novinarstvo s potpisom
Dragan Čović, predsjednik HDZ-a Bosne i Hercegovine, prisustvovao je Danu Republike Srpske u Banjoj Luci, iako je Ustavni sud BiH taj praznik još 2015. ocijenio diskriminirajućim za Hrvate i Bošnjake i proglasio ga neustavnim. Ali, Čović i HDZ su se odazvali skupu sa šajkačama i kokardama jer su bliski politički saveznici s vođom bosanskih Srba, Miloradom Dodikom, koji je, recimo, izjavio da je “Drina – srpska rijeka”.
U Republici Srpskoj 9. siječnja obilježavaju u znak sjećanja na taj datum iz 1992., kada je samozvana “skupština srpskog naroda”, kojom su upravljali Radovan Karadžić i Momčilo Krajišnik, donijela odluku o proglašenju “republike srpskog naroda u BiH”.
Tko zna političke prilike, nije iznenađen Čovićem, iako su najveće žrtve etničkog čišćenja u Republici Srpskoj upravo Hrvati, kojih je na tom području prije 9. siječnja 1992. živjelo 220.000, a danas je ostalo manje od 10 tisuća ili jedan od nekadašnjih 25.
Franjo Komarica, banjolučki biskup, često se žalio da HDZ BiH ne mari zbog egzodusa Hrvata iz RS-a, ali njegova upozorenja redovito su odlazila u vjetar. Nastradali su i Bošnjaci, kojih je sada oko 100 tisuća, a nekada ih je bilo 440.000.
Uostalom, banjolučku proslavu ignorirali su gotovo svi predstavnici diplomatskog zbora u BiH, osim ruskog i hrvatskog veleposlanika, no njoj su, sjedeći u prvom redu s Čovićem, sudjelovali predsjednica srbijanske vlade Ana Brnabić i srbijanski ministar obrane Aleksandar Vulin, kao i patrijarh Srpske pravoslavne crkve Irinej. Vulina je prošle godine hrvatska Vlada proglasila personom non grata, a Irinej današnju Hrvatsku voli uspoređivati s NDH.
Na kraju je održana centralna svečanost u povodu obilježavanja Dana RS-a. Ulicama Banje Luke prodefilirala je jedinica odjevena u srpsku uniformu iz 1. svj. rata, uz jednog konja i zastave, a kako ništa u RS-u ne može proći bez Haaškog tribunala, ceremoniji je prisustvovao i sin ratnog zločinca Ratka Mladića, Darko Mladić.
Parada je protekla bez ikakva znakovlja BiH, no uz brojne zastave RS-a i Srbije, a intonirane su samo entitetska i srbijanska državna himna.
Na svečanom prijemu povodom Dana Republike Srpske prisustvovao je i hrvatski veleposlanik u BiH Ivan Del Vechio.
Agencija Srna navodi da je Del Vechio u večernjim satima odradio razgovor s Miloradom Dodikom i da je njihov susret, sudeći prema fotografijama, bio jako srdačan.
Podsjetimo, Dan Republike Srpske Ustavni sud Bosne i Hercegovine proglasio je neustavnim.
(Prenosimo s portala Jutarnjeg lista).
UKOLIKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN, POZIVOM NA BROJ 060 800 333 ILI SLANJEM SMS PORUKE NA 647647 UZ KLJUČNU RIJEČ DEMOS. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA KLIKNITE OVDJE.