za masovna pogubljenja, silovanja, progone i druge teške zločine počinjene u BiH, kao i genocid u Srebrenici.
Odluka predstavlja simboličnu satisfakciju obiteljima žrtava i važan je korak u osudi svih zločina u ratovima devedesetih.
Prvostupanjsko vijeće Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) osudilo je Ratka Mladića kao sudionika četverostrukog UZP-a (udruženi zločinački podhvat) unutar kojeg su počinjeni brojni zločini nad nesrpskim stanovništvom u BiH.
Odgovornost Mladića temeljem UZP-a kao oblika individualne kaznene odgovornosti proisteklog iz međunarodnog običajnog prava, utvrđena je:
1) u odnosu na zločine počinjene unutar sveobuhvatnog UZP- a s ciljem trajnog uklanjanja bosanskih Muslimana i bosanskih Hrvata s područja na koje su bosanski Srbi polagali pravo;
2) u odnosu na zločine počinjene s ciljem širenja terora među civilnim stanovništvom Sarajeva provođenjem kampanje snajperskog djelovanja i granatiranja;
3) u odnosu na zločine počinjene s ciljem eliminacije bosanskih Muslimana u Srebrenici;
4) zločin počinjen uzimanjem osoblja UN-a za taoce.
Optužbe sažete u 11 točaka optužnice koje se odnose na kaznena djela genocida, zločina protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja, u nepravomoćnoj presudi gotovo su u cijelosti prihvaćene.
Ovo je peta presuda kojom su ubojstva srebreničkih dječaka i muškaraca Bošnjaka kvalificirana kao genocid.
Izvan razumne sumnje dokazani su i progoni, istrebljenja, ubojstva, deportacije i nehumana djela prisilnog prijemještanja počinjena unutar zločina protiv čovječnosti kao i kazneno djelo kršenje zakona i običaja ratovanja realizirano putem teroriziranja civila, protupravnih napada, ubojstava i uzimanja talaca.
Po mišljenju prvostupanjskog vijeća zbog nedostatka genocidne namjere otpala je osuda za zločine genocida počinjene u Foči, Ključu, Kotor-Varoši, Prijedoru, Sanskom Mostu i Vlasenici.
Današnjom presudom MKSJ-a, u optužnici navedeni kao sudionici sveobuhvatnog UZP–a, izostavljeni su predstavnici političko–vojnog i sigurnosnog vrha Srbije (Slobodan Milošević, Jovica Stanišić i Franko Simatović, kao i Vojislav Šešelj i Željko Ražnjatović Arkan).
Mladić je, kao visokorangirani oficir bivše JNA, sudjelovao i u ratu u Hrvatskoj, a u vrijeme njegovog zapovijedanja postrojbama na području Dalmacije dogodili su se također zločini, među njima i u Škabrnji i Nadinu.
Zbog zločina u Škabrnji vođena su četiri kaznena postupaka pred Međunarodnim kaznenim tribunalom za bivšu Jugoslaviju pa je tako u odnosu na dvojicu optuženika donijeta osuđujuća presuda i to protiv Milana Babića te Milana Martića, a ponovljeni postupak u predmetu Jovice Stanišića i Franka Simatovića je u tijeku pred Mehanizmom za međunarodne kaznene sudove. Ured tužiteljstva MKSJ-a teretio je zbog zločina u Škabrnji i Slobodana Miloševića.
Za Documentu, Centar za suočavanje