autograf.hr

novinarstvo s potpisom

 
Ukrajina zastava

UKRAJINA ČIM PRIJE U EUROPSKU UNIJU!!

EU zastava

Franjo Topić: Nemojmo kukati za mrakom nego palimo svjetlo

AUTOR: AUTOGRAF / 02.11.2024.

Franjo Topić (Foto: Synopsis)

Promocija knjige ”Vjera ljubavlju djelotvorna”, zbornika prigodom 70. obljetnice života prof. dr. Franje Topića održana je u Mostaru 29. listopada. Promotori knjige su bili izv. prof. dr. Davorka Topić-Stipić, prof. dr. Antun Lučić, don Ilija Drmić te prof. dr. Franjo Topić.
Na mostarskom predstavljanju Topićeva zbornika pojavio se krug prijatelja Franje Topića, od kojih su neki i pisali za zbornik svoj osobni osvrt na njegov rad i djelo.

Profesorica Davorka Topić-Stipić istaknula je da je sveti Petar za Isusa kazao da je prošao zemljom čineći dobro, te da je dojma da je i Franjo Topić, inače njezin stric, također prošao zemljom čineći dobro.

”Može se iščitati bogata životna povijest. Obitelj je, i to je Franjo uvijek naglašavao, odigrala i imala važnu ulogu u njegovom formiranju i bivanju ovakvim kakav jest. Rad, molitva, zajedništvo je nešto što će Franjo ponijeti iz kuće kad krene kao dječak put Subotice, i to je ono što ga u najkraćim crtama i danas ocrtava”, kazala je dr. Topić-Stipić, dodavši kako se kroz tekstove u ovom svečarskom zborniku, bili oni znanstveni, informativni ili napisani srcem, ”promiče jedna poveznica koja otkriva da je Franjo svojim različitim doprinosima pridonio boljitku našega društva, ali i šire”.

”Naići ćete, čitajući tekstove, na vrlo različite pristupe, imena, ljude, područja i sfere iz kojih dolaze. Naići ćete isto na jednu poveznicu – Franjo je oduvijek bio radnik, marljiv, posvećen i sa željom da napravi onu ‘značajnu statističku razliku’. Čini nam se i da je uspio”, podvukla je.

Don Ilija Drmić u svoj je obraćanju naglasio kako je Bog Franji Topiću dao brojne talente i da ih je on kroz svoj život, školovanje, rad u kulturu i na fakultetu iskoristio. Naglasio je kako je Topić uvijek bio optimist i borac i da se nikada nije predavao ni u svojoj teškoj bolesti.

Dr. Lučić vrlo je poetično i nadahnuto govorio o knjizi koja svjedoči o susretima, iskustvima i komunikaciji koju je prof. dr. Franjo Topić ostvarivao u svojoj prošlosti, ali i sadašnjosti s ljudima različitih zanimanja, interesa i opredijeljenosti.

Na koncu se obratio i sam slavljenik. Istaknuo je, kako to uvijek i čini, da sve polazi iz kuće. Topić je kazao da je u životu bio odlučan ne biti pesimist, i da je danas popularna kuknjava za ovim ili onim čega nemamo, a zapravo imamo sve osnovno što nam treba.

”Nemojmo kukati za mrakom nego palimo i najmanje svjetlo”, istaknuo je. Kazao je da se u njegovoj obitelji uz svaki obrok molilo, te ponovio očeve riječi ”Neka večere s pravdom stečene”, ali i strogu i inteligentnu majku koja je djecom upravila. Istaknuo je opet zlatno pravilo njegove obitelji ”Nema u Partiju, ni u Njemačku”.

Dodao je da su sva djeca, pa i on, iako najmlađi, morali raditi u polju, a da je njihova kuća bila odmorište i svratište svih dobrih ljudi, bez obzira na nacionalnost. Prisjetio se i mračnih vremena bivše države, kada su bili protjerani iz svoje kuće, ali i napomenuo da su radom vrlo brzo stali na noge.

Prisutnima se obratio i Dragan Marijanović, prisjetivši se ratnih nedaća i svega što je Napredak i Franjo Topić u to vrijeme činio za narod, od pripremanja objeda, do prenoćišta, pa nadalje. Istaknuo je da Topiću motiv nije bio novac, jer da jeste ne bi išao po gorivo kako bi mogli raditi agregati i ostalo čega je nedostajalo. Javio se da posvjedoči ulogu koju je u opkoljenom Sarajevu imao Napredak.

Predstavljanje monografije održano je u Mostaru u organizaciji Zaklade Ljudsko bratstvo i Hrvatskog kulturnog društvo Napredak, glavne podružnice Mostar.

