novinarstvo s potpisom
I opet, D’Annunzio je baš zadužio talijanske fašiste, izumivši gornje riječi: jedni viču EIA! EIA! A drugi otpovrću ALA LA! Jezična besmislica, historijska opasnost i 2020. kao mi 1920.
Rijeka-Fiume u fokusu Evrope. Evropska prijstolnica kulture 2020 pobrinula se još jače naglasiti svoje mjesto, u Hrvatskoj, u Evropi, u historiji, sa dva važna objekta, brod ”Galeb” bit će poptpuno obnovljen i pretvoren u muzej, u riječkoj luci. A na vrhu Casa alta, ossia Casa torre, ili ormar-s-ladicama (kako su se 1942. rugali kritičari) riječkom neboderu, zajsat će ogromna crvena petokraka.
U nekoliko mjeseci Rijeka se, eto, suočava s povišenom temperaturom i hrvatske i talijanske javnosti, i žestokim akcija-reakcija odzivima domaće i inozemne desnice i ljevice.
Poslije brončanog mini-D’Annuzija u Trstu, i marša kripto-ardita po Rijeci, Rijeka-Fiume odgovara: obnavlja se Titov ”Galeb”, a na vrh nebodera osvanut će umjetnička skulptura od čelika i betona i inspiracije historične: ogromna crvena zvijezda petokraka. Ovdašnja i talijanska desnica sada su jedinstvene: zar se tako Rijeka-Fiume pokazuje kao Evropska prijestolnica kulture?
Palazzo Arbori građen je do 1939. do 1942., projekt salvnog arhitekta Umberta Nordija. Investitor Marco de Arbori, čiji se otac Enrico obogatio u Americi u vrijeme prohibicije, te ga zli jezici povezuju s Al Caponeom, da bi se vratio u Rijeku. Neboder je bio senzacija onog doba, sa svoja 53 metra visine i 14 katova , ali s padom fašizma, Marco de Arbori je propao, uloživši silne novce u Liktorsko (”državotvorno” rekli bi našijenci) dioničko društvo.
Zvijezda na neboderu će biti promovirana 3. maja na dan oslobođenja Rijeke 1945.: kada je na istom mjestu također bila postavljena zvijezda. Monument bi imao ostati do 31 decembra.
To će biti objekt od armiranog betona i željezne konstrukcije u obliku zvijezde petokrake – a u nju će biti uronjeno 2800 krhotina stakla – a toliko je partizana poginulo u bitci za Rijeku.
”Krhotine stakla simboliziraju očekivani vandalizam u kojem petokraka potencijalno stradava, istodobno ukazujući na objekt koji trpi i mogućnost spomenika da se sam brani”, kaže umjetnik Nemanja Cvijanović – koji je načinio spomenik-zvijezdu u instalaciji ”The monument to Red Prizren” (spomenik crvenom Prizrenu), prošle godine na Kosovu.
”Galeb”, zacijelo jedan od najslavnijih brodova u povijesti, izgrađen 1937. kao RAMB III, za prijevoz voća, torpediran je u Benghaziju – i uspio, vozeći krmom naprijed, doploviti do Sicilije, da bi u tršćanskom San Marcu bio obnovljen i kao njemački minopolagač KIEBITZ položio oko 5000 (!!!) mina u Kvarnerski zaliv, saveznička avijacija potapa ga koncem 1944., 1948. je izvađen i prerađen u školski brod JRM GALEB, postavši ploveća rezidencija Josipa Broza Tita.
Tito je Galebom plovio 14 puta u 18 zemalja Europe, Azije i Afrike, u 29 luka i prešao 85.000 nautičkih milja (157.420 km), u trajanju od 478 dana. Na Galebu su bili mnogi slavni državnici svijeta: Winston Churchill, grčki kralj Pavle, car Haile Selassije, kralj Hasan II, Gamal Abdel Naser, Džavaharlal Nehru, Ahmed Sukarno, general Abud, Kvame Nkrumah, Albert Tabnen, Habib Burgiba, Sirimavo Bandaranaike, U Nu, Ne Vin, Modibo Keita, Seku Ture, arhiepiskop Makarios, Nikita Hruščov, te mnogi svjetski poznati znanstvenici i umjetnici.
Inutile povidati štorije od kunelići totalitarci, a u to bi nas pričinila infamna Magna Charta EU kontra totalitarizmi, koja je pozabila nacifašizam i načinila, ča? Vero to da su fašištoni danas propio de moda, u Srbiji su rehabilitirali Milana Nedića koji je Hitleru pisao da je on prvi rešio jevrejsko pitanje. U Sloveniji pak Rupnika ča je još 1944. kanta gloria Hitleru.
Ja pak držin muoju zvizdu veću nego muoja šaka, iz 1944., ča mi je načinila zrmana mi Pjerina i z boka triroge rikamala Ž Tito (zato ča cilo ŽIVIO ne bi stalo na malu trirogu). Danas pak pensan, 18.01.1945. su mi črni breki oca ubili, i njegova oca muojega dida zgorili u Flossenburgu. I sad ću ja biti demokraturan? Aj vero ne…
A živjeti se mora, zar ne? Kvragu, zar nije moguć kontakt (dijalog, diskurs, polemika) između Crvenih i Crnih, kada nam se svima crno piše, jer Zemlja gori i davi se u CO1 i CO2, i poplave biblijskih razmjera potapaju cijele države i bankarski fašizam baca cijele narode u dužničko ropstvo?
Posve protivno vlastitim uvjerenjima, pitam se neće li nova heroina planete, mala Greta, uozbiljiti nas očeve i djedove zabludjele u svojim pobjedama i porazima. To bi moralo ujediniti mlade generacije, da pokušaju spasiti propast čovjeka i Zemlje?
Ali govor mržnje opet grmi s desna, danas 2020. kao i 1940., pripremajući nam novi fašistoidni totalitarizam, a na taj izazov odgovoriti se mora. Ranjiva je osobito općedostupna Mreža.
BBC, među rijetkim medijskim kućama, upire prstom: slobodno haranje neonacista, homofoba e dita bella dostupno je na Twitteru: novinari BBC-ja opažaju kako je osobito na Twitteru lako moguće navoditi i zavoditi korisnike izrazima – “transfobija”, “rasna nadmoć” i “anti-gay”.
Istražujući ove i ovakve algoritme, BBC je stavio u opticaj pojam “neonacizam”. Oglas Twittera zadužen za mjerenje privlačnosti oglasa otkriva: u Velikoj Britaniji čak preko 80.000 korisnika.
Da, živjeti se mora, svi zajedno, mora se i uzajamno trpjeti, budućnost naše djece starije generacije ugrozili smo ratovima a onda mahnitom industrijsko-potrošačkom kulturom. I zato svatko neke se sjeća svoje historije, ali, dovraga, pokušajmo stvoriti bolji život potomstvu.
UKOLIKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN, POZIVOM NA BROJ 060 800 333 ILI SLANJEM SMS PORUKE NA 647647 UZ KLJUČNU RIJEČ DEMOS. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA KLIKNITE OVDJE.