Dan ranije, u ponedjeljak, 28. listopada, zbornik je predstavljen u dvorani Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Splitu. Predstavljači zbornika bili su: splitsko-makarski nadbiskup i metropolit mons. Zdenko Križić, splitsko-makarski nadbiskup u miru mons. Marin Barišić, sveučilišni profesori dr. sc. Ivan Pavić i dr. sc. Dubravko Turalija, novinar Pejo Gašparević te prof. dr. mons. Franjo Topić.

Splitsko događanje zabilježila je Danijela Musulin.

U svome obraćanju nadbiskup Križić je istaknuo profesorov dugogodišnji doprinos znanosti, kulturi i humanitarnom radu, a posebno u godinama rata i poraća u Bosni i Hercegovini. Iako nije detaljno govorio o sadržaju zbornika, nadbiskup je naglasio energiju i neumoran rad mons. Topića za dobrobit Crkve i našega naroda, ali i svih naroda koji s Hrvatima u BiH dijele isto podneblje te mu čestitao na godinama istog.

U govoru je ustvrdio kako je prof. Topić u ratnom Sarajevu jedini umjesto zidova razdvajanja gradio mostove suradnje, te širio duh bratstva nadahnutog Evanđeljem i ekumenskog dijaloga.

Mons. Marin Barišić je istaknuo vezu između Splita i prof. Topića, prisjećajući se vremena rata kada je Split bio utočište mnogima iz BiH. Govoreći o doprinosu prof. Topića, mons. Barišić prisjetio se njegovih boravaka u splitskom sjemeništu tijekom teške borbe s leukemijom od koje je čudesno ozdravio, te mu je, kako navodi nadbiskup, ”dvaput darovan život te on živi kao svojevrsni blizanac”.

Prof. Topić je, dodao je mons. Barišić, svojim primjerom i nadom, čak i u najtežim trenucima, pokazao kako živjeti vjeru u punom kapacitetu. Ovaj zanimljivi i čitljivi zbornik koji donosi i bogatu foto galeriju je, istaknuo je predstavljač, više od obične zbirke radova; on je presjek života i djela Franje Topića te njegovih brojnih doprinosa.

Mons. Topić je kroz ”Napredak” dao izniman doprinos očuvanju i promicanju hrvatske baštine, osobito u razdoblju kad su kulturne aktivnosti bile sputavane političkim okolnostima. Osim kulturnih, prof. Topić se istaknuo i društvenim aktivizmom i dijaloškom otvorenošću, često boreći se za zajedništvo i pomirenje u Bosni i Hercegovini. ”Za njega je BiH domovina svih naroda koji u njoj žive”, kazao je mons. Barišić, prisjećajući se riječi kardinala Vinka Puljića, koji je Topića opisao kao svećenika ”duboke ljubavi prema Bogu i svim ljudima”.

Nadbiskup u miru istaknuo je kako su brojni suradnici i prijatelji prepoznali jedinstveni doprinos mons. Topića, opisujući ga kao ”čovjeka mira, teologa, intelektualca i prijatelja”. Mons. Barišić zaključio je obraćanje čestitkom prof. Topiću za njegovu 70. obljetnicu, poželjevši mu još puno plodnih godina.

Prof. dr. Pavić istaknuo je kako mu je velika čast predstavljati zbornik koji govori o osobi koja je u svom vjerskom i kulturnom djelovanju poprimila gabaritnost giganta.

Novinar Pejo Gašparević istaknuo je u prvom redu kako je Franjo Topić izazovna persona za tumačenje te rekao da se zbornik koji je predstavljen bavi životnim vrenjem u epohi obilježenoj svrgavanjem komunizma, nastajanjem novi država i islamsko-kršćanskim napetostima.

Kao novinar koji je 1992. boravio u Sarajevu, svjedoči kako da nije bilo mons. Topića ne bi bilo brojnih izvještaja iz Sarajeva ni na televiziji, ni na radiju, ni na HINI. ”Franjo Topić je čovjek koji zna čitati okolnosti, uočiti potrebe ljudi, a da ih i ne pita i da oni niti ne moraju tražiti pomoć” ističe predstavljač te podsjeća kako mu je mons. Topić ustupio telefon bogoslovije za slanje izvještaja u vremenu kada je bilo nužno da jedan hrvatski novinar bude u Sarajevu.

Prepričao je zgodu kako je prof. Topić nabavio televiziju da gledaju Olimpijsko finale hrvatske košarkaške reprezentacije protiv SAD-a u komforu koji je u ratnom periodu bio nezamisliv te istaknuo kako i ova, naizgled pikanterija, puno govori o tome kakav je čovjek mons. Topić.

Podsjetio je na jednu tezu koju drži istinitom, ali neiskorištenom u punom potencijalu, a izrodila se iz jednoga razgovora još u mladosti i tiče se pitanja Hrvata u BiH: ”To su dvije države, a jedna domovina”.

Mons. Topić je osoba koja je u svojoj epohi živjela u ravnoteži sva sučeljavanja u BiH: islam i kršćanstvo, katoličanstvo i pravoslavlje te je uvijek spremno reagirala na sve novonastale situacije te nosila mir i razumijevanje protiv onih koji su sijali smrt s okolnih brda. Gašparević je podsjetio i da je mons. Topić bio član međunarodnog povjerenstva ”Islam u Europi” pri Vijeću biskupskih konferencija Europe, što govori o tome kako se on i na globalnoj razini trudio oko rješenja lokalnih prijepora. Na kraju je novinar iskazao poštovanje prof. Topiću te mu zaželio da doživi onoliko koliko mu je Bog namijenio.

Dr. sc. Dubravko Turalija istaknuo je kako smatra da naslov zbornika ”Vjera ljubavlju djelotvorna” izvrsno odgovara ovom djelu i njegovu adresatu. Autori spisa u predstavljenom zborniku svojim izlaganjima donose poruke koje su vrlo aktualne i primamljive našem vremenu, pozivajući na ljubav, razumijevanje i suradnju među ljudima.

Posebno je istaknuo da zbornik može poslužiti kao kanon svakom čovjeku: ”Moguće je biti ponosni Hrvat, a da se u isto vrijeme voli i Bošnjake i da se dobro želi Srbima, da se poštuje Židove, simpatizira Rome, prihvaća Nepalce; da se može ljubomorno čuvati i govoriti materinjim hrvatskim jezikom, bez osornosti na bosanski, ili pogrde na srpski; i da se može biti istaknuti, glasni i otvoreni kršćanin, a da se ne umanjuju osjećaji muslimana niti da kome smetaju drugačiji duhovni ukusi”.

Ovaj zbornik, ističe bibličar Turalija, još je jedan dokaz da ”bellum omnium contra omnes” ne vodi nikamo, nego da se može zajedno i da je lijepo biti zajedno.

Mons. Franjo Topić na kraju se našalio da se na tren osjećao kao da je umro slušajući lijepe riječi o sebi te zahvalio svim predstavljačima koji su sudjelovali u ovoj večeri, ali i publici koja je došla na predstavljanje.

(Istina media)

MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN HR8923600001102715720 (SWIFT/BIC: ZABAHR2X za uplate iz inozemstva) ILI PREKO PAYPAL-A. MOŽETE NAZVATI BROJ 060 866 660 / Tel.: 0,49€ (3,75 kn); Mob: 0,67€ (5,05 kn) po pozivu (PDV uključen) ILI POŠALJITE SMS PORUKU sadržaja PODRSKA na broj 667 667 / Cijena 0,82 € (6,20 kn). Operator usluge: Skynet Telekomunikacije d.o.o., info telefon: 01 55 77 555. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA KLIKNITE OVDJE.

Još tekstova ovog autora:

     Alen Kristić: Sloboda vjere pretpostavlja povjerenje u Boga
     Prosvjedujemo zbog priznanja Branimiru Glavašu
     Božićna čestitka Episkopa Kirila
     Papina Božićna čestitka i poruka Urbi et orbi
     Žalujemo i pozivamo na djelovanje za nenasilje
     Hrvatska se izolira kao središte zatucanog revizionizma
     O “Filozofskim pričama” Predraga Fincija
     Milorad Pupovac i Dejan Jović: Hvala Budimiru Lončaru!
     Papa Franjo: poštujmo primirje tijekom Olimpijskih igara
     Pamtimo heroja mira Josipa Reihl Kira

> Svi tekstovi ovog autora
  • DNEVNI TWEEt DRAGE PILSELA

  • MOLIMO VAS DA PODRŽITE AUTOGRAF UPLATOM PREKO PAYPAL-A:
  • ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    VRIJEME SUODGOVORNOSTI – ostale emisije

     

  • vrijeme i suodgovornosti

  • Facebook

  • Donacije

  • Cigle

  • ekumena

  • javni servis

  • prometej

  • povratak adolfa pilsela

  • u što vijerujemo

  • fraktura 1

  • fraktura 2

  • fraktura 3

  • superknjizara

  • vbz drago

  • vbz 1

  • vbz 2

  • vbz 3

  • vbz 4

  • ljevak 1

  • ljevak 2

  • ljevak 3

  • ljevak 4

  • ljevak 5

  • ljevak 6

  • oceanmore 1

  • oceanmore 2

  • petrineknjige 1

  • petrineknjige 2

  • petrineknjige 3

  • srednja europa 1

  • srednja europa 2

  • planetopija 1

  • planetopija 2

  • ks 1

  • ks 2

  • ks 3

  • ks 4

  • meandar 1

  • meandar 2

  • meandar 3

  • biblija